Práce v digitálu: Mzdy v IT se blíží vrcholu, některé už dál nerostou

Nedostatek lidí v informačních technologiích způsobil v České republice plošný růst mezd i nefinančních benefitů. I letos se mohou zaměstnanci těšit na další zvyšování mezd. Podle odhadů expertů z personální agentury Grafton Recruitment půjde o jednotky procent.

U některých pozic však mzdová úroveň dosáhla na své maximum. Proto se dá očekávat stagnace či dokonce mírný pokles, vyplývá z rozsáhlého průzkumu mezd pro rok 2018. Například hlad po IT specialistech ale bude i nadále růst. Vývojáři nebo dataři jsou stále profese, které firmám zásadně chybí.

Naprogramuj robota

Česká ekonomika roste nejvíce za poslední roky, což ruku v ruce s rekordně nízkou nezaměstnaností způsobuje silný nedostatek IT odborníků. Ten je navíc prohlubován poptávkou po IT specialistech orientovaných na nové technologie, aniž by opadla poptávka po IT odbornících zaměřujících se na technologie starší,“ říká Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment.

Vedle vývojářů a datových analytiků vznikají vzhledem k dynamickému rozvoji technologií také nové role. V souvislosti s GDPR vznikají specialisté na ochranu dat, nové pozice přináší i nárůst robotické automatizace a umělé inteligence. Umět naprogramovat a vytrénovat robota bude stále žádanější.

Často až kritický nedostatek lidí má také vliv na snižující se nároky na kvalifikaci. Firmy jsou ochotny nové zaměstnance zaučovat a pomáhat jim v získání příslušné kvalifikace, protože je jinak nemají jak získat. Firmy také začínají oslovovat potenciální nové posily už na školách. Obzvlášť absolventi technických univerzit a IT oborů ekonomických škol velmi rychle hledají uplatnění, navíc se zajímavým mzdovým ohodnocením.

Obor zaměstnává i celou řadu cizinců, zejména z východní Evropy. Nábor v zahraničí dnes probíhá i ve firmách, které měly původně výhradně české prostředí. Nejčastěji se jedná o pozice vývojářů, testerů a lidí, kteří nevyžadují velkou komunikaci s klienty či jinými subjekty.

Regionální rozdíly a stagnace

Pro obor informačních technologií jsou typické obří regionální rozdíly. Mzdy v Praze často převyšují mzdy v regionech o více než polovinu, výjimku tvoří Brno, které již několikátý rok Prahu na některých pozicích dotahuje. Nejlépe placení jsou tradičně ředitelé IT (CTO/CIO). Ti si v Praze přijdou na 130 až 250 tisíc měsíčně, druhou nejvyšší mzdu mohou mít na Ústecku, 100 až 190 tisíc.

Naopak nejhůře jsou placeni specialisté technické podpory 1. stupně (Ústecko, Královéhradecko a Pardubicko 20 až 25 tisíc) a webdesignéři, kteří si na Olomoucku, Liberecku či na Vysočině vydělají 25 až 35 tisíc korun hrubého měsíčně, a to včetně variabilních složek a bonusů.

Manažeři a ředitelé softwarového vývoje patří spolu s řediteli IT mezi nejlépe placené IT pozice, v Praze si vydělají až 170 tisíc měsíčně. Zájem o vývojáře je vysoký napříč celou zemí, což dokládá fakt, že mzdy v Praze převyšují regiony zhruba jen o třetinu, rozdíl mezi hlavním městem a regiony tedy není tak dramatický jako u jiných IT pozic.

Nejhůře jsou programátoři placeni na Olomoucku. Nejméně si vydělá webdesignér (25 až 35 tisíc), softwarový tester (25 až 40 tisíc) a vývojáři Java/C# bez zkušeností (28 až 38 tisíc). „Ve vývoji softwaru mzdy vyrostly na skutečně vysokou úroveň. Dá se očekávat, že nyní nastane spíše jejich stagnace anebo dokonce mírný pokles. Tato tendence je vidět například již v Praze a v případě Java/C# vývojářů s třemi až pěti lety praxe v Ostravě,“ komentuje Martin Ježek.

Ředitelé se mají dobře, IT podpora špatně

Zatímco v Praze si ředitel IT polepšil ze 120 až 200 tisíc na 130 až 250 tisíc, v Brně a Ostravě došlo k nárůstu jen nepatrnému nebo žádnému. Výkonní ředitelé se letos v Praze pohybují v širším pásmu než loni. V roce 2017 se mzda na této pozici pohybovala mezi 150 až 200 tisíci, letos si však mohou vydělat jak méně, tak i více, a sice v rozmezí od 120 do 250 tisíc.

Výkonný ředitel si může polepšit i na Ostravsku, a to až o 50 tisíc měsíčně. Ve srovnání s loňským rokem byly v Praze zaznamenány menší mzdy také u pozice obchodní ředitel. Zatímco vloni vydělával 100 až 150 tisíc, letos začíná jeho měsíční mzda již na 60 tisících.

Mzdy na pozicích v oblasti technické podpory či IT administraci se v Praze pohybují zhruba o 50 až 100 procent výše než v ostatních regionech země, opět s výjimkou Brna, které dokáže Praze konkurovat. Nejhůře placeni jsou pracovníci technické podpory v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Mzdy v této oblasti ovšem nerostly skokově v žádném z regionů, a to ani v Praze.

Business Development manažer v Praze si může polepšit až o 50 tisíc měsíčně, z 50 až 80 tisíc na 55 až 130 tisíc. Obecně nelze na obchodních pozicích napříč celou Českou republikou vysledovat žádný patrný trend ve výši mezd. Pozice jsou hodnoceny prakticky všude velmi podobně, Prahu nevyjímaje.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Šance týdne: Hledá se account pro 2FRESH

Sháníte práci? Víme o někom, kdo vám ji nabídne. Přistála u nás totiž zajímavá nabídka: "Chráníme svět od laciných a prvoplánových nápadů. Je to dlouhá a náročná cesta, přesto zůstáváme přátelským místem s fajn lidmi. Jsme digitální agentura 2FRESH, kdo jsi ty?" Čtěte dál a rozhodněte se sami...