Názor: Pokémon Go má potenciál učinit z rozšířené reality mainstreamovou technologii

vizualizace, Zdroj: Facebook Pokémon Go

Rozšířená realita (AR, z angl. Augmented Reality) byla ještě donedávna pro většinu lidí abstraktním a nepříliš srozumitelným termínem. Mnozí si vlastně nedokázali představit, jak vypadá a k čemu ji využít. Stačilo ale oficiální spuštění aplikace Pokémon Go na americkém, australském a novozélandském trhu a všichni z rozšířené reality jásají a prorokují jí nadějnou budoucnost.

Hra běží na chytrých telefonech a přenáší digitální projekci do reálného prostředí. O tom, jak velkým trhákem se Pokémon Go od uvedení na trh v minulém týdnu stala, vypovídají nejen žebříčky nejstahovanějších aplikací, kde hra momentálně jednoznačně vede u obou operačních systémů iOS a Android, ale také enormní mediální pozornost. Hra během jednoho týdne zaznamenala více denních aktivních uživatelů než Twitter a co do počtu uživatelů překonala i oblíbenou seznamovací aplikaci Tinder. Diskuse o ní navíc okupují většinu sociálních sítí.

Pokémon Go ale není jen herním hitem léta. Má potenciál učinit z rozšířené reality mainstreamovou záležitost. Lepší reklamu si AR jako nastupující trend snad nemohla ani přát. Díky Pokémon Go je to vlastně poprvé, co široká veřejnost získává s technologií první zkušenosti a zjišťuje, že to vůbec není složité a zvládne to každý.

Navíc je to zábava. Najednou se hovoří o herním potenciálu rozšířené reality a diskutuje se o novém nastupujícím typu her, propojujících skutečný a virtuální svět. Možnosti rozšířené reality však herní segment dalece přesahují – dočkáme se jejího využití v odborných profesích od medicíny, designérství a projektování, přes armádu až po vzdělávání. S rozšířenou realitou si pohrávají například i brýle pro virtuální realitu View-Master, které budou letos uvedeny na český trh.

Mnozí sice virtuální a rozšířené realitě vytýkají odloučení lidí od reálného světa. Pokémon Go však naznačuje, že to jsou zbytečně negativní scénáře. Záleží samozřejmě na typu hry, ale v tomto případě vyrazili děti a teenageři, dokonce i starší věkové skupiny, které na pokémonech vyrůstaly, do ulic chytat malá zvířecí stvoření. Socializovat se při společném lovu virtuálních pokémonů je ale přece lepší než sedět u počítače. Hra je také předmětem dennpokemon_go_spearowích hovorů  a diskusí, a i zde se tedy potvrzuje, že AR dokáže v tomto případě spojovat, spíše než rozdělovat.

Pokémon Go však rozhodně není první hrou pro rozšířenou realitu. Jeho úspěch ale není náhoda. Tkví v kombinaci několika důležitých faktorů. Hra navazuje na kult známý několika věkovým skupinám, je zdarma a k jejímu fungování není třeba ani headsetů či dalších drahých technologií. Stačí chytrý telefon, který máme všichni stále po ruce.

Ostatně právě telefony dostávají s rozšířenou realitou novou funkčnost a bude zajímavé sledovat, kam až nás kombinace rozšířené reality a smart phones v naší technologické cestě zavede.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Epické virální orgie

Takhle výpravný velkovýběr jsme tu už dlouho neměli. Policejní těžkooděnci, štěkající psi, divoká honička desperátů s autobusem plným tanečnic, vzpoura, výbuchy, ostřelovači, zběsilý fotbalový uragán, hromadný tanec virálních celebrit... Dneska večer zkrátka do kina chodit nemusíte. A nebojte, nezapomněli jsme ani na okurku.
Přečtěte si více

Češi jako televizní maniaci: Na webu vyhledávali hlavně zážitky z gaučového vysedávání. A že byly

Selebrita je zkrátka selebrita, když se jí někdo stane v televizi, je známý hned i online. Zvlášť ve chvíli, kdy se účastní jedné reality show za druhou. A u toho se svlíká. Tak jako hvězda hledání a zároveň Výměny manželek z předešlého týdne Gábina. Minulý týden tázání na webu zkrátka poznamenala televizní zábava víc než kdy jindy. Z top pětky získala hned čtyři místa. Gratulujeme. Té bedně i akčním divákům.