Nedostatek žen v IT: Proč jsou ženy ohroženým druhem

Prvním programátorem byla žena. Ještě před 20 lety tvořily dámy u nás třetinu IT odborníků. Dnes jich je jen desetina a mezi programátory dokonce pouhopouhá tři procenta. Proč tomu tak je a jak situaci změnit, o tom budou v Praze 23. října diskutovat přední dámy z IT v čele s Ditou Přikrylovou, zakladatelkou Czechitas, na setkání Nedostatek žen v IT, které pořádá společnost Green Fox Academy.

V současnosti na trhu práce schází přes 20 tisíc IT specialistů. Toto číslo není ani zdaleka konečné. S ohledem na postupné rozšiřování automatizace a digitalizace lze očekávat, že bude i nadále stoupat. Navíc odborníci varují, že během příštích několika let zanikne mnoho profesí a lidé se bez znalosti počítačů neobejdou.

Přesto si většina dívek nadále volí studium humanitních oborů a nepřemýšlí tolik o své budoucnosti. Volí snazší cestu a vyhýbají se matematice, fyzice či informačním technologiím. „Pokud se tento přístup nezmění a ženy dál půjdou stejnou cestou, budou mít v budoucnu obrovský problém se uplatnit,“ poznamenává Přikrylová, ředitelka a zakladatelka neziskové organizace Czechitas, která se snaží dívky inspirovat a přivést k informačním technologiím.

„V současnosti se u nás v kurzu programování rekvalifikují dvě ženy a byli jsme zklamaní, že jich zájem neprojevilo více,“ potvrzuje situaci Barbora Wachtlová, provozní ředitelka Green Fox Academy.

„Z toho důvodu jsme se rozhodli uspořádat setkání, na které jsme pozvali přední dámy českého IT, aby vyprávěly své příběhy, podělily se o své zkušenosti a inspirovaly další ženy, aby se nebály změny a šly do oboru, ve kterém je budoucnost. Navíc v něm zaměstnavatelé nabízí širokou škálu benefitů a flexibilní úvazky, takže skloubení práce a péče o rodinu, což je pro mnohé ženy velmi důležité, není problém,“ doplňuje Wachtlová.

Kromě Dity Přikrylové se meetupu zúčastní také Jana Moudrá, která vytváří aplikace a pyšní se oceněním Google Developer Expert, či Zuzana Maděrová, jež se věnuje startupům, a další úspěšné dámy.

Chybět nebude ani pohled „druhé“ strany, a to Františka Procházky, technického ředitele Bistro Agency, jenž bude hovořit například o současném pracovním trhu. Řeč dojde také na platové ohodnocení, benefity i kvality, které zaměstnavatelé u svých pracovníků oceňují.

Meetup Nedostatek žen v IT se uskuteční 23. října od 19 hodin v přednáškové místnosti společnosti Green Fox Academy (Václavském náměstí 11, Praha 1). Vstup je zdarma, potřebná je jen registrace. Více informací o akci naleznete zde.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Rekordní vánoční soutěž Pojď mi HOP! v číslech

Nestává se často, aby si facebookové soutěže vysloužily vlastní infografiku. T-Mobile je ale spolu s agenturou Symbio na tu svoji vánoční zjevně pyšný, možná i proto, že se díky ní stal českým operátorem s největším počtem fanoušků (jakkoliv samozřejmě víme, že to není ta hlavní metrika).