No-code nástroje pro insurtech jely v roce 2020 na vlně investic. Tady je 7 vyzyvatelů klasického pojišťovnictví.

V posledním roce proplula světem investiční vlna, která přinesla no-code nástrojům zaměřeným na insurtech stovky milionů dolarů. Inovace v pojišťovnictví tak začíná nabírat na obrátkách a to, co největší pojišťovací instituce vyvíjely dlouhé roky, může dnes za pár dní naklikat kdokoliv bez znalosti programování. No-code i low-code platformy se stávají tlukoucím srdcem celého insurtechu a dalším hřebíčkem do rakve tradičního pojišťovnictví.

Česko je zatím spíše na okraji vznikající inovace. Stejně jako se tu začaly prosazovat inovativní insurtech a fintech startupy se zpožděním, můžeme čekat i boom no-code platforem s drobným posunem. Jelikož je český trh s pojištěním pořád velmi konzervativní a ukrojit si podíl ze 130 miliard korun (6 miliard dolarů) nebude s přihlédnutím k lokální právní úpravě pro zahraniční hráče jednoduché, musíme ještě trpělivě čekat.

Pojďme se podívat na nejvýraznější investice do no-code toolů z nedávné doby.

1. Unqork (10/2020 – 207 milionů dolarů)

Platforma Unqork umožňuje tvorbu digitálních procesů pomocí jednoduchého vizuálního rozhraní. Ať už jde o tvorbu formulářů, workflow nebo napojení na API, vše zvládnete během několika kliknutí. Celá platforma pracuje se zabezpečením splňujícím standardy enterprise trhu. Slušnou trakci tohoto startupu nejen v pojišťovnictví ale i dalších oborech jako health care nebo government potvrzuje i valuace přesahující 2 miliardy dolarů.

2. Bryter (06/2020 – 16 milionů dolarů)

Německý startup reflektuje snahu většiny pojišťoven o digitální strategii. Podle jejich reportu takovou strategii v posledních 2 letech vytvořilo přes 70 % z nich a polovina hlásí dokonce vyšší ROI v digitálním prostoru než na pobočkách. App builder a chatboty lze vytvořit i pro další odvětví jako je účetnictví nebo real estate.

3. EasySend (09/2020 – 16 milionů dolarů)

EasySend je izraelský startup zaměřený čistě na bankovnictví a pojišťovnictví. Cílem zakladatelů je překlopit neohrabané papírové procesy do digitální zkušenosti. Kromě elektronického zadávání dat pomáhá optimalizovat procesy a integrovat různé systémy. Takže onboarding nových klientů nebo hlášení dopravních nehod je otázkou několika kliknutí.

4. ReTool (10/2020 – 50 milionů dolarů)

Tento nástroj se pyšní valuací dosahují 1 miliardy dolarů, takže už dnes je unicornem. Z uvedených příkladů má rozhodně nejširší záběr a nejvíc úspěšných implementací u zákazníků jako je Volvo nebo Amazon. Jeho silnou stránkou je podpora integrace dat z většiny enterprise databází, dále i Google Sheets nebo komponent pro React.

5. TonKean (04/2020 – 24 milionů dolarů)

TonKean přináší no-code nástroj využívající sílu AI pro zefektivnění podnikových procesů. Zaměřuje se především na předávání dat a integraci komunikačních kanálů od mailů po chatboty, aby žádné informace cestou nezapadly.

6. Ushur (11/2020 – 25 milionů dolarů)

Cloudová aplikace umožňující no-code správu workflow a optimalizaci pomocí AI i menším klientům. Velký důraz klade právě na pojišťovny, kterým nabízí zkrácení prodlevy v procesech a automatizaci rutinních činností. Třešničkou na dortu je potom možnost využití virtuálního asistenta pro komunikaci s klienty napříč prakticky všemi platformami.

7. HoneyCode (06/2020 – released by Amazon)

HoneyCode malinko vybočuje, protože nejde o samostatný projekt, ale spíše o snahu Amazonu podchytit začínající trend. Nicméně pro firmy, které fungují přes amazonní AWS službu, je tou nejjednodušší cestou jak procesy a automatizace naklikat bez nutnosti pořizování nástrojů třetích stran.

Nenajdete tu zatím komplexní portfolio nástrojů pro pojišťovnictví, ale jde o elegantní způsob řešení nedostatku programátorů. A také potvrzení toho, že no-code není jen nějakou okrajovou sférou IT světa, ale nevyhnutelnou budoucností.

Pokud se pojišťovny spojí se zkušenými poradenskými firmami, toto pro ně může být 5 až 10 násobně rychlejší a levnější než vývoj celého systému na míru. A to otevírá dveře dříve nepředstavitelným možnostem.

Total
0
Shares
Další články