Aféry sledování obyčejných lidí se probírají především ve Spojených státech a jméno Edwarda Snowdena, v současnosti žijícího v Rusku, je s nimi úzce spojeno. Snowden souhlasil s rozhovorem v rámci newyorského festivalu, během kterého víc než hodinu vydržel odpovídat na dotazy diváků.
Ti zlí: Google, Facebook, Dropbox
Řada z nich se samozřejmě točila okolo samotné aféry, během které Snowden vyzradil, jak daleko sahá spolupráce soukromých firem a státních úřadů ve sledování lidí. Podělil se ale i o rady, jak se sledování jako obyčejný smrtelník vyhnout. Nebo ho tedy alespoň co nejvíc omezit.
“Zbavte se všech služeb, které narušují vaše soukromí. Zbavte se například Dropboxu,” byla první služba, na kterou si vzpomněl. Místo ní doporučuje poohlídnout se po konkurenci, konkrétně jmenoval SpiderOak.
Proti Dropboxu Snowden vystoupil už dříve s tím, že dost nechrání data uživatelů. Takové vyjádření se zase nelíbilo této službě a dodala, že právě data uživatelů jsou její hlavní prioritou a že to, jak chrání informace před třetími stranami, se lze dočíst třeba v Transparency reportu.
Facebooku a Googlu Snowden přiznal snahu o vylepšení bezpečnostních prvků, i tak je ale zhodnotil jako nebezpečné a doporučuje zcela se jim vyhnout. Za ně žádnou náhradu nezmínil. Paradoxně celý rozhovor probíhal přes Google Hangout a i ti, kteří se dívali přes YouTube, si mohli v průběhu varování před Googlem užívat právě jeho loga v rohu obrazovky.
Google nebrat, říká Snowden na YouTube
Poslední doporučení se týkalo zpráv posílaných přes mobil. Podle Snowdena nemá smysl využívat zašifrované SMSky, opravdovou ochranu prý poskytnou služby, jako jsou ReddPhone nebo Silent Circle.
Na celý rozhovor se Snowdenem se můžete podívat přímo tady. Konkrétní zmíněné rady začínají okolo jedné hodiny.
Zbývá už jen dodat, že strach před sledováním různými organizacemi nabírá na síle. A týká se nejen lidí, ale rovnou i celých států. Třeba Čína získala po konci podpory systému XP ze strany Windows dojem, že by ji mohla sledovat americká vláda. Odmítla proto přestoupit na Windows 8 a hromadně je pro použití ve vládních organizacích zakázala.
Obava se nezhmotnila sama od sebe: Spojené státy podle dřívějších zpráv údajně ke sledování upravovaly routery, servery i počítače, které byly určeny k prodeji v cizině.