O Pepa.cz přišel Petr Sýkora přes noc. Teď už buduje Klido.cz a chce být jednička pro výběr tuzemské dovolené

Petr Sýkora má za sebou hektické období, zřejmě nejtěžší v kariéře. Tu si vybudoval úspěšným, více než šestiletým působením ve slevovém portálu Pepa.cz, z něhož dokázal vytvořit dvojku českého trhu za Slevomatem. Jak jednou ve firmě skončí, to ho ale asi nenapadlo ani v nejdivočejších snech. O značnou část toho, co s kolegy vybudoval, přišel jako lusknutím prstu, přes noc…

Než se ovšem dostaneme k tzv. jádru pudla, je třeba udělat několik kroků zpět. Slevový portál Pepa.cz vznikl v roce 2010 a Petr Sýkora ho vedl od samého začátku jako výkonný ředitel. Vzhledem k tomu, že se firmě dařilo, stal se v roce 2016, jak zněla dohoda ze začátku společného podnikaní, polovičním podílníkem ve firmě Portál pepa.cz s.r.o., který portál provozovala.

Do projektu pepa.cz se Petr Sýkora vrhl s Jiřím Novým, jenž v roce 2016 získal se svou firmou Millenium Prague s.r.o.1 druhých padesát procent. Abychom byli přesní, Petr Sýkora pak ještě deset procent ze svého podílu převedl na kolegu obchodního ředitele Levona Ter-Ghazaryana, nicméně s ním jednali ve shodě, takže pro zjednodušení berme rozdělení podílu ve firmě tzv. padesát na padesát mezi Millenium Prague s.r.o. zastoupené Jiřím Novým a Petrem Sýkorou. Toto rozdělení je totiž zcela klíčové.

Petr Sýkora, Klido.cz

Neméně důležitá je také informace, že vlastníkem domény pepa.cz nebyl její provozovatel, tedy Portál pepa.cz s.r.o., ale vlastnil ji skrze Millenium Prague s.r.o. pouze Jiří Nový. Ten podle Sýkory od začátku tvrdil, že jde o společný majetek, s nímž tak bude v případě potřeby také nakládáno, jenže realita byla zcela jiná. To, že doména nebyla společným majetkem, se nakonec ukázalo jako velký problém.

„Určitě byla chyba, že jsme nebyli dost důrazní, aby ta doména byla v majetku společnosti. Dnes už vím, že to od našeho společníka byla čistá vypočítavost, že si doménu zaregistroval na sebe,“ začíná vyprávět svůj příběh Petr Sýkora, který ve druhém srpnovém týdnu letošního roku prožil několik dlouhých nocí.

Jak zničit úspěšný byznys

Ve firmě Portál pepa.cz s.r.o. se již delší dobu jednalo o tom, že Jiří Nový by rád prodal svůj obchodní podíl, který skrze Millenium Prague s.r.o. představoval padesát procent. To by nemusel být takový problém, jenže obě strany se nedokázaly domluvit na částce.

„On byl se svými očekáváními výrazně nad tržní hodnotou společnosti. Když po několika měsících nastala patová situace, kdy jsme každý měli jinou představu, navrhli jsme, ať je přizván nezávislý auditor, aby jeho padesátiprocentní podíl ocenil,“ vysvětluje Sýkora. S tím však společník nesouhlasil.

Jiří Nový se na variantu, že se se svými společníky na prodeji nedomluví, připravoval. Za zády nic netušícího Sýkory a dalších se domlouval s konkurenčním portálem HyperSlevy.cz, s nímž vyjednal pro případ, že prodej jeho podílu neklapne, spolupráci. Ta by fungovala tak, že pepa.cz bude jen agregátor slev, který by zákazníky posílal právě na HyperSlevy.cz. A ty by pak Novému vyplácely provizi z objednávek.

