Pes, který štěká na Měsíc: Dogecoin vzrostl o 400 %, bobtná kryptoměnová bublina?

Kryptoměna inspirovaná Doge memem je dílem softwarových inženýrů Billyho Markuse a Jacksona Palmera. Dogecoin byl zamýšlen původně jako rychlejší, ale „zábavná“ alternativa k Bitcoinu. Dnes má někdejší joke početnou komunitu fanoušků a navzdory všem předpokladům má podle serveru CoinGecko celkovou tržní hodnotu více než 40 miliard dolarů, přičemž v posledních několika dnech jeho hodnota rychle vzrostla. Digitální token dosáhl minulý týden historického maxima 32 centů.

Není to poprvé, co Dogecoin zažil tak obrovský růst. Přece jen jde o kryptoměnu a stejně jako všechny ostatní kryptoměny má tendenci hodně kolísat. Velký růst Dogecoin zaznamenal v roce 2018, kdy se kryptoměny dostaly rychle do povědomí uživatelů a začaly se masově rozšiřovat. Od té doby byl ale poměrně na okraji zájmu. Letos se však situace změnila a Dogecoin raketově vzrostl díky nadšení skupiny Reddit nazvané SatoshiStreetBets.

Dogecoin v minulých dnech opět rostl a konečně dosáhl hodnoty 10 centů za minci. Jenže to nebyl konec a během týdne vzrostla jeho hodnota o neuvěřitelných 400 %. A dokonce se na Redditu začali chlubit svým jměním čerství dogecoinoví milionáři.

Proč Dogecoin roste?

Jedním z aspektů pozoruhodného růstu je zařazení této kryptoměny do Coinbase. Jde o nejpopulárnější americkou virtuální směnárnu, která vstoupila minulý týden na burzu a rychle dosáhla tržní hranice 100 miliard dolarů. Hype kolem debutu Coinbase vedl k prudkému růstu cen Bitcoinu a Etheru. Bitcoin dosáhl minulý čtvrtek rekordní hodnoty přesahující 64 000 dolarů, Ether v pátek ráno překonal hranici 2 500 dolarů. Dogecoin nakopla nová vlna kryptoměnového šílenství též.

Dogecoin si získal příznivce mezi uživateli aplikace Robinhood. Americká internetová makléřská společnost ve čtvrtek uvedla, že došlo k „velkému výpadku“ jejího obchodování poté, co čelila „bezprecedentní poptávce“. 

Některé zprávy přisuzují poslední vlnu zájmu o Dogecoinů podpoře Elona Muska. O Dogecoinu občas něco tweetne a na jeho ceně se to vždycky odrazí.

Musk označil Dogecoin za svou „oblíbenou“ kryptoměnu a „kryptoměnu lidu“. Musk je jedním z nejvýznamnějších zastánců kryptoměn obecně, Tesla na začátku roku koupila Bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Uživatelé si také mohou koupit za Bitcoiny automobily Tesla, což však nemusí být nutně „výhodný“ obchod

Nicméně Muskovy tweety investory znepokojují právě kvůli obrovské síle a schopnosti hýbat trhy. Nic Carter, spoluzakladatel Castle Island Ventures, varoval drobné investory, že „na Dogecoinu prodělají“, a označil jej za „prostředek ke spekulacím“.

Splaskne bublina?

Raketový růst Dogecoinu vyvolal obavy z potenciální kryptoměnové bubliny, respektive z jejího splasknutí. Vzrůstají obavy, že lidé začnou ve velkém kupovat Dogecoin (vlastně kteroukoliv kryptoměnu) ne proto, že jsou přesvědčení o jejím smyslu, ale protože doufají, že se nechají strhnout i ostatní, cena vylétne a oni následně vše rozprodají a obrovsky vydělají. Samozřejmě, že v takové situaci musí nutně dojít ke „splasknutí“ bubliny a ti, kteří nestačí včas zareagovat, což ani všichni nemohou, tak na tom dost prodělají.

Na trhu s kryptoměnami je situace dost nevyzpytatelná, protože často malá skupina drží obrovskou část mincí, které jsou v oběhu. Teoreticky tak může jediný člověk, který se rozhodně zbavit všech svým mincí, zásadně otřást s celým trhem.

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Seznam odhalil vlastní Street View, 3D mapy i jízdní řády

Od 1. dubna spustí Seznam novou verzi své služby Mapy.cz. Umožní snadno otevřít speciální mapové sady jako zimní či cyklistické mapy, objeví se v nich i pohled do ulic Panorama a detailní 3D mapy, přibude vyhledávání a plánování cest veřejnou dopravou, prodej jízdenek a také haptické mapy pro celou republiku.