Nejčastější chytáky a pasti v Google Analytics: Jak se jim vyhnout

Bez Google Analytics v zásadě nelze fungovat, musíme ale varovat: přehnaná důvěra k číslům z nich může vést ke zbytečné frustraci. Nebo nepochopení mezi firmami, agenturami a vůbec celého trhu. Nenechte se zmást.
Google Analytics. Ilustrační foto. Zdroj: Flickr.com, Blue Fountain Media
Google Analytics. Ilustrační foto. Zdroj: Flickr.com, Blue Fountain Media

Bez Google Analytics v zásadě nelze fungovat, musíme ale varovat: přehnaná důvěra k číslům z nich může vést ke zbytečné frustraci. Nebo nepochopení mezi firmami, agenturami a vůbec celého trhu. Nenechte se zmást.

Čtyři nejčastější pasti sestavil Lukáš Krejča, specialista na internetový marketing, který vychází rovnou ze školení Google Partners Analytics Academy. Kromě nich radí neřešit jen absolutní čísla. “Jsou zkreslená řadou faktorů. Zásadní je se na data dívat v trendech, v různých poměrech, v kontextu,” říká.

Na co tedy naráží nejčastěji?

  • 1. Návštěvník a proklik jsou prostě jiné věci

Pojmy jsou něco jiného než dojmy a když si nezjistíte, co takový “proklik”, “návštěvnost” nebo “počítání konverzí” znamená, těžko je budete měřit. “Pokud začnete nějaký systém využívat, je dobré si ujasnit, co v jeho řeči znamenají základní metriky. Pročtěte si nápovědu Analytics, ať víte, co ta čísla znamenají,” doporučuje Krejča.

Tak třeba návštěva v Analytics je definována jako určitá sestava page views, mezi kterými neuplynulo 30 minut. “Když vypnete kampaň v AdWords, prokliky přestanou přibývat v podstatě okamžitě, ale díky „last non-direct atribuci“ můžete v Analytics klidně vidět návštěvy z této kampaně ještě několik týdnů,” doplňuje Krejča.

google analytics shopping

  • 2. Dvacet minut na stránce, tedy klidně nulový čas

“Bounce rate – neboli míra okamžitého opuštění – a čas strávený na stránce jsou podle mě nejpřeceňovanější metriky v Google Analytics,” myslí si Krejča. Podle něj se totiž dobře fungující web podle bounce rate nepozná, majitelé by měli místo těchto metrik řešit to, který web prostě vydělává nejvíc peněz.

Google Analytics totiž řeší pouze rozdíl mezi časovými údaji dvou stránek na jednom webu. Takže když návštěvník otevře jednu stránku a posléze odejde, jeho doba návštěvy je nulová. “Prostě, i kdyby si tu stránku četl dvacet minut, v Analytics za něj bude 00:00:00,” dodává Krejča.

Tedy, kromě míry okamžitého opuštění metriky samozřejmě zkreslují i výsledný čas strávený na celém webu. “Reálně na vašem webu lidi zůstávají několikanásobně déle, než vám ukazují Google Analytics,” říká odborník na tematiku Jan Tichý. Vysvětluje totiž, že analytici díky takovému přístupu Googlu vlastně vůbec netuší, jak dlouho uživatelé koukají na poslední stránku. Poslední “page view” chybějící v metrice může odečítat desítky minut.

  • 3. Jednou z AdWords, navždy z AdWords

Zrádná je last click atribuce. A rozhodovat se na jejím základě o vypnutí nebo nevypnutí nějakých kanálů je přinejmenším zavádějící. Metrika totiž tak trochu opakuje první dojem, který už ale vůbec nemusí platit.

“Pokud přijde Jan Novák na můj web ve čtvrtek z AdWords, započítá se jeho návštěva do řádku s AdWords. Pokud si uloží mou adresu a v pátek i v sobotu přijde napřímo (tedy napíše mou URL do prohlížeče, nebo si otevře záložku), započítají se tyto dvě návštěvy jako AdWords. Zkrátka, dokud se daný člověk (= cookie) neproklikne přes jiný nepřímý zdroj, bude spadat do AdWords. To už musí být, aby se dostal do directu…,” vysvětluje Krejča.

google konverze

Když pak dojde k vyhodnocování konverzí, jsou některé přeceňované a jiné hluboce podceňované. Z přehledu veškeré návštěvnosti totiž dostáváte informace o tom, jaký byl zdroj poslední návštěvnosti před konverzí. Přitom u e-shopů podle Krejči “na první dobrou” nakoupí asi 50 procent návštěvníků, u těch, kteří se vrací, je ale míra konverze výrazně vyšší. Je tak analytika v zásadě vypouští.

“Na první pohled to tak může vypadat, že jste skvělí v SEO na Seznamu, protože vám seznam / organic přináší spoustu konverzí. Když se podíváte blíž, zjistíte, že většina z nich chodí přes brandová slova. Už o vás tedy museli nějak vědět,” dává příklad. Doporučuje zjišťovat informace přes asistované konverze.

  • 4. Placené nebo přirozené příchody…

O dost informací se ochuzují ti, kteří své odkazy neoznačují pomocí UTM parametrů. Tedy textových řetězců, které se připojují k URL adrese. Jednoduše odlišují to, odkud lidé na web chodí. Měřit je chcete na Skliku (manuálně nebo autotaggingem), na svých profilech na sociálních sítích, v reklamě Facebooku i na bannerech.

Bez označování spadnou Sklikové reklamy do přirozeného vyhledávání, Facebookové reklamy i prokliky ze stránek pak zase jen pod Facebook.

Jak vytvářet, pojmenovávat a hodnotit parametry si můžete přečíst na stejném blogu, v závěru článku navíc najdete časté chyby.

Učte se

Pokud chcete alespoň nahlédnout do analytických pravd, polopravd a chytáků Googlu, doporučujeme online zkratku z konference Internet Marketing 2013.

Na YouTube je možné najít řadu návodů, od těch oficiálních přímo od Google Analytics po návody různých společností či marketérů. My jsme vybrali ještě další doporučení, které se zabývá nesprávným pochopením nebo interpretací tohoto nástroje a navíc je z českých marketingových vod.

Pro ty, kteří už narazili na problémy a nevědí, v čem je zakopaný pes, doporučujeme vizuálně o něco chudíš, ale informačně užitečná videa pod společným označením Troubleshooting. Britská digitální agentura Koozai jich má hned několik.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Videoinfografika odhaluje zajímavé statistiky o YouTube

Není pochyb o tom, že videomarketing se s rozvojem internetu stal jedním z nejúčinnějších marketingových nástrojů. Důležité ovšem je mít to správné publikum, a na to zase potřebujete místo, kde jej můžete oslovit. A přesně takovým místem je YouTube, kde 800 milionů uživatelů denně zhlédne přes 4 miliardy videí.