Na eBay je 7500 českých prodejců, během pandemie šel jejich počet nahoru

Prostřednictvím společnosti eBay, jedné z nejznámějších online prodejních síní na světě, nabízí své zboží 7 500 obchodníků z České republiky. Ti k prodeji aktuálně vystavují přes 460 000 výrobků. Počet zalistovaných položek se meziročně zvýšil o 16 %, počet českých prodejců pak o 28 %. Loni čeští obchodníci prodali přes eBay milion kusů výrobků zákazníkům po celém světě. Češi naopak na platformě nakoupili více než 2,7 milionu výrobků. Společnost nyní dále upevňuje svou pozici v České republice. V rámci těchto snah představila program na podporu českých firem Business Scaling Program.

Každých 31 sekund prodá český obchodník na eBay jeden výrobek. V loňském roce tak do světa odeslali celkem milion výrobků z kategorií domov & zahrada, sběratelské předměty, podnikání & průmysl, automobilové součástky, elektronika či móda. Nejvíce rostly v roce 2020 kategorie podnikání & průmysl, a to o rekordních 460 %, a domov & zahrada, jež se navýšila o 224 %. Zboží českých prodejců nejčastěji mířilo do Německa, Spojených států amerických a Spojeného království. K vývozně nejpopulárnějšímu zboží patřily v loňském roce videohry (10 000 ks), karburátory (9 000 ks) a sběratelské známky (8 000 ks).

Češi na eBay nakoupili více než 2,7 milionu položek. Nejčastěji vybírali elektroniku, sběratelské předměty, módu, nářadí pro dům a zahradu, průmyslové produkty i různé součástky. Na Slovensku se podobně jako v Česku těšily oblibě zejména kategorie automobilové součástky, elektronika, móda, sběratelské předměty a taktéž domov & zahrada nebo podnikání & průmysl, stejně tak lifestylové produkty.

Češi v pandemii propadli novým koníčkům, sbírali basketbalové karty i modely vlaků

Preference zákazníků výrazně proměnila pandemie. Češi se věnovali zvelebování svých domovů a také vylepšování aut. Mezi výrobky, o které měli Češi loni největší zájem, patří osobní ochranné prostředky, jež oproti předloňskému roku rostly o rekordních 948  %, dále nástroje a součástky pro auta (růst o 159 %), domácí klimatizace a topení (o 78 %) a polštáře (o 53 %). 

I Češi situaci přizpůsobili své záliby. Největší zájem měli o basketbalové karty, jejichž obliba byla o 159 % vyšší oproti předešlému roku. Zajímali se také o sběratelské modely (růst o 105 %) a modely vlaků (o 77 %). Dále nakupovali programy na tvorbu audia a videa, ty rostly o 48 %, nebo umělecké známky, jež se zvýšily o 44 %.

“Česká republika je ve středoevropském regionu rychle rostoucím trhem, který je pro nás prioritní. Jak místní prodejci, tak kupující jsou velmi aktivní. Abychom uvedli příklad, tak počet místních podnikatelů prodávajících na eBay vzrostl v meziročním srovnání o úžasných 28 %. Pro kontext je třeba uvést, že sousední Slovensko zaznamenalo růst o pouhých 12 %. Jedním z hlavních faktorů, který přispěl k růstu, jsou restrikce související s pandemií, které donutily malé a střední podniky přejít do online prostředí a expandovat na nové trhy. Nové české exportéry na eBay chceme podporovat a chceme, aby plně využili potenciálu díky našemu speciálnímu růstovému programu, který představíme na našem druhém webináři, který se uskuteční 10. června,” dodal Ilya Kretov, generální ředitel eBay pro globálně rozvíjející se trhy.

Total
3
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Samsung + Jay Z dává smysl

Samsung se rozhodl ovládnout letos YouTube. Bere si na pomoc Ushera a Jay Z a setsakra se mu to daří. Barack Obama zpívá Get Lucky, Debilní kecy to zvládají už dokonce i bez keců, Pepsi si bere na pomoc kouzelníka a novou WTF královnou je Dáda Patrasová.