Pes, který štěká na Měsíc: Dogecoin vzrostl o 400 %, bobtná kryptoměnová bublina?

Kryptoměna inspirovaná Doge memem je dílem softwarových inženýrů Billyho Markuse a Jacksona Palmera. Dogecoin byl zamýšlen původně jako rychlejší, ale „zábavná“ alternativa k Bitcoinu. Dnes má někdejší joke početnou komunitu fanoušků a navzdory všem předpokladům má podle serveru CoinGecko celkovou tržní hodnotu více než 40 miliard dolarů, přičemž v posledních několika dnech jeho hodnota rychle vzrostla. Digitální token dosáhl minulý týden historického maxima 32 centů.

Není to poprvé, co Dogecoin zažil tak obrovský růst. Přece jen jde o kryptoměnu a stejně jako všechny ostatní kryptoměny má tendenci hodně kolísat. Velký růst Dogecoin zaznamenal v roce 2018, kdy se kryptoměny dostaly rychle do povědomí uživatelů a začaly se masově rozšiřovat. Od té doby byl ale poměrně na okraji zájmu. Letos se však situace změnila a Dogecoin raketově vzrostl díky nadšení skupiny Reddit nazvané SatoshiStreetBets.

Dogecoin v minulých dnech opět rostl a konečně dosáhl hodnoty 10 centů za minci. Jenže to nebyl konec a během týdne vzrostla jeho hodnota o neuvěřitelných 400 %. A dokonce se na Redditu začali chlubit svým jměním čerství dogecoinoví milionáři.

Proč Dogecoin roste?

Jedním z aspektů pozoruhodného růstu je zařazení této kryptoměny do Coinbase. Jde o nejpopulárnější americkou virtuální směnárnu, která vstoupila minulý týden na burzu a rychle dosáhla tržní hranice 100 miliard dolarů. Hype kolem debutu Coinbase vedl k prudkému růstu cen Bitcoinu a Etheru. Bitcoin dosáhl minulý čtvrtek rekordní hodnoty přesahující 64 000 dolarů, Ether v pátek ráno překonal hranici 2 500 dolarů. Dogecoin nakopla nová vlna kryptoměnového šílenství též.

Dogecoin si získal příznivce mezi uživateli aplikace Robinhood. Americká internetová makléřská společnost ve čtvrtek uvedla, že došlo k „velkému výpadku“ jejího obchodování poté, co čelila „bezprecedentní poptávce“. 

Některé zprávy přisuzují poslední vlnu zájmu o Dogecoinů podpoře Elona Muska. O Dogecoinu občas něco tweetne a na jeho ceně se to vždycky odrazí.

Musk označil Dogecoin za svou „oblíbenou“ kryptoměnu a „kryptoměnu lidu“. Musk je jedním z nejvýznamnějších zastánců kryptoměn obecně, Tesla na začátku roku koupila Bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Uživatelé si také mohou koupit za Bitcoiny automobily Tesla, což však nemusí být nutně „výhodný“ obchod

Nicméně Muskovy tweety investory znepokojují právě kvůli obrovské síle a schopnosti hýbat trhy. Nic Carter, spoluzakladatel Castle Island Ventures, varoval drobné investory, že „na Dogecoinu prodělají“, a označil jej za „prostředek ke spekulacím“.

Splaskne bublina?

Raketový růst Dogecoinu vyvolal obavy z potenciální kryptoměnové bubliny, respektive z jejího splasknutí. Vzrůstají obavy, že lidé začnou ve velkém kupovat Dogecoin (vlastně kteroukoliv kryptoměnu) ne proto, že jsou přesvědčení o jejím smyslu, ale protože doufají, že se nechají strhnout i ostatní, cena vylétne a oni následně vše rozprodají a obrovsky vydělají. Samozřejmě, že v takové situaci musí nutně dojít ke „splasknutí“ bubliny a ti, kteří nestačí včas zareagovat, což ani všichni nemohou, tak na tom dost prodělají.

Na trhu s kryptoměnami je situace dost nevyzpytatelná, protože často malá skupina drží obrovskou část mincí, které jsou v oběhu. Teoreticky tak může jediný člověk, který se rozhodně zbavit všech svým mincí, zásadně otřást s celým trhem.

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Blog: Postřehy z Game Developers Conference

Tyto poznámky berte jako takový neuspořádaný sled inspirativních myšlenek, postřehů a útržkovitých zápisků (které jsem si samozřejmě nedělal tak často, jak jsem zamýšlel) ze světově největší akce pro herní vývojáře. Game Developers Conference se po celý uplynulý týden konala v technologické Mekce - San Franciscu.
Přečtěte si více

Odpočet začíná: Impact Hub hledá projekty do 100-day Challenge

Impact Hub otevírá dveře nového akceleračního programu 100-day Challenge. Za 100 dní může své podnikání rozjet na plné obrátky kdokoliv s dobrým nápadem a chutí čelit pořádné výzvě. 100-day Challenge je tu pro všechny, kteří právě začínají, pro projekty, které usilují o inovaci i pro ty, kteří hledají pomoc či podporu od odborníků pro expanzi a rozvoj.