Konec Readeru v návštěvnosti českých médií: boduje hlavně Feedly

Kytky na hrobě služby iGoogle ještě ani nestihly rozkvést a Google už vedle vykopal další čerstvý hrob pro svůj Reader. Jak se promítl jeho mnohými oplakávaný konec do návštěvnosti českých webů? A která alternativní čtečka posbírala truchlící sirotky od Googlu?

Na konec Google Readeru se uživatelé připravovali už dlouho, aktuální poklesy v internetové návštěvnosti tak přinesly spíš začínající prázdniny. “Z alternativ pro Google Reader se u našich čtenářů nejvíce chytila služba Feedly. Začali ji objevovat začátkem už června,” říká Adam Javůrek, inovační editor iHned.cz, a dodává, že na druhém místě je překvapivě netvibes.com a bronzovou příčku obsadil The Old Reader.

Úplně stejnou zkušenost mají i na iDnesu s tím, že nárůst přístupů z alternativních čteček začal už během května. “RSS u nás dělá kolem čtyř procent návštěvnosti. Zaznamenali jsme mírný pokles v červenci, ale spíš se domníváme, že to jde na vrub prázdninám,” komentuje situaci projektový manažer Pavel Kočička.

Případní nástupci Readeru se začali hlásit už v březnu, kdy Google konec své služby oznámil. Digg a Feedly byli mezi těmi nejhlasitějšími, objevilo se i české želízko v ohni – FlowReader. Vítězství ale patří Feedly, které získalo do osmačtyřiceti hodin po ohlášení konce Google Readeru půl milionu nových uživatelů a tři miliony během následujících dvou týdnů.

Plynulý přechod z Google Readeru na Feedly se projevil nejen na scéně všeobecných zpravodajských médií. “V poměru ke Google Readeru se na Feedly přelilo zhruba 60 procent uživatelů, zbytek bude roztroušený na dalších alternativních službách,” říká Jiří Hrma ze Smartmania.cz. Podobné jsou ostatně i statistiky za Tyinternety. Feedly dnes generuje dokonce větší provoz než Google Reader v zářivých okamžicích svého fungování.

Je to ale jenom labutí píseň formátu RSS, který je na neodvratitelném ústupu. Postupně ji likvidují sociální sítě a nové, barevné služby jako třeba Flipboard. Ten už s padesáti miliony uživatelů přemýšlí o tom, že by mohl být alternativou pro samotné prohlížeče. Jeho tvůrci spustili i službu, díky které mohou uživatelé skládat vlastní časopisy a pak je sdílet dál.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Hangouts míří do Gmailu, nahradí stávající videochat

Nejen majitelé Google+ účtů, ale i běžní uživatelé služby Gmail dostanou nejdéle během několika týdnů k dispozici funkci pro videohovory Hangouts. Aby ale Google uživatele k využívání své sociální sítě náležitě motivoval, pokročilé funkce budou nadále k dispozici jen těm, kdo si kromě e-mailu založí i profil na Google+.