I vizionář se někdy utne aneb největší selhání a faily Elona Muska

Chybujeme denně, na každém kroku, ale většinou nás neúspěchy nestojí stovky milionů dolarů. I přesto s námi zamávají. Často pak přemýšlíme, jestli máme sílu, jestli se vůbec vyplatí něco začít, pokoušet se znovu překonat neúspěch. Jak se ke svým failům staví nejbohatší člověk světa, podnikatel a vynálezce Elon Musk?

„Měli bychom dělat chyby. Když člověk neselže, není dostatečně inovativní.“

Osobní neúspěchy i selhání jeho společností se navzájem prolínají, není možné, aby člověk, který pracuje i 100 hodin týdně, dokázal efektivně oddělit svůj osobní život od práce. Přesto si stojí za svým, že když se poučíme ze svých neúspěchů, má vše i světlou stránku. A když nakonec konečně uspějeme, vrátí se k nám i štěstí.

Jaké neúspěchy má Musk za sebou a opravdu je dokázal obrátit ve svůj prospěch?

Havárie nepojištěného McLarenu

V roce 1999 se Musk rozhodoval mezi koupí domu v Palo Alto a novým McLarenem F1. Nakonec si koupil malý byt a sportovní automobil F1, které se prodávaly zhruba za 1,2 milionu dolarů. Elon používal svůj sporťák na každodenní ježdění po San Francisku a okolí a během prvního roku vlastnictví s ním najezdil impozantních 17 tisíc kilometrů.

Během jedné z takových cest požádal investor Peter Thiel Muska, aby ukázal, co F1 dokáže. Musk se chtěl předvést, a jelikož nevěděl, jak superautomobil pořádně řídit, při změně jízdního pruhu havaroval. Žádný z cestujících nebyl zraněn (přestože Musk nebyl připásaný), zato nepojištěná F1 utrpěla značné poškození. O pár let později ji však nechal Musk opravit a v roce 2007 sporťák prodal se značným ziskem.

Nucený odchod z vedení PayPalu

Zatímco se Elon Musk v roce 2000 vypravil na pozdní líbánky, byl odvolán z postu generálního ředitele PayPalu. Spoluzakladatelé Confinity Max Levchin a Peter Thiel společně s představenstvem rozhodli o jeho odvolání, protože byl podle jejich názoru nekompetentní. Nejvíc je pravděpodobně pálila skutečnost, že Musk chtěl servery PayPalu převést z platformy Unix na Microsoft Windows. Finanční ředitel tomu nasadil korunu, když se vyjádřil ve smyslu, že by společnost pod Muskovým vedením nevydržela ani 6 měsíců.

Přesto zůstal Musk majoritním akcionářem společnosti, a když eBay v roce 2002 PayPal koupil za 1,5 miliardy dolarů, Muskovi spadlo do klína 180 milionů dolarů. Navíc si s sebou odnesl i inspiraci, která jej dovedla k založení věhlasných inovátorských společností Tesla a SpaceX.

Nesmírné (vesmírné) exploze

SpaceX a Tesla byly však v roce 2008 na pokraji bankrotu a samotný Musk jim dával šanci na přežití menší než 10 %. SpaceX v té době vyhodil do vzduchu již několik raket a kosmických lodí.

Psal se rok 2006 a první vyslaná raketa společnosti SpaceX selhala pouhých 33 vteřin po startu. Další šance, kdy si společnost mohla získat důvěru lidstva, přišla o rok později. Motory rakety se však vypnuly předčasně a nedosáhla oběžné dráhy. Skóre SpaceX bylo v té době 0:2.

První náklad pro NASA v roce 2008 skončil v moři poté, co se vesmírné plavidlo dostalo do nekontrolovatelné rotace. Třetí selhání téměř srazilo společnosti vaz. Zachránil ji externí investor a miliardář Peter Thiel.

V roce 2015, na Muskovy narozeniny, došlo k přetlaku v nádrži s tekutým kyslíkem a raketa Falcon 9, která měla dovézt zásoby na ISS, explodovala dvě minuty po startu. Další rok následoval výbuch při tankování rakety a rok 2020 byl na faily Muskovy technologické společnosti ještě plodnější.

Kontroverzní Cybertruck od Tesly

Určitě znáte video roku 2019, kdy vyšel Elon Musk na pódium, celý v černém, aby představil sci-fi verzi Cybertrucku. Po letech pečlivého designování vzniklo futuristické vozidlo, jehož odolné sklo připodobnil Musk k „průhlednému kovu“. Aby ukázal, že je skutečně odolné, sklo bylo podrobeno testování – velké ocelové kuličkové ložisko však bez problémů skla Cybertrucku rozbilo. Demo video obletělo svět a o Cybertrucku se tak dozvěděl opravdu každý. I přesto, že cena akcií Tesly následně klesla o šest procent, Musk na svém Twitteru oznámil, že přijal 200 000 objednávek. Byla to cybertrucková nehoda, nebo geniální marketingový tah?

Rok 2021 teprve začíná a výčet explozí SpaceX či neúspěchů Elona Muska tím pravděpodobně nekončí. Musk je však realista: „Cokoliv nadmíru inovativního s sebou přináší značné riziko selhání. Ale je potřeba podstoupit velký risk, aby člověk mohl dosáhnout velkého úspěchu.“

Často citovaný miliardář z Jihoafrické republiky má za sebou dlouhý seznam neúspěchů, dá se však s klidem říci, že všechny jsou jen součástí jeho obrovského úspěchu. Za zmínku stojí například květen 2020, kdy se společnost SpaceX zapsala do historie, když z americké půdy vypustila astronauty NASA do vesmíru v první komerční kosmické lodi.

Jestli někdo ovládl umění úspěšného selhávání, pak je to právě Elon Musk.

Zdroje: Space.com, Evannex.com, Forbes.com, Driven.co.nz, Topgear.com, Dailyinfographic.com, Elonmusk.info, Foxbusiness.com, Theverge.com, Latimes.com, Money.cnn.com, Enterpreneur.com, Wikipedia.org, Thedrive.com, Ladbible.com

Total
0
Shares
Další články