Nové Fotky Google: nekonečné místo pro vaše fotografie a ukázka umělé inteligence

Další novinkou z letošní vývojářské konference Google I/O je nová služba Fotky Google (Google Photos). Ta je zároveň první novinkou, kterou již mohou uživatelé využít v praxi. Služba se oddělila od Google+ a nabízí neomezené místo pro fotografie, ve kterých pak umí vyhledávat za pomoci umělé inteligence.

Další novinkou z letošní vývojářské konference Google I/O je nová služba Fotky Google (Google Photos). Ta je zároveň první novinkou, kterou již mohou uživatelé využít v praxi. Služba se oddělila od Google+ a nabízí neomezené místo pro fotografie, ve kterých pak umí vyhledávat za pomoci umělé inteligence.

Google Photos je jedním z dalších potvrzení pomalého konce sociální sítě Google+. Právě od ní se totiž Photos oddělují jako zcela samostatná služba i aplikace. Nově dostala služba samostatné webové stránky photos.google.com, v chytrých telefonech pak stačí aktualizovat stávající aplikaci Fotky Google, která byla doposud v balíčku Google+ aplikací. Teď naopak k používání sociální síť není potřeba.

Google_Photos_06

Služba funguje podobně, jako doposud. V telefonu si lze zvolit automatické zálohování fotek na servery googlu, ty pak má uživatel k dispozici kdykoli a kdekoli. Nejen prostřednictvím aplikace, ale také skrze webové rozhraní. Novinkou je ovšem nejen oddělení od Google+, ale také možnost výběru ze dvou úrovní služby. Po přihlášení do aplikace si totiž uživatel může vybrat, jestli chce zálohovat fotky v původní plné kvalitě nebo nahrávat fotky ve „vysoké kvalitě“. V plném rozlišení fotografie ukusují z místa, které má uživatel k dispozici na Google Drive.

Druhá varianta pak přináší možnost nahrávat fotky do cloudu bez omezení a zcela zdarma. Fotky pak Google zmenší na rozlišení 16 megapixelů (pokud byly předtím větší) a použije u nich mírnou JPEG kompresi. Ta může mírně snížit kvalitu snímků, ale naše testy ukázaly, že rozdíly jsou opravdu minimální a pro běžné uživatele nepodstatné. Aplikace v mobilu umožňuje samozřejmě zvolit možnost synchonizace jen přes wi-fi nebo i se zapojením mobilní sítě.

Aplikace pak na pozadí automaticky přes zvolený typ připojení synchronizuje fotky, což usnadní třeba výměnu telefonu za nový. Starší fotky není nutné kopírovat do nového telefonu, dostupné budou v aplikaci v cloudu. Aplikace i webové rozhraní pak nabízí jednoduché možnosti editace fotek, ty jsou však oproti mnohým specializovaným aplikacím pouze základní.

Google_Photos_07

Co však rozhodně základní není, to je umělá inteligence služby, která má být jedním z největších taháků. Google totiž fotografie nahrané do cloudu podrobí analýze svými algoritmy neurálních sítí, kterými se naučil zkoumat internetový obsah. Umělá inteligence tak v podstatě pozná, co je na fotografiích a umožní podle toho vyhledávat.

Funguje to překvapivě dobře, Google jednoduše pozná zvířata, domy, auta i další objekty. Uživatel si tak nemusí fotografie nijak označovat – Google je třídí podle data, podle místa pořízení (pokud je toto do Exif informace ukládáno) a také podle toho, co na nich je. Snadno lze takto v nekonečném množství fotek najít třeba snímky z dovolené z předloňského roku.

Rozhraní aplikace umožňuje různé úrovně zobrazení fotografií, mnohem zajímavější než přehledné listování mezi fotografiemi jsou ovšem funkce pro automatický výběr toho nejzajímavějšího. Servery Googlu vyberou fotky z jednoho dne a uspořádají je do posloupnosti, která vypráví příběh, automaticky vznikne například i stylizovaná fotka zajímavého objektu nebo animace ze série snímků a specialitou je spojování samostatných fotografií do panoramat – to v případě, že server zjistí, že snímky na sebe navazují.

Google_Photos_03

 

Tyto výtvory si může uživatel uložit do své knihovny nebo je jednoduše zahodit a už se k nim nevracet. Před uložením je samozřejmě možné automaticky stvořený objekt upravit dle libosti. Stejné typy objektů lze v aplikaci vytvářet i zcela ručně. Díky webovému rozhraní má uživatel své fotografie přístupné kdykoli a kdekoli. Webová aplikace má v podstatě stejné funkce jako ta mobilní, nic navíc v ní nenajdeme.

Fotky Google jsou tak dalším důkazem toho, jak chytré algoritmy umělé inteligence už umí být. Je jasné, že z hlediska ochrany soukromí jde o další ústupek, Googlu dávají v rámci aplikace uživatelé další obrovskou porci dat, kterou může analyzovat a využít například k cílení reklamy. Na druhou stranu už jen základní funkce aplikace jako neomezené zálohování fotografií a snadné vyhledávání v nich jsou velmi užitečné a jistě budou lákat množství uživatelů.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google Glasses se předvedly ve světě módy

Projekt Google Glasses je z technologického hlediska stále do značné míry tajemstvím. Jako koncept se však marketingově prezentuje velice zdatně a jeho roušku nám nyní vývojáři škádlivě poodhalili i na nedávné přehlídce slavné návrhářky Diane von Furstenberg, kde se brýle objevily na tvářích modelek.
Přečtěte si více

Twitter už dokončuje češtinu, urychlit ji můžete i vy

Twitter představil lokalizaci do dalších dvou jazyků, katalánštiny a ukrajinštiny. To by samo o sobě nebylo až tak zajímavé, kdyby ovšem současně neoznámil, že další na řadě bude s velkou pravděpodobností čeština. Pokud uživatelé stihnou vše včas přeložit, mohla by česká verze brzy být oficiálně na světě.