JIC STARCUBE Show vyhrál inovativní VORTEX systems pro odčerpání vody ze zaplavených oblastí

Vítězem devátého ročníku JIC STARCUBE Show 2018 je inovativní pumpa sloužící pro odčerpání velkého kalového množství vody ze zaplavených oblastí. Na svědomí ji má začínající slovenský startup VORTEX systems. Diváci ocenili laserové terče, média zase náramek zachraňující život a cenu technologických partnerů si odnesl ruský startup Naumann Machines s inteligentními výdejními automaty.

Startup VORTEX systems vznikl jako reakce na klimatické změny a stále častěji se objevující povodně, s nimiž se musí potýkat obce a hasiči. „Hlavně ti dobrovolní hasiči si nemůžou dovolit drahé přístroje na odstranění vody. Právě proto jsme navrhli čerpadlo, které pro ně bude finančně dostupnější,“ říká zakladatel startupu Tomáš Murajda.

Technicky unikátní a patentovatelný

Na výrobu své inovativní pumpy bude VORTEX systems používat také 3D tisk, který sníží výrobní náklady. Slovenský startup má ale nyní před sebou plno práce s dalšími verzemi svého přístroje. Na nich plánuje v Brně spolupracovat s lokálními partnery.

„VORTEX systems řeší reálný problém a jsou tady vidět benefity pro konečné klienty. Navíc jde o technicky unikátní a patentovatelný produkt, který by na trhu mohl být jediný,“ komentuje výběr jeden z členů mezinárodní poroty, zakladatel finského Mistral Consulting Limited Jari Makkonen. Mezinárodní porota přitom viděla všechny startupy z JIC STARCUBE poprvé až během finálového večera.

Technologičtí partneři, kteří byli v programu po celou dobu, vybrali jako nejlepší projekt Naumann Machines. Ruský startup se specializuje na robotizované a automatizované mobilní úložné prostory a prodejní automaty. Navíc se nyní s podnikáním přesouvá právě do Brna. „Po dvou měsících školení v akcelerátoru jsme si ujasnili, že Česko má pro nás v rámci našeho byznysu stategičtější polohu,“ prozradil spoluzakladatel Naumann Machines Konstantin Daylidonis.

Život zachraňující náramek

Lákání firem na Jižní Moravu je ostatně jedním z cílů programu JIC STARCUBE, a tak to v tomto případě vyšlo na výbornou. Poslední ročník brněnského akcelerátoru jsme navíc s organizátory podrobně mapovali. Celý seriál můžete číst zde.

Svätopluk Blažej

Cenu Hospodářských novin si z úterního finálového večera odnesl česko-slovenský projekt Life Saving Bracelet. Vznikl na základě životní zkušenosti jednoho ze zakladatelů Svätopluka Blažeje, kdy o záchraně života rozhodovaly jen vteřiny. Life Saving Bracelet je náramek schopný měřit teplotu, srdeční tep a monitorovat dech člověka a v případě naléhavosti zároveň odesílat signály a data záchranářům nebo pečujícímu lékaři.

O poslední ceně hlasovali přítomní diváci, kterým se – dle možného využití možná nepřekvapivě – nejvíce zalíbil český projekt LETMEE. Ten vyrábí bezpečný, multifunkční, ekonomický a ekologický laserový terč, který může být využíván jak při sportovních trénincích, tak pro nadšence nebi při různých zábavních a volnočasových aktivitách.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Google versus Seznam. Kdo firmám vodí víc návštěv?

Společnost Effectix vydala v rámci propagace svého nového webu věnovaného datům a zajímavým trendům infografiku, která je promyšleným rýpnutím do vosího hnízda. Na základě analytických dat od více než 1600 firem srovnává přínosy obou klíčových zdrojů návštěvnosti a na závěr jim vystavuje celkové skóre. Kdo myslíte, že vyhrál?