Microsoft sází na umělou inteligenci ve zdravotnictví, akvizice Nunance je na spadnutí

Softwarový gigant Microsoft se chystá koupit společnost Nuance Communications, která se dost zasloužila o vznik technologie pro Siri. Cílem akvizice má být řešení, které zbaví lékaře psaní poznámek a umožní jim lépe předvídat pacientovy potřeby.

Microsoft se snaží proniknout do zdravotnictví a běžně prodává cloudová řešení nemocnicím a lékařům. S firmou Nuance spolupracuje již dva roky na softwaru pro umělou inteligenci, který pomáhá lékařům zaznamenat diskuse pacientů a integrovat je do elektronických zdravotních záznamů.

Pod vedením Marka Benjamina Nuance zúžila své zaměření a oddělila divize, jako je Cerence Inc., která se zabývá automobilovou umělou inteligence a byla odštěpena před dvěma lety. Za 400 milionů dolarů také prodala svou zobrazovací divizi firmě Thoma Bravo’s Kofax a místo toho navázala partnerství s poskytovateli zdravotní péče a největšími společnostmi zajišťujícími elektronické lékařské záznamy.

Digitalizace zdravotní péče

Akcie Nuance se letos vzrostly o 3,4 %, což firmě, která položila základy technologie používané v Siri společnosti Apple, dává tržní hodnotu téměř 13 miliard dolarů.

S tím, jak se software umělé inteligence zlepšuje v analýze jazyka a předpovídání lékařských potřeb, mohou Nuance a Microsoft vyvinout technologii, která bude vyhledávat určitá slova ve zdravotních záznamech, aby lékařům lépe navrhovala péči o pacienty.

„To může Microsoftu skutečně pomoci urychlit digitalizaci zdravotnictví, které zaostává za ostatními sektory, jako je maloobchod a bankovnictví,“ uvedl hlavní analytik Bloomberg Intelligence Anurag Rana. „Největší přínos může nastat v oblasti telezdravotnictví, kde se v současné době ve spolupráci s Microsoft Teams používá transkripční produkt Nuance.“

Nuance, mezi jejíž produkty patří i software na rozpoznávání řeči Dragon, měla za fiskální rok končící 30. září čistý příjem 91 milionů dolarů z obratu 1,48 miliardy dolarů, zatímco v předchozím roce prodělala 217 milionů dolarů.

Microsoft se také stále více zaměřuje na zdravotní péči – představil balíček cloudového softwaru specifického pro toto odvětví a najal také manažery s lékařským zázemím a zabývá se zkoumáním strojového učení a nástrojů umělé inteligence pro oblasti včetně klinického testování. Shodou okolností se jedna z bostonských poboček Microsoftu nachází přímo vedle sídla Nuance.

Microsoft nakupuje

S tržní hodnotou 1,93 bilionu dolarů, což je po Applu nejvíce na světě, je Microsoft jednou z nejdůležitějších technologických firem na světě.

Minulý měsíc agentura Bloomberg informovala, že softwarový gigant jedná o získání Discordu, videoherní chatovací platformy, za více než 10 miliard dolarů. Společnost nedávno koupila také výrobce videoher Zenimax Media za 7,5 miliardy dolarů.

Nákup Nuance by se podle údajů agentury Bloomberg stal druhou největší akvizicí Microsoftu, hned po nákupu LinkedInu, ke kterému došlo v roce 2016. Obchod měl hodnotu přes 26 miliard dolarů.

mAIcrosoft

Microsoft se umělou inteligencí zabývá dlouhodobě díky výzkumným projektům a brzkému zaměření spoluzakladatele Billa Gatese na hledání způsobů, jak lidem usnadnit komunikaci s počítači pomocí jednoduché angličtiny.

Nákup Nuance doplní úsilí, kdy Microsoft přiřadil tisíce zaměstnanců na práci s umělou inteligencí. Nástroje mohou zákazníci používat k vytváření aplikací, které rozumí a překládají řeč, rozpoznávají obrázky a detekují anomálie. Společnost považuje AI za klíčového hybatele budoucích prodejů cloudových služeb.

Akvizice může rovněž přinést společnosti Microsoft výraznou vzpruhu, protože v oblasti umělé inteligence čelí tvrdé konkurenci soupeřů, jako jsou Alphabet (Google) a Amazon, kteří do této oblasti rovněž výrazně investují.

Zdroj: Finance.yahoo.com

Total
6
Shares
Další články