Online hra Prezident 21 spustila prezidentskou volbu v reálném čase. Hlasovat mohou všichni

Volební online hra Prezident 21 dnes spustila svou druhou fázi, která představuje simulaci prezidentských voleb v reálném čase, ovšem s jinými pravidly, než s jakými proběhne oficiální lednová volba. Prezident 21 využívá unikátní volební systém Demokracie 21.

Od pátku 24. listopadu budou moci ve hře Prezident 21 sbírat voličské hlasy pouze oficiální kandidáti na post českého prezidenta, potvrzení Ministerstvem vnitra. Přestože je použita jiná metoda hlasování, půjde víceméně o alternativní internetový volební průzkum v reálném čase.

Podstata moderního volebního systému Demokracie 21 je v tom, že občané mají možnost udělovat jednotlivým kandidátům nejen kladné, ale také záporné hlasy. Každý občan má právo udělit tři kladné a jeden negativní hlas.

Nejpřijatelnější kandidát pro všechny

Díky efektu více hlasů by se tak podle protagonistů systému D21 (více o něm zde), za nímž stojí miliardář a matematik Karel Janeček, měl i v jednokolovém systému objevit kandidát s nejširší společenskou podporou.

„Náš vítěz bude díky systému D21 ten, který by společnost hypoteticky nejméně rozděloval, protože nedostává záporné hlasy, anebo málo, a naopak nejvíce lidí mu udělilo jeden ze svých kladných hlasů. Z dosavadních překryvů hlasů například vyplývá, že zhruba pětina voličů Miloše Zemana u nás hlasovala svými dalšími hlasy také pro Jiřího Drahoše,“ vysvětluje Ondřej Koutský, ředitel Institutu pro Demokracii 21 a koordinátor hry Prezident 21.

Od konce roku 2016 až dosud bylo možné ve hře Prezident 21 navrhovat různé osobnosti, o nichž pak lidé hlasovali, zda by je na prezidentském postu chtěli. Nyní začíná druhá fáze, kdy bude možné hlasovat již jen pro devět potvrzených kandidátů. Dosavadní výsledky se vynulují a celý souboj, s již relevantními osobami, se rozběhne nanovo.

Hlasovací fáze potrvá do začátku ledna, pak bude vyhlášen vítěz. První kolo ovládl Jiří Drahoš, ale ovlivněné to bylo také tím, že někteří kandidáti se do hry zapojili dříve, jiní později. Výsledky první fáze hlasování si můžete prohlédnout zde.

„Stránka Prezident 21 má velmi vysokou návštěvnost a pro kandidáty je to další komunikační kanál, kterým mohou oslovovat voliče. V první fázi hlasovalo na čtvrt milionu lidí,“ dodává Koutský.

Vzhledem k velkému počtu hlasujících získávají organizátoři velké množství zajímavých dat, které postupně na webu Prezident 21 publikují. Vedle toho zde uživatelé najdou také Volebního rádce a detailní profily, které si spravují sami kandidáti. Jediný, kdo se do hry oficiálně nezapojil, je současný prezident Miloš Zeman. Kladný či záporný hlas ale můžete udělit i jemu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Týden hledání přinesl oslavy, Jidáše a s ním pěknou řádku memů

Minulý týden byl v hledání na internetu ve znamení oslav. Konce války, hokejových úspěchů i májových slavností. Nic, co by se nedalo předpokládat, až na hledání biblického Jidáše - ten umí překvapit i v roce 2015. Tentokrát to nečekali maturanti a od té doby se internet baví. Co lidé tentokrát vyplňovali do hledání na Seznamu?
Přečtěte si více

Průzkum: Třetina Čechů je online 24/7

Jestli jste český muž, je docela slušná šance, že jste prakticky pořád online. A to nejen během běžného dne. Třeba na dovolené je online jen čtvrtina žen, ale celých 40 procent mužů s českým pasem. A podobné je to i při chůzi po ulici, při sledování televize nebo při ranním vstávání.
Přečtěte si více

Týden v našem koši. Co jste si na Těch internetech nepřečetli

Sociální síť pro majitele WiFi, česká hvězda na Google+, objímání domů. Každý týden nám v e-mailu přistane řada zpráv, které nám připadají příliš šílené, nestihneme je zveřejnit v návalu jiné práce, zapomeneme na ně, nemáme na ně náladu nebo z jiného důvodu nikdy nespatří naši homepage. U některých je to ale vlastně docela škoda, a tak jsme se vám je rozhodli přinášet v rámci pátečního úklidu e-mailové schránky.