Nejvyšší platy a nejbohatších benefity jsou v IT, přesto zde chybí lidé

Platy jsou v oboru vyšroubované na maximum. Za poslední rok si odborníci na některých pozicích v IT polepšili dokonce až o 20 %. Průměrný měsíční příjem je v tomto oboru 56,8 tisíc korun, zatímco celorepublikový „jen“ 31 516 Kč. Přesto zde chybí 20 tisíc specialistů. Firmy se tak snaží získat alespoň nováčky.

„Pro nábor programátora uděláte v dnešní době naprosto cokoliv. Musíte se rozkrájet, abyste ho získali,“ připouští František Procházka, Technical Director ze společnosti Isobar, a prozrazuje: „Je to bitva o penězích, benefitech a počtu dnů home office.“

Mezi nejpopulárnější benefity v IT patří podle výzkumu společnosti Hays možnost práce z domova, flexibilní pracovní doba, příjemné pracovní prostředí či firemní kultura, moderní technologie a práce na zajímavých projektech.

„Kromě standardních benefitů u nás nabízíme navíc třeba roční rozpočet na vzdělávání, který umožňuje našim zaměstnancům vycestovat na zajímavé konference kdekoliv po světě,“ vyjmenovává výhody Kateřina Klepková, která zastává pozici IT Recruiter v společnosti Kiwi, a doplňuje: „Naši lidé hodně oceňují i dog friendly politiku nebo třeba relaxační zóny.“

Běžný požadavek K+K

Na pohovorech, když dojde na ohodnocení, tak se seniorní programátoři téměř v jednom shodnou. „V legraci se tomu říká K+K. Tedy chtějí kilo a káru,“ vysvětluje hantýrku a obecnou zkušenost Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy. Přitom plat není pro stávající experty tou hlavní motivací pro změnu místa.

V meziročním porovnání došlo podle dat poradenské společnosti Hays ke skokovému nárůstu platů u některých pozic v IT až o 20 %. Nejvýraznější navýšení se týkalo pozic vývojářů Java, .NET a C++, další pak bylo v oblasti security, QA a SAP. Není výjimkou, že zde měsíčné plat přesáhne 100 či 120 tisíc korun měsíčně. Důvodem nárůstu byla vysoká poptávka na trhu a zároveň nízký počet volných odborníků.

Firmy už nejsou schopny se navzájem dramaticky přeplácet, jak tomu ještě bylo před několika lety. Zvyšování mezd bude probíhat i nadále, nicméně už by nemělo být tak výrazné. Mnozí zaměstnavatelé si jsou vědomi, že je pro ně otázkou přežití a fungování, aby si své lidi udrželi. Pokud o IT odborníka přijdou, čeká je náročné období s nejistým výsledkem. „Hledání nových zaměstnanců může trvat od dvou dnů po několik měsíců,“ potvrzuje běžnou praxi Klepková z Kiwi.

Nováčci mají dveře otevřené

S problémem obsadit volnou pozici v IT se potýká téměř 29 % firem, a to i přes fakt, že tato profese patří k těm, kde lidé pobírají jedny z nejvyšších platů a mají nejbohatší benefity. Firmy si uvědomují, že přetáhnout lidi od konkurence není snadné, a tak hledají i další méně tradiční cesty. Zkouší tedy výchovu juniorů.

„V poslední době se ukazuje, že tento přístup je nejlepší a nejefektivnější,“ připouští Procházka z Isobaru a dodává: „Pokud je takový uchazeč nadšený a ochotný se učit, rádi jej vezmeme.“

Podobně to vidí i spousta dalších společností, které začínají spolupracovat přímo s pořadateli rekvalifikačních kurzů. „Po čtyřměsíčním intenzivním kurzu umí naši studenti základní programovací jazyky a jsou připraveni na pozici junior programátor,“ uvádí Wachtlová. „Díky úzké spolupráci se zaměstnavateli se obě strany dobře poznají a absolventi tak mají místo v oboru zajištěné.“ 

Jak se zvyšovaly měsíční platy na různých pozicích v IT (zdroj: Grafton)

Pozice Kraj Rok 2016 Rok 2018
Windows administrátor Plzeňský 25–40 tis. Kč 35–50 tis. Kč
Vedoucí týmu technické podpory Praha, Středočeský 60–80 tis. Kč 65-95 tis. Kč
Java/C# vývojář (3 až 5 let praxe) Královehradecký, Pardubický 35-45 tis. Kč 40-60 tis. Kč
Web designér Jihočeský 25-35 tis. Kč 30-40 Kč
SW tester Královehradecký, Pardubický 25-35 tis. Kč 30-40 Kč
SAP konzultant (3 až 5 let praxe) Liberecký 35-45 tis. Kč 60-90 tis. Kč

 

Jaké jsou měsíční příjmy odborníků v IT (zdroj: Hays, Mzdový průzkum 2018)

Pozice Min. plat Max. plat Typický
Big Data Architect 130 tis. Kč 200 tis. Kč 150 tis. Kč
Big Data Developer 90 tis. Kč 160 tis. Kč 120 tis. Kč
Data Analyst 60 tis. Kč 80 tis. Kč 70 tis. Kč
Developer/programátor Java/.NET 60 tis. Kč 115 tis. Kč 95 tis. Kč
IT Manager 50 tis. Kč 110 tis. Kč 80 tis. Kč
JavaScript Engineer 50 tis. Kč 100 tis. Kč 90 tis. Kč
Programátor/Analyst (absolvent) 35 tis. Kč 50 tis. Kč 45 tis. Kč
SAP Specialist 50 tis. Kč 150 tis. Kč 100 tis. Kč
SW Architect 80 tis. Kč 120 tis. Kč 100 tis. Kč
SW Engineer C/C++ 40 tis. Kč 90 tis. Kč 70 tis. Kč
System administrator 50 tis. Kč 80 tis. Kč 60 tis. Kč
UX/UI Engineer 40 tis. Kč 90 tis. Kč 70 tis. Kč

Total
0
Shares
Další články