Nesuď knihu podle obalu? AI to dokáže bez jejího otevření

Umělá inteligence už toho dokáže bez přičinění člověka zařídit dost. Karta už se začíná obracet – v posledních dnech nás zaujalo, jak dokáže odhadnut výtvory lidí. Konkrétně knihy a jejich obsah. Soudí je podle obalu. 

O odhadování chování člověka umělou inteligencí už jsme psali –  nakupuje třeba stovky tisíc kusů zboží měsíčně podle toho, co očekává, že si zákazníci skutečně koupí. Samozřejmě ještě než to udělají.

Teď už hodnotí záměry. Pošťouchli ji k tomu vědci z japonské Kyushu University společně s německými kolegy z Kaiserslautern University of Technology a Německého výzkumného centra pro umělou inteligenci. Pomocí konvoluční neuronové sítě (Convolutional Neural Network – CNN; neplést se zpravodajskou televizí) zkoušeli predikovat žánr knih jen na základě vizuálních vodítek z jejich obalů.

Jako zdroj dat využili 137 788 unikátních obalů knih dvaceti různých žánrů z Amazonu. Vědci svou umělou inteligenci na základě 80 procent vzorků učili žánry rozpoznávat, dalších 10 procent využili na validaci modelu a zbylých 10 procent na samotné testování.

AI

Algoritmus měl za úkol vybírat tři možné žánry knih. Výsledek? „Experiment měl přesnost 21,9 procenta pro Top 1, 32,1 procenta pro Top 2 a 40,2 procenta pro Top 3 v 20třídní klasifikaci,“ zní závěr studie. Není to 100 procent, ale je to krásný začátek a jde o výrazně lepší míru přesnosti než kdyby šlo o pouhou náhodu, všímá si portál World Economic Forum.

Navzdory relativně dobrým výsledkům ale vědci upozorňují na další problémy. „Klasifikace knih na základě obalu je náročný úkol. Zjistili jsme, že mnoho knih má obaly s málo nebo nejednoznačnými vizuálními prvky, což způsobuje nepřesné předpovědi,“ uvádějí vědci.

Největší problémy měl algoritmus při zkoumaní biografií a memoárů, vědeckých a lékařských knih nebo s knihami pro děti, které si pletl s komiksy a grafickými novelami. Vědci však netestovali, jak přesné odhady by dokázali udělat lidi.

Umělá inteligence zároveň ukázala, že mnoho knih má zavádějící obaly a kvůli několika multižánrovým knihám měla CNN slabou úspěšnost na úrovni výsledků top 1.

„Stejně jako každá jiná neuronová síť, čím více dat dostane, tím lepší budou její odhady. Vědci věří, že jejich AI může být natrénovaná, aby dokázala navrhnout design obalů knih bez zásahu člověka. Ilustrátoři by se měli mít na pozoru,“ dodává k zprávě portál Futurism.com.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ivo Lukačovič se vrací do vedení Seznamu

Ivo Lukačovič, zakladatel a většinový majitel Seznam.cz, se rozhodl více se věnovat aktivitám společnosti. Chce být chodu firmy blíže a bude ovlivňovat strategii a fungování služeb. Nebude mít nicméně žádnou speciální exekutivní roli, Pavel Zima tedy zůstává generálním ředitelem společnosti zodpovědným za její chod a fungování.
Přečtěte si více

Atmosféru TEDxPrague můžete zažít už za tři týdny, vstupenky stále seženete

"Přes hranice" se v sobotu 25. května vydá v pražské hale Na Folimance více než devět set diváků oblíbené inspirativní konference TEDxPrague. Hranicemi v tématu akce jsou míněny naše mentální i fyzické limity, vnitřní bloky i zdánlivě nepřekonatelné hranice kolem nás. Přednášky šestnácti osobností z Česka i ze zahraničí doplní na svém čtvrtém ročníku konference i bohatý doprovodný program.