Neběhejte s Fitbitem na utajených vojenských základnách. Aplikace Strava vás prozradí

Díky vcelku líbivé mapě pohybu sportovních nadšenců se Strava stala aktuálně vůbec nejznámější fitness aplikací na světě. Taková rudá cestička uprostřed ničeho v Sýrii totiž dost jasně naznačuje vojenskou základnu, která měla mnohým očím zůstat skryta. Aplikaci budou pravděpodobněji používat američtí vojáci než Syřané. Navíc Fitbity, jejichž data Strava polyká, prý právě oni dostali k užívání už před nějakou dobou.

200 tisíc let aktivit

Když se aplikace na konci loňského roku pochlubila heatmapou aktivit svých uživatelů, nejspíš netušila, co vyvolá. Nebo to byl to naopak geniální marketingový tah.

Strava sesbírala asi miliardu aktivit, 10 terabytů dat, aktivitu čítající 200 tisíc let a 27 miliard kilometrů, aby dala dohromady tuto skutečně podrobnou heatmapu. Podle vyjádření tvůrců aplikace jde vůbec o „největší, nejbohatší a nejkrásnější sbírku dat svého druhu“. S tím souhlasí nejspíš především odpůrci amerických zásahů v různých zemích světa. Kolik zajímavých míst dokážete najít?

Naznačení polohy mnohých základen nebo alespoň ukázka zvyků tamních vojáků nezůstala dlouho bez odezvy na sociálních sítích, následně v médiích a teď prý i v Pentagonu. Problémy s lokacemi má i Velká Británie. A Strava konečně reaguje: s vojáky a vládou spolupracujeme, o možnostech aplikace a jejich budoucnosti přemýšlíme a na trackování budeme lépe upozorňovat.

Větší ochrana citlivých dat

„Naše týmy techniků a tvůrců uživatelského prostředí právě zjednodušují nastavení soukromí a bezpečnosti, abychom si byli jisti, že víte, jak mít kontrolu nad svými daty,“ ujišťuje Strava.

Průvodce nastavením soukromí už má na stránkách několik měsíců, teď by se ale celý proces měl zjednodušit. „Při sestavování (mapy) jsme respektovali nastavení aktivit a soukromí, včetně možnosti zcela vypnout zaznamenávání pro heatmapu. Nicméně jsme přes víkend zjistili, že členové Stravy v armádě, humanitární pracovníci a další lidé žijící v zahraničí mohli zveřejnit svou polohu v místech, kde další aktivita není, a tím na ně neúmyslně přivedli pozornost,“ uvedl CEO Stravy James Quarles.

Základní nastavení aplikace totiž umí dát veřejnosti k dispozici vaše celé jméno i předchozí trasy. Na dosah je zkrácení jména (tedy např. Iva B.) a to, že vás můžou sledovat jen schválení uživatelé. Ve veřejných seznamech se ale objevovat budete. V aplikaci lze pro veřejnost schovat řadu informací, ale zveřejňování tras v heatmapě je možné zrušit jen přes prohlížeč v počítači. Strava totiž říká, že tato data jsou anonymizována, takže proč je utajovat.

Zkrátka, daty Stravy se můžete dlouho bavit i bez toho, abyste plánovali jakýkoliv útok. A zjistit docela slušné podrobnosti, ale také i překvapivé mapy.

Pod drobnohledem

Informace o vás ví řada aplikací. Některé je shromažďují do pěkných map, například ukázku turistických pocitů z konkrétních ubytování v rámci AirBnB ukazuje Beñat Arregi. Prahu ani jiné české město zde nenajdete (zatím), řadu světových metropolí ale ano.

Kontrolovat kamery zase můžete na mapě kamer, tady už data za Česko jsou. Slušné informace o vás má aplikace Waze, která umí předpovídat nejrychlejší aktuální trasu, ví, jak rychle jezdí další uživatelé, kde se zasekli a nejspíš i proč. A Apple vám, když nasednete v sobotu do auta, dost možná sdělí, jak dlouho bude trvat cesta na chatu. Protože ví, že v sobotu do práce asi nepojedete.

Jenže – nastavení soukromí vám možná nepomůže. I přes vypnutou GPS sleduje své uživatele třeba Google, který tuto aktivitu přiznal. A údajně hned data smazal. Potřeboval je prý pro zasílání push notifikací a zpráv. Google sice taková data nezveřejňoval, přesto při problémech se zabezpečením jsou trasy uživatele telefonu dohledatelné. Každý přístroj má totiž své vlastní ID.

Utajit něco ve světě je s aktuálními technologiemi čím dál větší problém. Na vyzrazení nemusíte mít ani zapnutou lokalizaci nebo staženou jakoukoliv aplikaci – a dokonce jde na takových informacích vystavět i byznys.

Úspěšně, s tajnými klienty a hromadou kvalitních snímků pořízených z vesmíru, to dělá SpaceKnow Pavla Machálka. Jednoduše analyzuje satelitní snímky. Zkoumá na nich například vývoj počtu aut a kamionů, kontejnerů, množství materiálu ve venkovních skladech nebo pomocí stínů také výšku budov a to, jestli na nich nebyly postaveny další patra. To znamená, že umí určit polohu skryté základny, ale třeba i růst uprchlických táborů nebo i zásoby ropy.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook zkouší hry, které nepotřebují přístup k profilu

Tradiční dialog, který musel po dobu posledních několika let odkliknout každý uživatel Facebooku toužící po přístupu do herních i jiných aplikací, se možná pro některé tituly stane minulostí. Facebook u několika nových her povolil spouštění i bez předchozího udělení práv pro přístup k osobním informacím ze strany uživatele.