Microsoft Mesh: můj kolega je hologram aneb budoucnost schůzování je v rozšířené realitě

Cloudová služba Mesh společnosti Microsoft umožní vývojářům vytvářet aplikace, ve kterých mohou lidé sdílet hologramy, mluvit mezi sebou, sdílet poznámky a vzít na sebe podobu virtuálních avatarů.

Společnost sestavila ukázkovou aplikaci, kterou mohou lidé vyzkoušet s headsetem rozšířenou realitu HoloLens. Cílem je však to, aby se lidé by mohli zapojit prostřednictvím jiných zařízení, jako jsou PC, telefony nebo headsety pro virtuální realitu.

Rozšířená realita je aktuálně velkým tématem pro všechny hlavní technologické lídry, kteří pracují na vývoji této technologie ve snaze vytvořit další platformu, která nahradí smartphony. Současné AR headsety jsou však často těžkopádné a drahé – HoloLens od Microsoftu se prodávají za 3 500 dolarů (v přepočtu 76 000 korun) – a dosud se používaly hlavně v průmyslových aplikacích. Apple a Facebook údajně budují vlastní AR headsety nebo brýle, které by měly přijít na trh v následujících letech, což by mohlo pomoci validovat koncový trh a podnítit jakousi AR-mánii.

S Meshem chce Microsoft zajistit, aby se lidé, kteří nemají AR systémy, mohli účastnit virtuálních setkání s těmi, kdo je mají. Cílem je umožnit lidem připojit se ke schůzkám s podporou Mesh na libovolném zařízení, jako je PC, tablet nebo smartphone.

Fungovat bude i s headsety pro virtuální realitu (VR). VR headsety jsou obecně levnější a běžnější než AR headsety. Například HP prodává VR zařízení, které pracuje s Windows, Reverb G2, za 600 dolarů (v přepočtu 13 000 korun).

Pro ilustraci toho, co Mesh umí, připravil Microsoft ukázkovou aplikaci, která běží na HoloLens. Po nasazení HoloLens a otevření aplikace může člověk navrhnout avatara, který ho bude reprezentovat na schůzce s jinými lidmi, jejichž avatary vypadají jako hologramy. Hlavy, těla a ruce lidí se mohou pohybovat díky informacím, které headsety zachycují, a je možné s každým účastníkem schůzky mluvit, podobně jako při videohovoru. Uživatelé mohou navíc importovat, zobrazovat a manipulovat s hotovými trojrozměrnými hologramy. K dispozici jsou i trojrozměrné kreslicí nástroje.

Pro širší předvedení této technologie přichází společnost s Mesh-enabled verzí AltspaceVR, VR aplikace. Zájemci mohou požádat o stažení aplikace. Microsoft získal AltspaceVR v roce 2017 za dosud nezveřejněných podmínek.

Microsoft časem plánuje začlenit Mesh do svých vlastních aplikací, jako je například aplikace Teams, která se během pandemie začala více využívat pro komunikaci mezi pracovními týmy na home officu.

Mesh bude služba postavená na Azure a využívat bude přidružený software development kit. Vybraní zákazníci mohou nyní začít testovat cloudovou službu Mesh, než se dočká většího rozšíření. Microsoft nesdělil, kolik bude používání služby stát.

Microsoft ze zařízení získává méně než 5 % svého zisku, zatímco podle odhadů Azure představuje 17 % tržeb. Příjmy z Azure ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 meziročně vzrostly o 50 %, zatímco příjmy ze zařízení se meziročně zvýšily o méně než 4 %.

Zdroj: Cnbc.com

Total
3
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google připomíná Doodlem havárii mimozemšťanů

Víte, co se stalo přesně před šestašedesáti lety v americkém Roswellu? Přistálo tam UFO. Nebo havarovalo. A nebo bylo sestřeleno. A nebo se taky možná nic z toho nestalo. Jak to doopravdy bylo, ví jen několik vyvolených. Co je ale fakt je nejnovější Doodle od Googlu dnes tuto historickou (ne)událost připomíná interaktivní hrou.
Přečtěte si více

Google zavelel k postupnému pokroku… souhrn Google I/O 2015

Letošní konference Google I/O mezi ty nejzásadnější v historii firmy patřit nebude. Internetový gigant se rozhodl, že namísto zásadních změn přinese postupný pokrok ve všech oblastech. Krom očekávaného Androidu M je tak největší novinkou jednoduchý operační systém Brillo, který bude určen pro Internet věcí.