Konec roamingu v Čechách: Co se změní pro zákazníky a operátory? Základní problém totiž EU ještě nevyřešila

Evropská unie slibuje zrušení roamingových poplatků za dva roky, od příštího dubna budou jenom symbolické. V mimořádných případech navíc operátor za roaming účtovat může. Zároveň není vyřešena otázka permanentního roamingu, kvůli kterému by se v některých zemích mohli operátoři dostat do velkých problémů.

Evropská unie reguluje roaming již od roku 2007. Evropský parlament loni před volbami odhlasoval jeho úplný konec poprvé a zákazníci za služby v cizině neměli platit nic navíc od prosince tohoto roku.

Kvůli některým zemím a tlaku telekomunikačních operátorů se tento návrh opozdil. V červnu vznikla nová dohoda, která konec roamingu odsouvá. Navíc je to zatím jenom neformální návrh čekající na schválení europarlamentem a Radou ministrů, problémy ale očekávány nejsou.

Co přinese zákazníkům a operátorům

Zákazníci se tak konce roamingu dočkají 15. června 2017. Výrazné zlevnění ale přijde v již následujícím roce, od 30. května bude maximální poplatek za telefonování v cizině 5 euro centů za minutu (1,4 Kč), za SMS se bude platit maximálně 2 centy a za megabajt dat také 5 centů. Operátoři mají na výběr a mohou nasadit i nižší ceny.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Zástupci telekomunikačních společností tato opatření (samozřejmě) dlouhodobě kritizují a argumentují poklesem zisku, který je potřebný na budování další infrastruktury. Návrh EU počítá i s podobnými případy.

Pokud operátor dokáže, že vzniknuté náklady kvůli zrušení roamingu nemůže nahradit bez navyšování domácích cen, národní telekomunikační úřad mu v mimořádném případě může dovolit účtovat minimální poplatky.

Problém permanentního roamingu vyřešen není

Základní problém ale v návrhu dosud vyřešen není. Co se zákazníky, kteří se rozhodnou využívat služby zahraničního operátora trvale v domácí zemi? Například když si budou Řekové hromadně pořizovat finská čísla, protože jsou desetkrát levnější? Řecké operátory by to zruinovalo.

Kvůli této otázce nemohl projít původní návrh Evropského parlamentu schváleného loni. Některé medializované návrhy během posledních měsíců mluví o omezení „bez-roamingového“ období jen na několik dní – třeba sedm ročně, což je evropský průměr využívání telekomunikačních služeb v zahraničí v unii.

Toto opatření má teď na starosti Evropská komise ve spolupráci s telekomunikačními úřady a operátory. Kdy se dovíme jeho konkrétní podobu není jisté, protože zároveň nemůže porušit základní úmluvy o volném pohybu služeb.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Když sex a moderní reklama pomáhají vzdělávat

Říká se, že sex prodává, málokdy je ale jeho marketingové využití možné označit za sofistikované. Dá se nicméně úspěšně využít i pro poněkud vyšší cíle – třeba napomoci vzdělávání a zdravotní osvětě. Obzvláště ve spojení s internetem či mobilními aplikacemi je to účinná a také oblíbená kombinace, jak přitáhnout a udržet pozornost u jinak nudných osvětových témat.
Přečtěte si více

Kauza PRISM se rozrůstá, inspiruje i kreativce a marketéry

Bylo nebylo, jeden brýlatý týpek jednou poslal do světa prezentaci o tom, jak v CIA sledovali lidi. Hned je z toho celosvětový skandál a jeho život se proměnil v bondovku. Edward Snowden spustil lavinu, která možná změní celý internet. A jako vždy, když se dějí velké věci, řada lidí se dokázala chopit příležitosti.