Naplánujte si svatbu a podívejte na Mars… Google, jak ho neznáte a funkce, o kterých nevíte

Google kromě vyhledávače provozuje hromadu dalších služeb a funkcí. Jejich seznam je tak dlouhý, že čas od času ani firma sama neví, že je ještě má. Po čase pak vybrané vypíná. Některé ale fungují dál. Přinášíme vám přehled těch zajímavých, které jsme na internetu vypátrali.
Google Wedding
Google Wedding

Google kromě vyhledávače provozuje hromadu dalších služeb a funkcí. Jejich seznam je tak dlouhý, že čas od času ani firma sama neví, že je ještě má. Po čase pak vybrané vypne. Některé ale fungují dál. Přinášíme vám přehled těch zajímavých, které jsme na internetu vypátrali.

Některé neznámé funkce Googlu jsou spíš jen na hraní, ale je tu i celá řada užitečných a přitom neznámých. Právě na ty jsme se v přehledu zaměřili. Některé souvisí přímo se samotným vyhledávačem, který je středobodem googlího vesmíru, jiné fungují docela samostatně.

A když už jsme u toho vesmíru…

Zkoumání vesmíru

Vesmír je fascinující a očividně fascinuje i Google. Proto si třeba na stránkách google.com/sky můžete prohlížet satelitní záběry ze vzduchoprázdna, které obklopuje naši planetu.

Na stránce google.com/mars zase můžete zkoumat dopodrobna naši sesterskou planetu. Na Měsíc vás zas vezme adresa google.com/moon. A v aplikaci Google Earth pak má uživatel k dispozici více čí méně kvalitní snímky řady dalších vesmírných těles.

Google Mars
Google Mars

Mimochodem, v Google Earth se můžete také proletět. Stačí v aplikaci zmáčknout CTRL + ALT + A a vybrati si letadlo.

Hrátky s vyhledávačem

Google sice už dávno není jen vyhledávač, ale stále je to jeho ústřední funkce. To, že vyhledávací políčko lze využít k opravdu specifickým dotazům s řadou proměnných, to řada uživatelů (a drtivá většina našich čtenářů), jistě ví. Pokud si potřebujete osvěžit všechny pokročilé vyhledávací funkce, zamiřte třeba ke kolegům na Technetu. Nebo třeba na inspirativním seznam na serveru WhoIsHostingThis.com.

Vyhledávací políčko ale funguje i jinak. Mnozí ví, že do něj lze zadat přímé dotazy, jako třeba  „počasí Praha“, který vrátí aktuální informace o počasí. Do políčka lze zadat třeba jednoduchý výpočet nebo dotaz na převod měny či jednotek – i v tomto případě rovnou uživatel dostane zobrazený výsledek.

Google Scholar
Google Scholar

V některých jazykových mutacích je k dispozici i mnohem víc funkcí, třeba dotaz na aktuální skóre sportovních utkání nebo třeba možnost nastavit si minutku. Chcete si zahrát hru  Atari Breakout? Dejte vyhledat její název a hledejte v obrázcích. Potřebujete hledat v odborných publikacích a dalších textech? Využijte službu Google Scholar.

Grafy napoví

Spousta služeb Google se točí okolo grafů. Ale nejen zkoumáním křivek v Google Analytics je dnešní internetový člověk živ. Zábavnější funkcí je  Google Ngram, což je vyhledávání v obrovském množství knih (především anglických, ale i v dalších jazycích). Pomocí Ngram lze vyhledat výskyt slova v literatuře a srovnat jej s výskytem jiného slova. Tipněte si, jak na tom jsou třeba slova  Internet a Newspaper?

Google Trends
Google Trends

Další hrátky s grafy umožňuje služba Google Trends. Ta ukazuje aktuální i historické trendy ve vyhledávání a dovolí vám se ve vyhledávacích trendech prohrabovat třeba celé hodiny.

Tečka (ne)hraje roli

Máte e-mailovou adresu na Gmailu? Pak máte adres hned celou řadu. Google totiž nerozlišuje v adrese tečku. Pokud jste si tedy zaregistrovali adresu jmeno.prijmeni@google.com, zároveň máte i adresu jmenoprijmeni@google.com, j.menoprijmeni@google.com i všechny další varianty (třeba s tečkami mezi všemi písmeny). Ať odesílatel pošle mail na kteroukoli z těchto adres, vždy dorazí právě do vaší schránky.

Zdá se, že je to funkce k ničemu. Ale není, naopak, může být velmi praktická. V inboxu si totiž samozřejmě podle adresy, na kterou maily směřovaly, můžete poštu filtrovat. Jednu variantu adresy tak můžete používat pro soukromou komunikaci, jednu pro řešení pracovních záležitostí a třeba do otravných registračních formulářů zadávat zase jinou adresu, na kterou vám budou chodit všechny ty milé newslettery a další užitečná pošta.

Plánovač svatby

Ano, Google má i vlastní plánovač svateb. On-line aplikace vás provede všemi fázemi příprav, od návrhu a rozeslání pozvánky, přes výběr vhodného místa, sestavu rozpočtu až po vytvoření stránky pro vaši svatbu a zveřejnění všeho, co se na události stalo. I když, tohle už asi obstarají vaši známí za vás a jinde, než na službách Google.

Google Wedding
Google Wedding

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pozvánka na The Best of iBTL, jedinou akci svého druhu u nás

Konferenci The Best of iBTL pořádá stejnojmenná sekce agentur při AKA již od roku 2007, letos s agenturou Dark Side. Agentury sdružené v sekci iBTL se specializují na integrovanou marketingovou komunikaci a cílem konference je představit odborné veřejnosti nejzajímavější a nejúspěšnější projekty a kampaně z této oblasti.