Najděte scénu ve videu podle skici. Tohle umí nejlepší diplomový IT projekt v Česku

V současné době se často mluví o klesající úrovni našich vysokých škol. Pokud také patříte mezi škarohlídy a myslíte si, že univerzity chrlí jen spousty nepoužitelných absolventů, rádi vás vyvedeme z omylu. Podívejte se, co všechno naši studenti umí. Třeba Adam Blažek z pražského MATFYZu vytvořil algoritmus, který významným způsobem ulehčí vyhledávání ve videích.

it-spy-winner

Jeho Video Hunter (nebo Sketch-based Video Browser) dokáže v reálném čase vyhledávat ve stovkách hodin videa na základě textového zadání či jednoduché barevné skici. Se svým algoritmem se stal letošním vítězem soutěže IT SPY, která z českých a slovenských univerzit vybírá ten nejlepší IT diplomový projekt roku.

video-hunter

Adamův projekt může výrazným způsobem ulehčit práci videoeditorům, filmařům nebo vylepšit vyhledávání ve videobankách. Program je však možné používat i na běžném PC a určen tedy může být i amatérům. S ohledem na to, kolik videa dnes běžný uživatel produkuje (například jen na YouTube každou sekundu přibydou stovky hodin videa), je potenciál řešení obrovský.

“Již o mne projevilo zájem několik investorů z mediální branže, ale já momentálně nechci budovat startup. Know-how získané tvorbou projektu použiji spíš pro vývoj něčeho nového,” představuje si Blažek. “Inspiroval jsem však množství studentů, kteří moji myšlenku již nyní rozvíjí ve svých vědeckých pracích.”

Kyberzločinci i Dr. House

Adam Blažek se svým algoritmem porazil dalších 1 900 projektů, které byly letos dokončeny na českých a slovenských IT univerzitách. Druhé místo v elitní akademické soutěži obsadil Raman Samusevich z ČVUT FEL, třetí pak Martin Tamajka ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě, FIIT.

vitezove-it-spy

Jak být o krok napřed před umělou inteligencí, využívanou cyberzločinci? Jak zabránit robotům v napodobování uživatelského chování? To přesně řeší algoritmus Ramana Samuseviche pro odhalování cyberzločinců, který skončil na stříbrné příčce. Cílem projektu bylo najít způsob, jak je s jistotou odlišit a izolovat, aniž by běžní uživatelé museli podstupovat zpřísněná bezpečnostní ověřování. Projekt byl úspěšně testován ve spolupráci s bezpečnostní divizí O2 v reálném prostředí.

anti-cyber-crime

“Od počátku jsem projekt vyvíjel tak, abych splnil požadavky společností na jednoduchou aplikovatelnost v praxi. Projekt je dnes dopracován do takové fáze, že je možné jeho jednoduché nasazení do již existujících programů a jeho použitelnost je velmi široká – od detektorů spamu nebo malware, kde například zabraňuje cyberzločincům upravovat jejich programy proti konkrétnímu antiviru,” uvádí Samuschevic.

Projekt Martina Tamajky, který se umístil jako třetí, se zabývá automatickým vyhodnocováním medicinských dat – konkrétně scanů lidského mozku při magnetické rezonanci. Program, který snímky převede do 3D dat, dokáže odhalit jednotlivé anomálie, zásadním způsobem pomáhá lékařům při diagnostice – v podstatě takový počítačový Dr. House.

dr-house

Právě v počítačové asistenci při léčbě vidí Tamajka budoucnost českého i slovenského lékařství. Prototyp programu sestavil a ověřuje se společností Siemens. “Lékařů je nedostatek nejen na Slovensku. Mým cílem je tedy ulehčit jim co nejvíce od mechanické práce tak, aby se mohli co nejvíce soustředit na kritické oblasti léčby, kde je lidský faktor naopak vyžadován,” doplňuje Tamajka.

Podle poroty, ve které jsou zastoupeni akademici i zástupci komerční sféry, dokazují letošní vítězové kvality českých a slovenských technických univerzit. Zároveň jsou důkazem, že spolupráce univerzit a soukromého sektoru má smysl a reálný dopad na další využití diplomových projektů v praxi.

“Potenciál vítězných prací je obrovský. I skutečnost, že se na nich shodla komise složená nejen z akademických pracovníků, ale zároveň společností, které si všímají především praktického využití jednotlivých projektů, poukazuje na jejich vysokou kvalitu,” hodnotí letošní ročník soutěže Bohumír Zoubek, Services & Products Director společnosti Profinit.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Jak lidé používají LinkedIn

Pokud častěji pracujete se sociální sítí pro správu profesionálních kontaktů LinkedIn, nebo některé vaše pracovní výsledky na jejím správném užívání dokonce závisí, určitě se hodí vědět, kdo jsou její uživatelé a jak se sítí nejčastěji nakládají. A to i v případě, že vás zkrátka jen zajímá, jak moc zapadáte do škatulky "běžného uživatele".