Jak mileniáni mění strnulé pracovní procesy 

Mileniáni se stali novou generací zaměstnanců. Pokud tedy rovnou někde nepodnikají. Přinášejí takzvanou “gig economy” a mají docela jiné požadavky než starší generace. V roce 2020 mají navíc podle studie PwC tvořit 50 procent globální pracovní síly. Co ještě přinášejí?

Generace Y, nebo taky mileniáni, jsou lidé narození mezi roky 1980 a 2000. Aktuálně se tedy společnostem vyplatí řešit, co vlastně chtějí.

A není toho málo. Očekávají například, že jim firmy poskytnou stejně kvalitní technologie, jaké jsou zvyklí používat v osobním životě, pokročilé nástroje na týmovou spolupráci a flexibilní pracovní prostředí. Nejdůležitější aspekt, který od práce očekávají, je možnost mít kariéru ve svých rukou a určovat, co a kdy dělají.

“My career will be one of choice, not one chosen out of desperation. It will align who I am with what I do.” (studie PwC)

Právě prostředí, které nepodporuje týmového ducha, a nedostatek flexibility, patří mezi pět klíčových důvodů, proč millennials dávají výpověď. Přitom očekávají (75%), že flexibilní pracovní podmínky nebudou mít vliv na jejich kariérní postup (studie EY).

Podle studie Vodafone si čtyři pětiny HR manažerů myslí, že pokud by měli na pracovišti millennials, tým by byl produktivnější. Studie zároveň ale zjistila, že mileniáni vydrží v jedné práci průměrně méně než tři roky. To potvrzuje i zpráva Elance, podle níž je pro generaci Y atraktivní být na volné noze. Za lukrativní kariérní možnost to označilo 87 % dotazovaných.

V této souvislosti se mluví o takzvané „gig economy“, což lze volně přeložit jako „zakázková ekonomika“. Tento termín označuje model práce, kdy si člověk buduje vlastní značku na trhu práce, pracuje ve více angažmá či projektech naráz, často na kratší dobu a pro různé organizace.

Trh práce se proto mění. Mileniáni už ovládli LinkedIn. Odborníci z HR očekávají, že do pěti let budou pětinu lidí ve firmách tvořit tzv. „kontraktoři“ a lidé zaměstnaní na částečný pracovní úvazek.

Přečtěte si víc  na www.helloworld.cz

Millennials mění definici úspěchu. Spíš než tradiční kariéru hledají příležitosti, kde se budou učit nové věci, co nejvíc využijí své schopnosti a budou dělat práci, která je baví.

Proč je dobré tento trend vítat? „Jednotlivcům dává svobodu a možnost uplatnit se tak, jak si přejí. Získávají nové a nové pracovní i lidské zkušenosti v různých prostředích a ty je pak posouvají dopředu. Firmám nabízí příležitost získávat čerstvý pohled a nápady zvenčí a také být mnohem flexibilnější v zapojování lidí s různými dovednostmi podle aktuálních potřeb,“ řekl Petr Ott, HR manažer z Microsoftu na svém blogu.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Milenka Felixe Slováčka, nová telka a další celebrity: Co tentokrát lidi na internetu zajímalo?

Co se v mládí naučíš, v internetové dospělosti jako když najdeš. A Dádu Patrasovou z hlavy tuzemský dospělák prostě lehce nevytluče. I díky ní místní celebrity vyšouply z dotazů hledání na Seznamu televizi. Ale jenom proto, že šlo o takové kanóny, jako je Dáda a Karel Gott. Výš už snad ani mířit nejde. Hlavně ve chvíli, kdy je v tom zapletená nějaká ta nevěra. Co ještě lidi zajímalo?