#HRporadna: Kolega bere za stejnou práci vyšší mzdu. Jakým způsobem to řešit?

Komu by aspoň jednou v životě neprosvištěla hlavou stejná otázka, jakou řeší dnešní #HRporadna! „Co když prokazatelně vím, že můj kolega bere za stejnou práci výrazně vyšší mzdu? Nestěžuju si na ten svůj, ale přijde mi to nefér. Mám to řešit? A jak?“

Než se vrhnete do konkrétních kroků, zvažte i právní stránku věci. „Co znamená ‚vím prokazatelně‘? Jsou u zaměstnavatele mzdy všech zaměstnanců věcí veřejnou? Nebo jsem ‚zahlédl‘ kolegovu výplatní pásku nebo mám někde kamaráda, který ví?,“ ptá se Alena Nejezchlebová, manažerka lidských zdrojů firmy Richter + Frenzel.

Současná legislativa sice nezakazuje mluvit o mzdách, na druhou stranu není veřejnou informací, jako v některých zemích (například Irsku nebo Finsku). Kromě toho, že se v české společnosti nepovažuje za slušné mluvit o mzdách, i když jste hodně otevření vůči ostatním, může sdělování výše mzdy představovat porušení pracovních povinností.

„Přečtěte si nejdříve firemní předpisy a vlastní pracovní smlouvu. Výše mzdy může představovat obchodní tajemství a její prozrazení teoreticky může znamenat hrubé porušení pracovních povinností i s patřičnými následky,“ upozorňuje František Boudný, obchodní ředitel personální společnosti Předvýběr.CZ. „Ale hlavně zvažte, jestli vás k reakci vede spíš závist, nebo opravdu pocit nespravedlivého odměňování,“ dodává.

Motivací k otevření otázky vlastního odměňování by totiž nemělo být zjištění, kolik berou jiní. „Otázkou totiž je, jestli u stejné pracovní náplně jsou i stejné pracovní výsledky jednotlivých zaměstnanců. Většinou to tak nebývá a proto rozdíl v ohodnocení je na místě,“ shrnuje firemní zkušenosti Miroslava Marcoň Liznerová, HR business partnerka z firmy GEA, která patří mezi největší světové dodavatele technologií.

Pokud se rozhodnete s šéfem promluvit, soustřeďte se na hodnocení vlastní práce a požádejte o zvýšení mzdy na základě svých výsledků. „Na takové jednání se dopředu dobře připravte. Sepište si své pracovní výsledky, ověřte si, jak vysoká je v současnosti mzda ve vašem oboru a buďte otevření diskusi,“ radí personalistka Nejezchlebová. „Argument, že víte, že kolega bere za stejnou práci víc s sebou na jednání vůbec neberte,“ varuje.

Na druhou stranu se takového vyjednávání nebojte, pokud je mzdový rozdíl neopodstatněně vyšší. „Rozhodně není vhodné situaci neřešit a čekat, že ji někdo jiný vyřeší za mě,“ říká Liznerová.

Podle Aleny Ševčíkové ze společnosti agriKomp Bohemia mají s podobnou situací zkušenosti z technických oddělení. „Mezi servisními techniky se většinou ví, kdo kolik bere, i když by o tom neměli mluvit. Ale zakazujte kamarádům-kolegům mluvit o čemkoliv v hospodě u piva,“ vysvětluje realisticky.

Vedoucí technického oddělení bere v úvahu u každého zaměstnance jiný přístup k práci i rozdílné zkušenosti, což se pochopitelně projevuje i na odměňování. „Důležité je mluvit o tom s kolegy-podřízenými a pokud dojde k rozšíření informace o rozdílných mzdách, je nutné umět je rozumně obhájit,“ dodává Ševčíková.

„Existují i jiné hodnoty, než částka na výplatní pásce. Dopředu zvažte, jestli odejdete, když vám šéf nepřidá. V jiné firmě možná budete brát víc, ale nebudete mít tak skvělé kolegy,“ varuje před ukvapeným jednáním šéf personálky Boudný. „Nejpřesvědčivějším argumentem pro zvýšení mzdy jsou pro každého šéfa výsledky odvedené práce. Pokud jsou opravdu dobré, není důvod bát se říct si o lepší odměnu,“ uzavírá.

Tři kroky k vyšší výplatě

  • neřiďte se závistí a nešiřte drby
  • buďte otevření v jednání se šéfem
  • mějte přehled o svých přínosech i situaci na trhu práce

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Zombie masakr!

Dokonale věrohodní zombíci ve městě, skvělý agent vodka za oknem a tradičně emotivní sportovní video, které pohladí po srdíčku. Přes léto se moc virálů nerodí, ale i náš zkrácený výběr se vám díky své výraznosti zaručeně zapíše do paměti. A aby toho přeci jen nebylo málo, máme ještě jeden bonus.
Přečtěte si více

5 fascinujících podob 3D tisku

Konference bez 3D tiskáren jsou beznadějně out a ani databáze tisknutelných vibrátorů už dnes nikoho nepřekvapí. Ale stejně jako třeba architektonická studia tiskla své 3D modely dlouho před tím, než tiskárny věcí ohromily veřejnost a zaplavily ji lacinými prstýnky, jsou i nyní nejrůznější odvětví zase o krok dál - od medicíny, přes kosmonautiku až po stavitelství.