#HRworkshop: Emoce jsou větší motivací než peníze

Jestli bylo něco typické pro jarní #HRworkshop pořádaný personální společností Předvýběr.CZ na téma motivace a seberealizace, pak to byla shoda přednášejících, že vzdělání, výchova a emoce jsou pro náš budoucí osobní i pracovní život nejdůležitější.

To samo o sobě možná není tolik překvapivé, jako skutečnost, že s takovými závěry přišli řečníci pocházející ze sportovní branže – bývalý fotbalový záložník a dnes člen vedení Hráčské fotbalové unie Ondřej Herzán a sportovní a manažerský kouč Marian Jelínek (na úvodní fotografii), který pracuje například pro Jaromíra Jágra či Karolínu Plíškovou.

Podporujte v dětech emoční vazby

„Děti je lepší podporovat než motivovat. Cokoli je baví, je dobré v nich podpořit a neupínat se k představě, že to musí někam daleko dotáhnout,“ radí Ondřej Herzán. Problém je, že ambice rodičů a vůbec přístup okolí dneska protlačuje jiný přístup. „Děti mají velmi organizovaný čas pro školu, kroužky, sport. Prostor na volnou zábavu, možnost věnovat se tomu, co je baví, tak už moc nemají,“ dodává někdejší fotbalista.

Což je velká chyba i podle Mariana Jelínka. „Nejlepší trenér je ten, který u dětí vytvoří co nejlepší emoční vazbu na činnost, která je baví. Jestli dítě dobře bruslí není v tom věku tak důležité jako to, že miluje sport,“ vysvětluje kouč.

Peníze jako motivace vždycky nefungují

Podle Jelínka to přitom vůbec neplatí jenom pro sport – za to, jestli zaměstnance baví jejich práce, jsou spoluzodpovědní jejich manažeři, kteří ve svých lidech umí nebo neumí vyvolat správné emoce.

Což je nakonec největší hodnota, peníze jako motivace u mnoha lidí už nefungují. „Pokud má někdo zajištěné všechno, co pro svůj život potřebuje, tak už příliš nevnímá, jestli mu k platu přidáte deset procent,“ míní. Mimochodem, celou jeho přednáškou se neslo varování, že se příliš honíme za čísly, zisky, body, čistě racionálními faktory, zatímco trpí morální hodnoty, pokora a respekt. (Ostatně jedna z Jelínkových knih nese titul Neztraťte motivaci v době blahobytu.)

Sportovci jsou skvělí zaměstnanci

Vystoupení Ondřeje Herzána moderoval člen výkonného výboru Hráčské fotbalové unie Zdeněk Šesták. Na setkání personalistů a šéfů firem na závěr shrnul vlastnosti, které ze sportovců dělají přínosné členy firemních týmů: „Je to jejich touha po úspěchu, schopnost znovu se zvednout, když upadnou na zem, dostatek sebevědomí. Jsou spontánní a intuitivní.“ Jako částečně negativní faktor zmínil, že ne vždycky dávají správnou váhu důležitým věcem.

„Řada sportovců dokáže velmi dobře pracovat se silnými a slabými stránkami. Poznal jsem spoustu fotbalistů, kteří byli v nějaké činnosti špatní a v jiné naopak nadprůměrní a dokázali perfektně ‚prodávat‘ svoje klady, že si těch slabin skoro nikdo nevšiml,“ dodává Ondřej Herzán.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google bude registrovat domény

Společnost Google včera oznámila, že spouští omezený test nového produktu Google Domains. S ním se Google pustí do registrování a provozování domén, nebude ale domény na svých serverech hostovat, ani se nebude podílet na tvorbě webů.