Jak se utahuje z hipsterů v reklamě: Tchibo si pochvaluje imageovou kampaň

Dělat si z něčeho legraci je v reklamách v současnosti docela chytlavé. A když se zaměříte na hipstery, vypadá to, že nemůžete šlápnout vedle. Zalíbila se nám kampaň Caffisimo Tuttocaffé, která obě kritéria splňuje, tak jsme se pídili, jak se jí zadařilo.

Kampaň je oficiálně cílená na ty, kteří “nechtějí strávit mládí přípravou kafe. Pro launch kávovaru uvedla společnost Tchibo videa mířená na mladé muže tři klipy, soustředila se přitom na Facebook a Youtube. Kanály si zvolila hlavně kvůli možnosti přesně cílit.

Vypadá to, že jazyk mířený proti “Coffee nazis”, jak jsou na internetu označováni zájemci o kafe s rodokmenem dohledatelným od zasazení až po příběh o jeho pražení včetně jmen všech lidí, kteří se jakéhokoliv zrna kdy dotkli, dokázal oslovit. Spoty sice nemůžeme označit jako ty, které sbírají stovky tisíc zhlédnutí (jako třeba ty z produkce některých vysokých škol), i tak přesáhnutí 36 tisíc zhlédnutí na YouTube v jednom klipu a v dalších dvou přes 50 tisíc a poměrně živé komentáře – očekávatelně z určité části negativní – dokazují, že reklama zaujala.

“Kampaň není o utahování si z hipsterů. Chce poukázat na to, že pokud nechceš řešit devět druhů zrn a různé jiné libůstky pro lidi, kteří se tomu věnují, tak dobře. Kvalitní kafe máš v jedné kapsli, odpoledne si klidně skoč do kavárny, ale ne vždy máš čas a chuť tohle všechno řešit. Tak jsme chtěli zacílit na skupinu lidí, kteří se občas oprávněně bojí přijít právě do hipster kavárny, aby nedostali vynadáno, že si chtějí dát do kávy cukr,” říká Kateřina Třísková, account manažerka v agentuře Triad.

Tchibo nechce zveřejňovat rozpočet, tudíž ani reach, který, jak říká, je s ním úzce spjatý. Společnost se ale pochlubila konverzí (tedy kolik lidí ze zasažených přišlo na webovou stránku kampaně). Ta přesáhla 13 procent.

K nám se doneslo, že cílem bylo zasáhnout 550 tisíc lidí a už v polovině kampaně se zásah dostal na 900 tisíc. “Okamžitý výrazný vliv na prodeje jsme ani neočekávali, spíše se jednalo o imageovou kampaň a vyvolání zájmu. V této fázi je pro nás nejvíce důležitý vysoký reach (dvojnásobný než byl očekáván) a s tím spojené povědomí o produktu, které nám pomůže v další komunikaci a aktivitách,” dodává Eva Kotýnková, mluvčí Tchiba.

Ještě jednu zajímavou reakci Tchibo vyvolalo. A to když si vzalo na triko – tedy doslova – i projekt “Piccolo neexistuje”.

“Ta krátká narážka na projekt Piccolo neexistuje mě docela i potěšila, i když tvůrcům šlo spíše o jemné zesměšnění, které ale vlastně legrační je. Spotu to dodalo, abych tak řekl, česky boost,” říká Vláďa Sojka, který projekt založil s tím, že o jeho zmínce ve videu předem nevěděl. “Od uvedení spotu návštěvnost našeho projektu zmíněného na tričku raketově stagnuje,” chlubil se. A situace hned využil. “Když si oni začali a tak trošku pro své zviditelnění použili náš projekt, neudržel jsem se a popíchl jsem zrovna tak: nechal jsem vyrobit tričko a s mírnou pomocí propagace a odkazem na Tchibo jej uvedl do prodeje na webu. Skóre vyrovnáno, 1:1,” hlásí.

A ještě dodává, že společnost tak trochu překvapivě novinku prezentovala jako “prostě jen kafe”. “Z mého pohledu sice oslovili zaryté antiprogresivisty, kteří jakékoliv zlepšování kvality a znalostí odmítají, ale zároveň o sobě sdělili nezanedbatelnému (a zvětšujícímu se) okruhu moderních spotřebitelů, že s touto značkou nelze očekávat nic víc, než ono ‘prostě jen kafe’,” doplnil.


Agentura: Triad

Produkce: &Flux

Režie: Adam Vopička

Značka: Tchibo


 

Total
0
Shares
Další články