iTalkie: Apple se vrací k zašlé slávě vysílaček… K čemu ve světě chytrých telefonů a iWatch..?

Mobilní trh už Apple ovládl, s iWatch míří i do segmentu wearables. Skrz hodinky chce ale oživit ještě jeden dávno zašlý fenomén – vysílačky.

Mobilní trh už Apple ovládl, s iWatch míří i do segmentu wearables. Skrz hodinky chce ale oživit ještě jeden dávno zašlý fenomén – vysílačky.

Na první pohled možná nedává návrat takové komunikace v současném světě velký smysl. Všichni téměř výhradně využívají text – ať už jde o SMS či o chatování přes kterýkoli z mnoha messengerů.

Recreational_Walkie_Talkies

Hlasově přes mobilní zařízení komunikujeme tak, jak jsme zvyklí – buď klasicky telefonujeme, nebo používáme appku, která umožňují VoIP telefonování.

Jenže důvod návratu k vysílačkám je jednoduchý – na hodinkách totiž nepůjde jednoduše psát textové zprávy.

Ve vybraných jazycích je možná bude možné nadiktovat asistentce Siri, to ovšem není stále dostatečně univerzální řešení. Apple tak přišel se způsobem, jak zajistit snadnou komunikaci skrze hodinky prakticky komukoli.

White_AppleWatch_with_Screen

SSS – Short Sound Service

Není to opět tak úplně jeho nápad, ovšem jako už mnohokrát, dává firma této tradiční funkci nové využití. 

Aby bylo jasné, o co jde, nazývá Apple tuto novou funkci Walkie Talkie – tedy po našem Vysílačka.

Jednoduchá a snadno přístupná funkce hlasových zpráv je také nově i součástí aplikace pro práci se zprávami v iOS 8. Díky tomu si budou moci uživatelé Apple Watch a snad i dalších zařízení této značky vzájemně snadno vyměňovat krátké hlasové zprávy.

V jakémkoli jazyce. A přesně v tónu, v jakém zrovna chtějí a potřebují – což je něco, co textová komunikace nedovede.

V USA talkies stále frčí

V malém náramkovém zařízení bude takové řešení navíc velmi pohotové. A o může přinést novou vlnu zájmu o tento způsob dorozumívání. Vysílačky jsme možná zavrhli jako předpotopní způsob komunikace, v  USA však jde stále o populární záležitost.

8036958330_d3818cb9f7_z

Dokazuje to například úspěch aplikací jako je Taptalk, které jsou ve Státech překvapivý hit. A například autoři Viberu tvrdí, že jeho uživatelé si mezi sebou pošlou více hlasových zpráv než obrázků. Myšleny jsou opravdu hlasové zprávy, nikoli volání skrz appku.

Jednoduché odeslání hlasové zprávy se hodí ve všech případech, kdy zrovna není vhodné telefonovat nebo není možné psát SMS – typicky například při řízení, při vaření nebo dalších činnostech, kdy jsme zaneprázdněni. Podobně jako textovka je hlasová zpráva rychlá a její tvorba je vlastně jednodušší než psaní SMS.

Komunikace přes krátké hlasové zprávy určitě v blízké době nepředčí ostatní způsoby, jako SMS, volání, instant-messaging či psaní e-mailů. Ovšem užitečnost a důležitost tohoto způsobu může výrazně vzrůst.

A možná na to budou mít Apple Watch zásadní vliv. A to navzdory tomu, že jsme už dávno zapomněli, že krátkou hlasovou zprávu můžeme poslat prakticky z jakéhokoli mobilu ve formě MMS. Jenže to není tak jednoduché, jako prosté zmáčknutí tlačítka na náramkových hodinkách.

Co myslíte, uspěje novodobá vysílačka v podání Apple?

Total
0
Shares
Další články