Jak budovat lovebrand: Čtyři pravdy o výjimečných službách

Knížku Uncommon services od Anne Morriss a Frances Frei jsem si přečetla, když jsme Jakubem Plojharem tenkrát začínali se školením Lepších služeb. A víte co? Ta knížka je fakt skvělá! Minulý rok jsem nejen o ní mluvila na konferenci Jak budovat lovebrand.

Autorka stojí za organizací konference.

Pozitivní ohlasy na know-how z knihy zapříčinily, že jsme letošní ročník konference postavili právě na čtyřech pravdách o výjimečných službách, které autorky v knížce popisují. Teorii si můžete přečíst samotní, na konferenci vám ale ukážeme inspirativní řečníky z praxe, kterým se daří pravidla úspěšně aplikovat v praxi.

Autorky Frances Frei a Anne Morriss se zamýšlejí nad tím, jak fungují služby, které podnikají udržitelně, profitabilně, dají se škálovat a doručují zákazníkům excelentní služby na denní bázi. Z jejich zamýšlení vyšly takzvané čtyři pravdy o skvělých službách.

Pravda první – Nabídka služby

„Nemůžete být dokonalí ve všem!“

Zjednodušeně řečeno. Anne a Frances radí soustředit se na to, co je pro vaše zákazníky nejdůležitější. Právě v tom buďte nejlepší! Současně ale vyzdvihují umění „mít odvahu být v něčem špatný.“ Podle nich mají právě s tímto firmy největší problém. Chceme se zavděčit každému, zlepšovat se po všech stránkách. Skutečně skvělé služby si ale zvolí, v čem budou dobří a v čem ne.

Jako příklad dávají třeba americkou Commerce bank, která zákazníky uchvátila otevírací dobou po večerech a extrémně milým personálem. I když si nemohli dovolit platit tolik finančně vzdělané a technicky zdatné lidi za přepážkami, ukázalo se, že jejich zákazníci odborníky nepotřebují. Po zúžení portfolia zjistili, že preference zákazníků doopravdy nejsou v široké nabídce. V době, kdy operovali, si z nich všichni dělali legraci. Byli totiž nejdražší na trhu, přesto extrémně rostli. Je to jednoduché, nechtěli konkurovat v ceně, šíři a odbornosti nabídky. Banka ale byla nejlepší v tom, co zákazníci skutečně oceňovali. To bylo tajemství jejich úspěchu.

Pravda druhá – Způsob, jakým je služba financována

„Někdo to musí zaplatit!“

Peníze až na prvním místě, tohle rčení určitě budete znát. Většina firem na to ale nemyslí tolik, kolik by podle Frei a Morriss měly. Někdo to musí zaplatit, vykřikují ze stránek. Důležité je, aby si firmy uvědomily, že jejich finanční schéma by mělo fungovat bez nadměrného úsilí jejich zaměstnanců.

Finanční úspěšnost by měla vycházet z defaultního nastavení služby. Pokud potřebujete extrémně schopné lidi, nebo je v práci držíte do dvou tří do rána, pravděpodobně ve vašem designu a návrhu financování něco velmi nesedí.

Pravda třetí – Systém managamentu zaměstnanců

„Není to chyba Vašich zaměstnanců.“

Skvělé služby pracují se zaměstnanci, komunikují s nimi a dávají jim dostatek prostoru pro realizaci. Důležité téma je v tomhle ohledu firemní kultura. To je něco, co nejde replikovat.

Neexistují totožné mechanismy a rysy firemní kultury napříč firmami. V případě, že je ale firemní kultura dobrá, podle Frances a Anne to má velký vliv na kvalitu služby, kterou firma zákazníkům poskytuje.

Pravda čtvrtá – Systém managamentu zákazníků

„I zákazníci potřebují leadership.“

Část knihy, která mě nejvíc překvapila. Kdo by si pomyslel, že i zákazníci potřebují leadership. Kniha se zamýšlí nad tím, jak jako lidé fungujeme. Potřebujeme vymezit hranice. Obecně se vyplácí vyfáborkovat hřiště a pak už nechat hráče dělat svoji práci. Musíte říci zákazníkovi, kudy přesně má jít, aby byla vaše společná cesta úspěšná.

Jeden z příkladů, který Anne a Frances používají, je Starbucks, který nekonečné fronty při objednávání kávy vyřešil tím, že si pro nápoje, velikosti a další věci vymyslel vlastní názvy a graficky je znázorňuje na obřích tabulích. Před zákazníkem jsou vyobrazeny i kelímky, zákazník tak hned ví, jak vypadá jaká velikost kávy. Small, grande a tall. Nemusíte se personálu doptávat, a to obsluze velmi šetří čas. Právě to je managament zákazníka.

Jak řekl pan Robert Šteffl z Airbank na minulém ročníku konference (a předním Lenin): „Všechno souvisí se vším.“ Je potřeba vnímat pravidla jako komplexní záležitost. Všechna se proplétají. V tomhle mixu ale vidí autorky právě garanci úspěchu.

Letošní ročník konference je doopravdy bohatý na zajímavá témata. Já osobně mám velkou radost, že bude mluvit i krizový CEO firmy ZOOT, která si nyní zažívá těžké časy, Lukáš Uhl, a nebo zástupci výrobních firem Vojtěch Čermák z ČV Prototyp a Martin Hejl z THIMM. Práce s firemní kulturou se netýká jen IT firem, jsem ráda, že to budeme moci názorně předvést. V programu se objeví i moje favoritka Jana Štěpánková. Přístup RYOR k podnikání, zákazníkům, životu a rodině je pro mě velmi inspirativní.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Inspirace: Internet věcí a Budweiser Red Light

Internet věcí je next big thing. Za téma si internet věcí zvolil poslední pařížský Le Web a uslyšíme o něm stále častěji. I v marketingu. Nejnověji s Budweiserem, od kterého si v Kanadě můžete domů objednat světelnou a zvukovou signalizaci, která se aktivuje kdykoliv váš oblíbený hokejový tým zrovna dá gól. Pecka!
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Konečně užitečná aplikace internetu!

O internetu věcí jste už určitě slyšeli. Ale že by zásadní inovaci do tohoto prostředí vnesl zrovna Durex, jsme tedy nečekali. Tedy, není možná až tak zásadní, ale pro koncové uživatele určitě užitečnější než ovládání závěsů přes iPhone appku. Vedle toho si připomeneme úspěch Evianu, necháme se trochu vystrašit od LG a nakonec nechybí ani ruské koťátko.