Za minulý rok se Facebooku podařilo spotřebovat nejméně 23 procent energie z čistých obnovitelných zdrojů, ke svému cíli do roku 2015 tedy není nijak daleko. Datové centrum v Prineville v Oregonu obdrželo certifikaci LEED Gold a o stejnou sociální síť usiluje i pro své sídlo v Menlo Park v Kalifornii. Společnost též vytvořila speciální kompilátor PHP do C++, který nazvala HipHop for PHP. Díky němu se potřebný výkon CPU datových center snížil oproti nekompilovanému kódu na polovinu, čímž se snižuje i celková energetická spotřeba datových center.
Skoro polovina zaměstnanců využívá na cestu do práce veřejnou dopravu nebo jiný způsob ekologičtějšího přepravování a Facebook se stal členem organizace The Green Grid, jejímž cílem je usilovat o zvýšení energetické efektivity datových center. Facebook je mezi velkými internetovými společnostmi výjimkou i v míře průhlednosti, s jakou zveřejňuje informace o ekologických aspektech svého podnikání.
Pokud jde o ekologickou stopu v míře vyprodukovaného oxidu uhličitého, i zde si Facebook vede docela dobře. Na jednoho aktivního uživatele vyprodukoval v minulém roce 269 gramů oxidu uhličitého měsíčně. Na tom se z největší části, 76 procent, podílela datová centra. Kanceláře a jejich provoz měly na svém kontě 2 procenta. Ostatní aktivity, například vlastní letecká doprava nebo stavba nových datových center, se na celkové stopě Facebooku podílely ze 22 procent.
Gary Cook, mezinárodní analytik Greenpeace pro oblast IT, aktivitu Facebooku v oblasti ekologie oceňuje: “Facebook se zavázal k přechodu na obnovitelné zdroje energie a dnešní detailní zpráva a oznámení o cílovém podílu čisté energie ukazuje, že společnost si za svým závazkem stojí a chce, aby svět sledoval její pokroky.” Přitom ještě před rokem čelil Facebook intenzivní kampani Greenpeace, která upozorňovala, že celý Facebook i aktivity všech uživatelů vlastně pohání uhlí.
Další informace o tom, jak si Facebook vede v ekologizaci svých aktivit, najdete v Newsroomu sociální sítě a také na speciální dedikované stránce.
Via AF