#HRporadna: Peníze nebo život? Když měníte práci, uvažujte dlouhodobě

Občas se k nám do redakce dostane otázka týkající se pracovního prostředí. Napadlo nás, že by pro čtenáře byla užitečná servisní rubrika, která by se pracovněprávními věcmi zabývala systematicky. A tak vznikla #HRporadna, v rámci které jsou na vaše dotazy připravení odpovídat experti z personální společnosti Předvýběr.CZ.

První téma řeší poměrně časté dilema: co dělat, pokud přijde zajímavá nabídka, ale já jsem ve stávající práci spokojený? Je lepší sázet na jistotu a pohodu nebo sáhnout po lepším platu? S tím souvisí i praktická rada, kdy přesně říct šéfovi, že chci dát výpověď, aby to nakonec nedopadlo tak, že s velkou slávou oznámím odchod a poté nabídka, která se přece nedala odmítnout, splaskne.

Otázky jsou teď obzvlášť aktuální, protože na trhu práce sice dlouhodobě vládne naprostý nedostatek volných zájemců o práci a firmám tak nezbývá, než je lákat na nejrůznější benefity. Je to tedy ideální příležitost říct si o vyšší plat nebo odejít tam, kde mi ho dají. Možná taková šance už nebude dlouho trvat: poslední dva měsíce statistici hlásí – byť mírný – nárůst nezaměstnanosti. A skeptičtí ekonomové varují, že na obzoru je krize, nebo aspoň hospodářské ochlazení, které přinese spíš propouštění.

Peníze nejsou všechno

„Hodně záleží, v jakém ‚sociálním rozpoložení‘ jsem. Jinak budu situaci řešit, když jsem svobodný a bez závazků a jinak se budu rozhodovat, pokud mám na krku hypotéku a doma rodinu. Skvělý plat je sice důležitá motivace v práci, ale z dlouhodobého pohledu peníze rozhodně nejsou nejdůležitější,“ říká František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.CZ.

Nezní tvrzení, že peníze nejsou tak důležité, až moc idealisticky? „Peníze jsou řešením jenom na chvíli, ale když něco v práci nefunguje, opravdu dobré lidi neudrží,“ shrnuje šéf Předvýběru.CZ dlouholetou zkušenost ze spolupráce s desítkami personalistů a majitelů firem. „Lidem dneska čím dál víc záleží na dobrých vztazích, možnosti růst, něco se naučit, dělat práci, která je zajímá a baví,“ dodává František Boudný.

Za pravdu mu dává také průzkum, který v říjnu uskutečnila agentura STEM/MARK. Jenom čtrnáct procent lidí mění práci kvůli penězům, přičemž částka na výplatní pásce je až posledním důvodem k výpovědi (naopak nejčastějším důvodem k výměně firemního dresu je podle průzkumu nabídka zajímavější práce).

„Pokud se budu chtít pracovně a kariérně rozvíjet, chci poznat nové lidi a naučit se nové věci, tedy pokud jsem připravená vystoupit z komfortní zóny a budu také ochotná něco obětovat, pak je jako volba v rozhodování jasná změna,“ připomíná Marcela Medková, HR manažerka skupiny Asekol, že zajímavé pracovní nabídky za skvělý plat zpravidla mívají i lícovou stranu, jako je nutnost přestěhování nebo trávení více času v nové práci.

Nic neuspěchejte a nepalte mosty

A když už se přeci jen rozhodnete pro nového zaměstnavatele, kdy to oznámit tomu starému?

Pět z šesti dotázaných manažerů to říká jasně – šéfovi nic neříkejte dřív, než jste na nové práci dohodnutí. Přesto se snažte chovat slušně i k firmě, kterou chcete opustit.

„Pokud o mě nový zaměstnavatel stojí, tak akceptuje i mou výpovědní lhůtu a měl by ocenit také to, že za sebou v bývalém zaměstnání nepálím mosty a odcházím v dobrém – může pak ode mě očekávat korektní chování i ve své firmě,“ říká Petra Batók, marketingová manažerka firmy Vision Praha.

Marcela Medková z Asekolu připomíná, že jsou případy, kdy si nejsme úplně jistí, jestli opravdu chceme odejít, nebo nám jde jen o lepší pracovní podmínky. V případě, že si vás chce současný zaměstnavatel udržet, je možné o podmínkách vyjednávat a proto je dobré dát firmě vhodnou zpětnou vazbu.

V okamžiku, kdy už je jistá vaše dohoda s novým zaměstnavatelem, je férové to co nejdříve říct tomu stávajícímu, aby měl dostatek času na hledání náhrady a případné zaučení vašeho nástupce, aby váš odchod způsobil firmě co nejmenší potíže. Snadněji se pak domluvíte i na zkrácení výpovědní lhůty. „Někdy je pro firmu výhodnější zaměstnance uvolnit dříve, neboť s oznámeným odchodem rapidně klesá i objem a kvalita odváděné práce,“ uvádí Barbora Vinařová, majitelka firmy Aluminco.

Čtyři rady, když uvažujete o změně práce

  • myslete na to, že pohodu a jistotu si penězi nekoupíte
  • řekněte si o zajímavější podmínky současnému šéfovi
  • když už chcete práci změnit, nejdříve si ji domluvte
  • buďte féroví a řekněte to ve staré firmě co nejdříve

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Top virály týdne: Pivo, hudba a vnadná těla

Náš aktuální výběr nejlepších virálů zahrnuje všechno, co můžete v pátek od života chtít. Perfektní pivní zážitek, vysportované dívky a svalnaté muže, taneční party a v zájmu bezpečnosti nechybí ani kondom. Jestli hledáte inspiraci na večer, tady si jistě vyberete.
Přečtěte si více

Videoinfografika odhaluje zajímavé statistiky o YouTube

Není pochyb o tom, že videomarketing se s rozvojem internetu stal jedním z nejúčinnějších marketingových nástrojů. Důležité ovšem je mít to správné publikum, a na to zase potřebujete místo, kde jej můžete oslovit. A přesně takovým místem je YouTube, kde 800 milionů uživatelů denně zhlédne přes 4 miliardy videí.