Jak jednání nevycházela podle představ, situace se poprvé vyostřila v květnu. „Celé to začalo 26. května 2017, kdy se společník Millenium Prague s.r.o. prostřednictvím svého jednatele, Jiřího Jankova, pokusil vyvést z firmy peníze, čemuž se neřekne jinak než zpronevěra,“ říká Sýkora s tím, že se mělo jednat zhruba o 8 milionů korun. Proto podal na Jiřího Jankova trestní oznámení a požádal soud o předběžné opatření, aby Jankova zbavil funkce jednatele. Soud žádosti vyhověl.

V reakci na tuto nepříjemnou zkušenost se Sýkora se svým kolegou Ter-Ghazarjanem postaral o to, aby se druhá strana už o něco podobného nemohla pokusit. „Z preventivních důvodů jsme uzavřeli dohodu o správě finančních prostředků se společností Online Brothers s.r.o., popisuje Sýkora vcelku běžný krok využití instrumentu outsourcování vypořádání platebního styku, který se nakonec Jiří Nový přesto pokusil obrátit proti němu.

„Bohužel jsme bojovali s ne úplně férovým společníkem, který měl nekalé úmysly a pokusil se firmu zlikvidovat.“ Tady už Sýkora naráží na to, co se stalo na začátku srpna. Jednání o prodeji podílu nikam nevedla, a tak se Jiří Nový uchýlil k radikálnímu kroku.

Nový pepa.cz s nabídkou od HyperSlevy.cz

V pondělí 7. srpna doménu pepa.cz vypnul. Přesněji řečeno dosavadní slevový portál pepa.cz nahradil výše popsaným agregátorem, který se však na první pohled velmi podobal původnímu webu. Staršího vousatého chlapíka nahradil mladší maskot a vyměnil se slogan. Bylo za tím však něco mnohem většího – mezi společníky se v tu chvíli rozhořel otevřený a veřejný spor.

Na webu pepa.cz se 7. srpna zároveň objevují dvě klíčová prohlášení, vydaná novým provozovatelem Millenium Prague s.r.o.:

„Před 6.8.2017 provozovala webové stránky www.pepa.cz společnost Portál pepa.cz s.r.o. Od 7.8.2017 je provozovatelem webových stránek www.pepa.cz společnost Millenium Prague s.r.o., která zajišťuje fungování webových stránek jakožto slevového agregátoru a nemůže nijak ovlivnit plnění smluvních vztahů, které vznikly před 6.8.2017 se společností Portál pepa.cz s.r.o.“

„Společnost Portál pepa.cz s.r.o., provozovatel webových stránek www.pepa.cz do 6.8.2017, se dostala do situace, kdy není momentálně likvidní a nemůže dostát svým závazkům vůči některým partnerským společnostem. Ohledně plnění smluvních vztahů se prosím obracejte na předchozího provozovatele stránek.“

„Byla to pro nás zcela nečekaná situace. Sám jsem se to dozvěděl asi v půl páté ráno,“ popisuje Petr Sýkora, jak zjistil, že mu společník během jediné noci odstavil fungující projekt. „Nebyli jsme na nic takového připravení.“ Pro Sýkoru v tu chvíli začalo několik dní s minimem spánku, během kterých musel zajistit, aby mu jeho roky budovaný byznys neshořel úplně. Vzhledem k povaze jeho podnikání a nutnosti plnit nasmlouvané závazky s partnery skutečně hrál o čas.

Bitva společníků

Přepnutím portálu pepa.cz na slevový agregátor a faktické vyřazení dosavadního provozovatele, firmy Portál pepa.cz s.r.o., z provozu začala vcelku vysoká hra. Firma Millenium Prague s.r.o. prostřednictvím svého (v tu chvíli již ovšem funkce zbaveného) jednatele Jiřího Jankova podala v úterý 8. srpna návrh na insolvenční řízení s odůvodněním, že se zbývající jednatelé (Sýkora a Ter-Ghazarjan) pokusili z firmy vyvést částku přesahující 31,5 milionu korun, a to ve prospěch firmy Online Brothers s.r.o., v níž taktéž figurují.

