Jak se fandí u televize se smartphonem v ruce. Otestovali jsme aplikaci Virgla

Při sledování televize má smartphone v ruce mnoho z nás, tak proč ho nevyužít k dalšímu rozšíření aktuální zábavy, že? Přesně o to se snaží aplikace Virgla, která přináší hokejovým fanouškům rozšíření zážitků při sledování aktuálního hokejového mistrovství světa. Vyzkoušeli jsme, jak funguje.

Zjednodušeně řečeno dělá aplikace Virgla přesně to, co tvrdí. Přináší uživatelům další zábavný nebo interaktivní obsah, který má zajistit dodatečné pobavení.

Aplikace vyžaduje přihlášení, to proto, aby mohl uživatel sbírat za svou aktivitu body, které pak může proměnit v různé odměny.

Ale vezměme to od začátku. Po registraci (ta je vyžadována i v případě, že se uživatel chce přihlašovat přes Facebook nebo Google účet) se objeví základní rozhraní s rozcestníkem nabízených událostí, ke kterým Virgla nabízí dodatečný obsah. Momentálně je aktivní právě jen kanál Hokej 2015.

hokej%20kanal

Tady se rovnou zobrazuje feed onoho obsahu, který aplikace slibuje. Není ho zrovna málo, druhů aktivit je celá řada. Občas se objeví komentář aktuálního dění, najdeme zde třeba informace o vybraných hráčích a další zajímavosti.

Dalším obsahem jsou videa, buď předem natočené reakce různých fanoušků (ze zahraničí, od dětí a podobně), nebo videa s tématikou králíků (ti z klobouku jsou maskoty šampionátu) a nakonec videa faulů. Ta jsou asi nejzábavnější, objeví se vždy, když je nějaký hráč za daný faul vyloučen a video onen faul docela vtipně názorně představí.

To vše je obsah určený pro pasivní konzumaci. Pak je tu další obsah, který už vyžaduje aktivitu uživatele. Základem jsou různá hlasování – buď formou odpovědí Ano/Ne, nebo výběr z několika možností. Hlasování mají za úkol zjistit náladu fanoušků, ale někdy nám přišlo, že možná trochu záměrně zvolené druhy odpovědí nenabízí to, co by fanoušek rád sdělil.

Třeba i proto, že aplikace nabízí možnost zapojit se do diskuse s ostatními fanoušky. Aplikace má totiž i záložku pro chat, kam může kdokoli posílat své vzkazy. Další záložka pak agreguje dění ze sociálních sítí a to podle hashtagů. Hezky přehledně tu tak můžete najít další hlasy, které nejsou v chatu.

V rámci hlasování se občas objeví i různé kvízové otázky. Ty mají většinou za úkol vyzkoušet hokejové znalosti fanoušků a mohou být pro hokejového laika docela záludné. Body za aktivitu pak obdrží jen ten, kdo odpoví na otázku správně a bodové odměny jsou v tomto případě samozřejmě docela štědré. Nakonec jsou tu otázky, které vlastně vůbec nesouvisí s hokejem, ale které lákají na soutěž o další ceny.

Pak je tu poslední druh aktivit, který je také dobře honorován body. Aplikace totiž vyzývá fanoušky, aby například o přestávce posílali vzkazy hráčům do kabiny nebo aby s ostatními sdíleli fotografie z aktuálního dění u nich doma.

To vše je docela velký mix obsahu, sami provozovatelé se třeba v prvním dnu ptali, jak se jeho množství uživatelům pozdává. To je asi hodně subjektivní záležitost, někomu se může množství příspěvků líbit, jiný by ocenil menší množství. Je proto škoda, že nejde v nastavení třeba zvolit určitý filtr. Kdo se nechce účastnit třeba různých hlasování nebo nechce posílat vzkazy a fotografie, tomu budou výzvy tohoto typu v přehledu aktivit překážet.

Virgla_screen13

 

Chápeme, že partneři kanálu si přejí, aby uživatelé konzumovali co nejvíce obsahu. Ale ústupek vůči méně aktivním uživatelům, kteří třeba stojí jen o zajímavé doplňkové informace a neženou se za sbíráním Virgla bodů, určitě stojí za zvážení.

A co vše za to? Krom toho, že se uživatelé občas opravdu pobaví a dozví se zajímavá fakta, mohou ti aktivní získat i různé odměny. Od hokejového puku až po dres národního týmu. Otázkou je, jak moc uživatelé o různé ceny stojí a jak moc se jim bude líbit samotný obsah.

Na první pokus o second screen zábavu to není špatné, ale určitě je tu spousta prostoru pro vylepšení. Neškodilo by třeba, aby se v rámci aplikace mohl po určitých informacích pídit sám uživatel. Jedna věc je totiž servírovaná zábava, ale druhá to, co opravdu fanouška zajímá. Bohužel alespoň odkazy na přehledné informace o mistrovství v aplikace úplně chybí.

Total
0
Shares
Další články