Hudba Google Play dozpívala, Google tlačí videa

Bylo to ve vzduchu, Google plánoval zaříznout svou službu Hudba Google Play už nějakou dobu. Nejde tedy o žádný blesk z čistého nebe, a přece jen už Google pohřbil pěknou řadu produktů a služeb, takže vše dokázal zprocesovat bez zbytečné hysterie. Proč ale tentokrát musela umřít poměrně dobře fungující služba?

Historie Hudby Google Play se začala psát v roce 2011 a měla konkurovat iTunes. Za dobu své existence služba zůstala tak trochu ve stínu iTunes (dnes Apple Music) a Spotify, přesto ji lze vnímat jako úspěšnou a své uživatele si našla. Nabízela přehledné uživatelské rozhraní, umožňovala nahrávat vlastní sbírky a ani placená ad-free verze si nevedla špatně.

Ale je konec, přitom ještě nedávno byla Hudba Google Play předinstalována v milionech androidích zařízení. Zatímco úpadek, a nakonec i smrt Hudby Google Play probíhá v tichosti, agresivního protlačování aplikace YouTube Music si nejde nevšimnout. A ano, tady je zakopaný pes.

Samozřejmě, že se běžně stává, že přijde nová a lepší verze nějaké aplikace, dojde k náhradě nějakou vyspělejší, propracovanější ze stejné stáje, jenže to není tento případ, tedy ne tak docela. Aplikace YouTube Music je totiž primárně určena ke sledování videí a rozhodně není plnohodnotnou náhradou Hudby Google Play. Tak kde byl problém? V YouTube Music se dají poslouchat oficiální songy, alba, playlisty, rádia… A aby se dvě zdánlivě podobně fungující aplikace nekanibalizovaly, musela jedna z kola ven. Je zajímavé, že Google často vytváří překrývající se produkty, které nakonec konkurují sami sobě namísto toho, aby konkurovaly ostatním. Přesto si lze v tomto případě docela dobře představit, že by vedle sebe mohly obě aplikace v pohodě existovat.

Skutečnost, že YouTube Music není přímým potomkem nebo následovníkem Hudby Google Play, může být pro mnohé uživatele důvod pro využívaní konkurenčních služeb. YouTube Music má totiž pořád blíže k YouTube než k Hudbě Google Play. Ano, znamená to, že zde ani nelze poslouchat hudbu na pozadí nebo s vypnutou obrazovkou, pokud si nezacálujete prémium verzi. Navíc je YouTube Music pořád propojená s YT aplikací, takže zde najdete stejná doporučení obsahu a vice versa. Ok, tuto „fičuru“ jde vypnout, pokud ovšem máte nervy se k tomu v nastavení prokousat aneb proč to dělat jednoduše…

YouTube Music je krokem úplně jinou cestou a zdá se, že se Google stahuje z oblasti streamování hudby, aby mohl tlačit video-obsah.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Vzhůru k lepším zítřkům

Je konec roku a přežili jsme konec světa, tak se vykašlete na trapná předsevzetí a prostě si udělejte radost. Třeba s alkoholem a hezkýma holkama, s rychlými auty, epickým rapovým soubojem nebo třeba klasicky - zábavnými historkami z natáčení. To vše a ještě víc najdete v našem posledním letošním přehledu virálů.