Ano, sex v reklamě zaujme. Jenže neprodává a škodí efektivitě. Dokážete udržet pozornost u tohoto článku?

Člověk má zkrátka omezenou kapacitu. Pořekadlo o tom, že krev je buď v mozku, nebo v úplně jiné části těla, teď potvrdila nová studie vědců. Ti zkoumali choutky při pozorování reklam více než 8 500 lidí a dospěli k závěru, že násilí a sex reklamám nepomáhají. Co víc, často naopak poškodily efektivitu kampaní.

Člověk má zkrátka omezenou kapacitu. Pořekadlo o tom, že krev je buď v mozku, nebo v úplně jiné části těla, teď potvrdila nová studie vědců. Ti zkoumali choutky při pozorování reklam více než 8 500 lidí a dospěli k závěru, že násilí a sex reklamám nepomáhají. Co víc, často naopak poškodily efektivitu kampaní.

Tak schválně, na co myslíte u následujících obrázků a videa?

Elektrolux_velky otvor

energy

hp

prace nejen pro chlapy

kolik žere stará

A teď, dáte dohromady, na jaké produkty reklamy byly?

To jsou některé případy nominované do Sexistického prasátečka (kam mimochodem můžete posílat návrhy na reklamy do aktuálního ročníku do 30. září). Jenže výhra v téhle soutěži je jediným měřitelným úspěchem, který značky můžou takovou reklamou získat. Jak ukazuje nová studie, sex a násilí sice lehko zaujme, jenže škodí efektivitě a neprodává.

Pokud, samozřejmě, neprodává samotný sex.

Násilí a sex nikdy nepomohly

„Lidé jsou naučení, aby věnovali pozornost násilí a sexu, ale na věnování pozornosti mají jen omezenou kapacitu. Pokud se soustředí na násilí nebo sex ve videohře nebo magazínu, mají méně pozornosti, kterou mohou věnovat pracímu prášku Tide,“ vysvětlil jeden z autorů výzkumu Brad Bushman, portálu Quartz.

Spolu s kolegy z Ohio State University a VU University Amsterdam zkoumal efektivnost sexu a násilí v reklamách. Pracovali s daty z 53 různých experimentů s více než 8 500 účastníky.

Sledovali přitom jejich deklarované vzpomínky, náklonnost a úmysl daný produkt nebo službu zakoupit poté, co sledovali film nebo televizi, hráli počítačovou hru nebo viděli reklamu v časopisu.

Vědci se zaměřili na neutrální reklamy vysílané během sexuálních nebo násilných pořadů, stejně tak jako reklamy ukazující sex nebo násilí přímo. Výsledkem je tvrzení, že „násilí a sex nikdy nepomohly a často poškodily efektivnost kampaní.“

Účastníci výzkumů se na značky, které v reklamě využily sexuální podtón (od plně oblečených, ale extrémně sexualizovaných modelů, po přímé sexuální orgány), dívali méně příznivě, než na značky s neutrálními kampaněmi.

Značky, které byly prezentované během násilných pořadů, se pamatovaly méně často, také méně příznivě a měly menší pravděpodobnost, že je někdo koupí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Skotačící dívky, pranky i opička

S těmihle dívenkami je potřeba počítat. Uvědomují si, kde jsou jejich přednosti a náležitě toho využívají. Jinak nás pobavil teď už v podstatě klasickej prank s profesionální řidičkou, která se tváří, že nerozezná převodovku od ručky, nebo opička se štěňátkama (protože toho nikdy není dost!).
Přečtěte si více

Facebook chystá kurzy pro marketéry a radu šéfů agentur

Facebook tento týden představil hned dvě novinky, s jejichž pomocí chce prohloubit dosavadní spolupráci s digitálními agenturami. Nově vzniká takzvaný Creative Council složený ze zástupců agentur, který bude Facebooku tlumočit aktuální potřeby a nápady. Informace o dostupných produktech, možnostech a strategiích zase marketérům přinese Facebook Studio Edge.