Skutečné důvody založení firmy Online Brothers s.r.o. ovšem již známe. „Náš společník tento šikanózní insolvenční návrh podal, protože si chtěl přihlásit fiktivní pohledávky, na základě nichž by si pak nárokoval finanční hotovost, kterou jsme na účtech měli,“ popisuje Sýkora. Žádný skutečný věřitel se ale nikdy neobjevil a městský soud nakonec insolvenční řízení zastavil. I proto, že Jiří Jankov byl již předtím zbaven funkce jednatele a formálně tak ani nemohl návrh podat.

Vzhledem k tomu, že se na webu objevila výše citovaná zpráva o tom, že bývalý provozovatel, Portál pepa.cz s.r.o., není schopen dostát svým finančním závazkům, musel začít Sýkora jednat také se svými partnery, aby jim vše vysvětlil. „My jsme dopředu avizovali, že firma je solventní a všem svým závazkům dostáváme,“ říká Sýkora s tím, že v aktivech měla jeho firma v tu dobu 44 milionů korun a hodnota závazků činila 40 milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že jsou všichni naši partneři podnikatelé, někteří si sami podobnými situacemi prošli. Tím, že jsme dopředu velmi transparentně avizovali, že všechny závazky uhradíme a některé finance dokonce posílali dopředu, tak partneři záhy pochopili, že tu jde o něco jiného,“ naráží Sýkora na podobně probíhající konce mnoha svých dřívějších konkurentů, kteří zkrachovali.

Klido.cz, nástupce původního Pepa.cz

Na zelené louce

Finanční stránka věci však byla jen polovina toho, co musel Sýkora urychleně zařídit. Firma Portál pepa.cz s.r.o. potřebovala zajistit kontinuitu pro uplatňování voucherů pro hoteliéry a další, což do té doby probíhalo na webu pepa.cz, který už ale od 7. srpna provozoval někdo jiný. Začalo tak bleskové přemýšlení o nové doméně, Sýkora totiž usoudil, že bude nejjednodušší začít nanovo. Na případné ukončení sporu kolem pepa.cz si nemohl dovolit čekat.

„Jakmile jsme se dozvěděli o vypnutí domény, začali jsme řešit, jaká by byla vhodná doména, která by reprezentovala ten náš byznys, co děláme – že jsme silným subjektem v tuzemském cestování. Polotovar, který jsme upekli, byl Pobytov,“ popisuje kroky Sýkora. Právě na adrese pobytov.cz se už v úterý částečně původní pepa.cz objevil, čímž dokázal provozovatel určitým způsobem zajistit zmíněnou kontinuitu pro partnerské plnění.

Pobytov měl symbolizovat nový směr, kterým se chtěl Sýkora a spol. ubírat. „My jsme už dlouhou dobu debatovali nad tím, že ostatní kategorie, jako jsou relaxační procedury a různé gastronabídky, začínají mít čím dál tím menší podíl na obratu. Že je čím dál více populárnější cestování,“ říká.

Číslo jedna pro tuzemskou dovolenou

„Bavili jsme se o celkové koncepci a jak se chceme profilovat navenek. Zda chceme být nadále vnímaní jako slevový server, nebo se spíše odklonit k tomu čistě pobytovému byznysu,“ doplňuje Sýkora, ale dodává, že přestože se o tomto novém směřování rozhodlo už na jaře, nebylo nic definitivně připraveno, rozhodně ne pro rychlý přesun, jaký nuceně nastal.

„Věci se daly velmi rychle do pohybu, jen ne úplně ve chvíli, kdy jsme chtěli,“ přiznává. I proto nakonec ještě tentýž týden, ve čtvrtek 10. srpna, proběhlo druhé stěhování. „Ve středu večer jsme došli k tomu, že se nově chceme prezentovat jako Klido, což je zkratka pro ‚klidná dovolená‘ a může se vyslovovat také jako ‚klíďo‘.“

Konec původního pepa.cz tak nakonec jen uspíšil proces, který Sýkora se svými kolegy již delší dobu plánoval. Přestože by si rozhodně přál, aby ke všemu nedošlo za tak nepříjemných okolností, věří ve světlé zítřky. Původní pepa.cz je nyní klido.cz a z původní nabídky zbyly jen dovolené.

