Nedostatek expertů brzdí firmy, „ajťáků“ je kritický nedostatek

O nedostatku kvalifikovaných pracovníků na českém trhu práce se mluví čím dál častěji. Mnozí schopní a kvalifikovaní Češi odcházejí za vyšším výdělkem na západ. Dle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí pracuje v zemích Evropské unie okolo 115 tisíc Čechů, kteří doma přirozeně chybí. Nedostatek kvalifikovaných sil v důsledku toho dle údajů Českého statistického úřadu znepokojuje přibližně třetinu místních podnikatelů.

Profesí trpících nedostatkem je celá řada a jejich seznam narůstá. Krizi v tomto ohledu nyní zažívá i obor IT. „Ajťáků“ je málo a poptávka po nich je obrovská. Nedostatky na trhu práce jsou navíc natolik citelné, že jednotlivé personální agentury se již specializují na dodávání expertů pouze určitého oboru.

Milan Čálek ze společnosti CoolPeople, která se zabývá vyhledáváním IT specialistů, popisuje krizi na trhu práce následovně: „Dnes řešíme i situace, kdy se na nás obrátí firma s tím, že jí akutně chybí deset programátorů, a pokud jejich stav rychle nedoplní kvalitními lidmi, propady v ziscích jdou do milionů.“

IT je jedním z nejrychleji se vyvíjejících a rostoucích oborů a nedostatek expertů je čím dál citelnější. Podle Jana Silbera, zakladatele projektu Jobstack.it, jenž se rovněž zaměřuje na „ajťácký“ segment trhu práce, je počet nezaplněných IT pozic v Česku až několik tisíc. „V současnosti narostla poptávka po IT odbornících v souvislosti s digitalizací, prací s daty, nároky na IT bezpečnost, internetem věcí a podobně. Mnoho IT odborníků se uplatňuje také v začínajících firmách a startupech,“ říká Silber.

Nejen získat, ale také udržet

Hlad po expertech na IT je tedy logický. To, co nám ještě před pár lety připadalo jako námět z ranku vědeckofantastické kultury, se dnes stává běžným. Právě již zmíněný internet věcí (označován také jako IoT, Internet of things) je stále aktuálnější záležitostí. V návaznosti na to se podle slov Silbera vyvíjí poptávka po schopných programátorech, kteří dokáži pracovat na tom, aby se chytré automobily, ledničky i celé chytré domácnosti stávaly běžnou realitou.

Problém ale není jen s nedostatkem pracovníků v odvětví. Pro firmy je mnohdy složité nejen schopné lidi získat, ale především je udržet. Udržení stávajících zaměstnanců je něco, co české firmy často podceňují. Běžnou praxí je, že zaměstnavatelé platí pracovníkovi nejmenší možnou částku, na niž má podle smlouvy nárok. O nejrůznějších benefitních příplatcích, prémiích či osobním ohodnocení, které zaměstnavatel nabízel při náboru, si tak pracovník může nechat jen zdát.

Zaměstnanci navíc často tráví v práci mnohem více hodin, než kolik dostanou zaplaceno, a všeobecně přijímaným zdůvodněním je tvrzení, že jde o nutnou investici do jejich vlastní kariéry.

IT roste, kvalifikovaná síla chybí

Situace na trhu práce je o to více skličující, že byznysu se nevídaně daří. Dle pravidelné studie International Business Report (IBR), kterou vydává poradenská společnost Grant Thornton, nebyl optimismus mezi manažery středních a velkých firem z celého světa nikdy silnější. Budoucnost byznysu vidí pozitivně 51 procent manažerů z celého světa. Ti očekávají větší tržby i zisky.

Průzkum realizovaný mezi 2 500 manažery z 36 zemí ale ukázal jejich rostoucí znepokojení ohledně nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Právě tento nedostatek bohužel může onen očekávaný ekonomický růst ohrozit. Nedostatek kvalifikovaných sil označilo za výraznou překážku celosvětově 35 procent dotázaných, což je historické maximum. Rekordních 36 procent podniků navíc uvedlo, že v příštích dvanácti měsících plánují nábor nových zaměstnanců.

S podivem je, že se nedostatek pracovníků příliš neodráží v tom, jaké zaměstnavatelé nabízejí mzdy. Pouze 20 procent dotázaných firem plánuje navyšovat mzdy více než o míru inflace. To je dokonce méně, než tomu bylo v prvním čtvrtletí.

Majitelé firem ovšem mzdové podmínky považují jen za jeden z mnoha prostředků, jak nedostatkové profesionály nalákat. Lidé často slyší i na benefity v podobě příjemných pracovních podmínek. V dnešní době se již stává standardem mít možnost pracovat alespoň několik dnů v měsíci z domova a nabízenou výhodou je pak i flexibilní pracovní doba.

Zaměstnavatelé se čím dál častěji snaží vytvářet také co nejpříjemnější pracoviště. Leckoho mohou zlákat moderní a neformální kanceláře. Velkou roli pak hraje také firemní kultura. Zájemce o práci mohou přilákat i zajímavé teambuildingové akce, možnost účastnit se zahraničních konferencí, příležitosti k dalšímu vzdělávání a podobně.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google Art Project obsahuje 2000 nových děl, celkem už přes 40 tisíc

Projekt Google Art započal v roce 2011 jako aktivita několika zaměstnanců Googlu, s jejichž pomocí se na web měla dostat zajímavá umělecká díla z celého světa. Nyní oznámil další přírůstky pocházející ze všech koutů světa a časových období, od paleolitického Španělska a starověké Číny až po současné brazilské pouliční umění.