Potvrzeno: online videopůjčovna Netflix miří do Česka. Konkurence pro tradiční televize přijde nejpozději příští rok

Internetová videopůjčovna Netflix vstoupí na český trh nejpozději příští rok. Záměr potvrdil pro Hospodářské noviny šéf komunikace firmy. Službu využívá po celem světě už téměř 60 milionů uživatelů.

Internetová videopůjčovna Netflix vstoupí na český trh nejpozději příští rok. Záměr potvrdil pro Hospodářské noviny šéf komunikace firmy. Službu využívá po celem světě už téměř 60 milionů uživatelů.

Netflix má velké expanzivní plány a Česká republika je jejich součástí. Klasické televizní stanice tak získají silného konkurenta. Na druhou stranu mají ještě čas se na jeho příchod připravit.

Netflix se proslavil především tím, že změnil způsob, jak lidé „televizi“ sledují. V rámci předplatného, které stojí v přepočtu asi 200 korun, totiž může uživatel sledovat cokoli z nabídky kdy se mu zachce. Především díky Netflixu se ve světě stalo sledování seriálů takzvaně „na jeden zátah“ (binge-watching).

Netflix

Vzhledem k omezené dostupnosti vysílacích práv na různé pořady musí Netflix omezovat svou nabídku jen na určité země. Firma však hlásí, že v poslední době v oblasti vyjednávání práv zaznamenala významný pokrok, který jí umožní rychlejší celosvětovou expanzi.

Krom pořadů jiných televizních stanic či hollywoodských trháků nabízí Netflix v poslední době také vlastní seriálovou produkci. Tituly jako Orange is the New Black nebo House of Cards jsou nesmírně populární i mezi českými diváky, a to i přesto, že u nás se oficiálně nevysílají.

Řada fanoušků si tak seriál stahuje, omezené množství z nich pak v podstatě obchází technická omezení Netflixu a předplatné mají už v současnosti.

Svěží vichr z USA

Čeští televizní vysílatelé a poskytovatelé obsahu se tak musí na poli on-line sledování připravit na zásadní změnu. Tentokrát však už nebudou moci zakročit jako v případě služeb, které se v Česku objevily před nedávnem.

Televize nejprve rázně zakročily proti službě TV4You, která umožňovala sledování terestrického vysílání i na mobilních telefonech. Na vlně nevole internetové distribuce jakéhokoli obsahu se pak svezl třeba i on-line videorekordér Grabuj.cz, který po jednání s televizemi přerušil poskytování své služby. V potížích je i řada menších IPTV poskytovatelů a řada dalších služeb, které nejsou dnešním právním rámcem snadno uchopitelné.

Čeští poskytovatelé chtějí on-line obsah dodat divákům po svém. Už nějakou dobu například funguje mobilní aplikace O2 TV Go pro sledování televize v mobilních zařízeních. Krom běžných televizních kanálů nabízí O2 TV také videopůjčovnu a společnost v poslední době také cíleně nakupuje obsah. Získala například práva na přenosy fotbalové Ligy Mistrů.

O2TVGo

UPC má alternativu v podobě Horizon Go a mobilní televizi testuje i T-Mobile. UPC by mělo svou nabídku v rámci služby Horizon rozšířit, míří sem totiž videoslužba My Prime. Prima plánuje spustit také vlastní službu s předplatným, která doplní stávající portál Prima Play.

Šéf Primy Marek Singer to opět sdělil Hospodářským novinám. Nova má vlastní službu s předplatným Voyo, u té se možná s příchodem Netflixu dočkáme některých změn.

Netflix začínal v USA jako videopůjčovna, která rozesílala DVD poštou. Streamování obsahu se objevilo až později. Netflix je teď považován nejen za konkurenci tradičních videopůjčoven, které mizí ze světa, ale také za soupeře samotných televizních stanic, od kterých některý obsah nakupuje.

Total
0
Shares
Další články