„Už se teď ani neprofilujeme jako slevový server. Koneckonců nová grafika, se kterou vyjdeme do konce roku, bude ukazovat novou cestu a odklon od původní koncepce. Chceme být číslo jedna při výběru tuzemské dovolené,“ hlásí Sýkora, který je dnes již mnohem klidnější, jelikož se mu podařilo situaci stabilizovat, a už vyhlíží příští rok, kdy by chtěl opět růst.

„To, že se změnila doména a vše kolem, mělo nepochybně dopad na čísla. V tuto chvíli jsme někde mezi pětadvaceti až třiceti procenty poklesu, ale věříme, že do Vánoc budeme zhruba na devadesáti procentech původních čísel. Spočítali jsme si, že bychom do konce roku alespoň neměli být ve ztrátě, což je v této situaci pozitivní,“ předpovídá Sýkora, který nyní se svým týmem pracuje na tom, aby do roku 2018 již vstoupil zbrusu nový a maximálně vyladěný portál klido.cz.

„Náš dlouhodobý koncept je takový, že chceme kompletovat balíček v cílové destinaci. Když zákazníkovi prodáme výlet v Krkonoších, chceme mu nabídnout i další program v blízkém okolí, aby nemusel chodit na TripAdvisor a zjišťovat, co se kde děje,“ popisuje plány Sýkora.

Pepa.cz je ukončená kapitola

Na webu pepa.cz dnes stále najdeme slevový agregátor odkazující na nabídky na HyperSlevy.cz. Jako značka je už nyní pepa.cz pro Sýkoru pasé, plně se soustředí na nový projekt, ale rád by pochopitelně zamezil tomu, aby na tomto jméně profitoval dnes již prakticky bývalý společník.

„Podnikli jsme všechny možné právní kroky, abychom byli schopni současný obsah na doméně pepa.cz odstranit, protože se podle nás jedná v mnoha bodech o stav protiprávní,“ vysvětluje Sýkora, který chce dostat obsah na pepa.cz pod kontrolu. Mimo jiné aby zajistil, že se na klido.cz dostanou všichni bývalí zákazníci. K většině z nich se prý dostal přes klientskou databázi, ale přesto je současný stav matoucí.

Co se týče aktuálních poměrů ve firmě Portál pepa.cz s.r.o., jež původní web pepa.cz provozovala, padesát procent nadále drží Petr Sýkora (40 % prostřednictvím firmy Caesar Capital s.r.o.) a Levon Ter-Ghazaryan (10 %) a druhých padesát procent Millenium Prague s.r.o., kterou už však od července nevlastní Jiří Nový (respektive jeho manželka), nýbrž bulharský občan Boris Vesselinov. Ten má ovšem podle Sýkory fungovat jen jako bílý kůň.

„To je osoba, kterou jsem já osobně v životě neviděl. My jsme se pokusili svolat valnou hromadu, on se jí neúčastnil. Řešíme nyní žalobu, abychom tohoto společníka vyloučili ze společnosti. Každý si dokáže udělat představu, jaké úmysly s ním Millenium Prague má,“ dodává Sýkora.

Když se na celou věc dívá zpětně, je přesvědčen, že šlo ze strany Jiřího Nového o dobře promyšlený podvod, který byl dlouho v přípravě. A zároveň jde o ukázkový případ, jak lze v českém právním prostředí zlikvidovat fungující společnost. Jakmile se však současný spor vyřeší, začne pro Petra Sýkoru definitivně nová kapitola jeho kariéry.


  1. 1. V obchodním rejstříku byla vedena jako společník Millenium Prague s.r.o. se stoprocentním podílem Nového manželka Svitlana Pasichnyková, nicméně v praxi firmu vedl právě Jiří Nový. ↩︎

Total
0
Shares
Další články