Kupovat Teslu za Bitcoiny nemusí být dobrý obchod

Není to tak dávno, co Elon Musk na Twitteru prohlásil, že si tesly mohou zájemci koupit i za Bitcoiny

Dalo se to celkem očekávat, vzhledem k tomu, že před pár měsíci Tesla výrazně zainvestovala do Bitcoinu a nakoupila kryptoměnu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Musk také prohlásil, že žádný Bitcoin, který společnost obdrží jako formu platby, nebude směněn na fiatovou měnu. To jasně vypovídá o tom, že Musk věří v dlouhodobý potenciál (nejen) této kryptoměny.

Jenže koupit auto za Bitcoiny by se nemuselo spotřebiteli úplně vyplatit. Za prvé, spotřebitelé, kteří si koupí Teslu za Bitcoiny, budou čelit daňovým důsledkům, zejména pokud sedí na velkých nerealizovaných ziscích, neboť zaslání Bitcoinu je zdanitelná událost podobná prodeji akcií.

Cathie Woodová z Ark Investu navrhla, aby bitcoinoví investoři neprodávali ani neobchodovali s kryptoměnou, dokud nebudou realizovány případné daňové změny ze strany daňových úřadů. Pokud by finanční úřad překlasifikoval Bitcoin na měnu, a nebral by jej jako majetek, mohlo by být daňové zatížení pro investory výrazně nižší.

Za druhé, v případě, že se spotřebitel rozhodne vrátit svou Teslu zakoupenou za Bitcoiny, vyhrazuje si Tesla právo vrátit spotřebiteli hotovost v hodnotě původní kupní ceny, nikoli Bitcoiny, což je zcela logické, pokud hodnota kryptoměny od původní transakce poskočila.

A jelikož nejsou v Tesle žádní blbci, vyhrazují si právo vrátit spotřebiteli zaplacenou částku v původní výši Bitcoinu, pokud hodnota kryptoměny od původní transakce klesla. Navíc, pokud spotřebitel v Bitcoinech zaplatí příliš mnoho, vyhrazuje si Tesla právo nevrátit spotřebiteli nadměrnou platbu.

Důvodem rozhodnutí je pochopitelně vysoká volatilita Bitcoinu, který zaznamenal jednodenní pohyby hodnoty o více než 10 % v obou směrech.

Zdroj: Markets.businessinsider.com

Total
12
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika dne: hodnota newsletteru

E-mailový newsletter je jedním z nejpoužívanějších digitálních marketingových nástrojů. Od prvních dní online marketingu se používá, do posledních dní se používat bude. Všechny zajímavé informace v jedné přehledné inforgrafice.