#HRporadna: Firma si potrpí na teambuildingy, moc na to nejsem. Co dělat?

Správná odpověď na dnešní otázku by slušela chytré horákyni. Ano i ne je totiž správně – a hodně záleží na schopnosti obou stran najít kompromis.

O čem je řeč? Dotaz zní jasně: „Naše firma si potrpí na různé teambuildingy a jiné kolektivní aktivity. Osobně na to ale moc nejsem a vlastně mě to štve. Moje práce mě baví, myslím, že jsem v ní i dobrý, a kolegy mám taky rád. Je to dostatečný důvod ke změně zaměstnavatele?“

Zeptali jsme se několika zaměstnavatelů, jak moc trvají na účasti na teambuildingu. Shodují se, že účast je dobrovolná.

Každý si něco najde

„Několikrát do roka pořádáme firemní grilovačky na vlastním dvorečku. Jedna skupina zaměstnanců, kteří spolu úzce spolupracují, má na starosti celou přípravu akce. V létě také pořádáme jednodenní vodáckou akci a v zimě lyžařský víkend. Účast bývá velmi dobrá,“ shrnuje Martin Hrubeš, majitel firmy Diskus. Je to povinné? „Naučil jsem se plně respektovat potřeby svých lidí a jejich případné neúčasti nepřikládat velkou důležitost – důležité pro mě je, aby dobře komunikovali ve firmě, měli očekávané výsledky a byli spokojení,“ dodává.

Grilování a sport ale můžou být činnosti, které prostě někoho nebaví. Je pak fér po takovém zaměstnanci chtít, aby se jich účastnil?

„Na trhu je naštěstí k dispozici nepřeberné množství různých aktivit ‒ motokáry, týmové šifrovačky, lanová centra, únikovky, bowlingy, pirátské jeskyně… Snažíme se nalákat kolegy k účasti obměňováním akcí, čímž zvyšujeme možnost, že si každý vybere,“ prozrazuje Martin Jeřicha, ředitel firmy Broadridge, recept, jak být úspěšným organizátorem stmelovacích akcí.

„Kdo nechce, nemusí se samozřejmě žádných akcí účastnit, nebo může jít pouze na některou, třeba přijít až na après-ski, třeba jenom na večeři. Jak kdo a kdy chce. Je to respektováno, chápáno a nedělá se z toho vůbec žádný problém,“ říká Jeřicha.

Do třetice i Barbora Vinařová, HR manažerka firmy Aluminco, uklidňuje: „Respektujeme právo každého zaměstnance rozhodnout se, zda se chce nebo nechce účastnit firemních akcí,“ a dodává i důvod, proč není dobré na účasti lpět: „Pokud by se zaměstnanec účastnil ‚z donucení‘, narušil by atmosféru akce a neužil by si to ani on, ani ostatní.“

Soukromý čas firmě nepatří

František Boudný, obchodní ředitel personální společnosti Předvýběr.CZ ostatně připomíná, že čistě z pracovněprávního hlediska firma zaměstnance nemůže k účasti nutit, pokud nejde o plnění pracovních povinností.

K rozlišení, jestli jde o povinnou nebo dobrovolnou akci, platí jednoduché pravidlo: pokud je akce povinná, máte nárok na náhradní volno nebo proplacení přesčasů, v opačném případě jde o ryze soukromou akci, které se účastnit nemusíte. Povinnou akcí může být třeba odborné školení, navazující teambuilding už je ale aktivitou nepracovní.

Přesto šéf personálky přikládá účasti na mimopracovních aktivitách velký význam. „Účast je žádoucí, protože tím vytváříme hlubší vztahy mezi lidmi a firma tak může lépe fungovat jako jeden celek. Je to přece v zájmu všech!“ vysvětluje Boudný.

„Vážné omluvenky, jako je nemoc nebo hlídání dítěte, samozřejmě beru. Není ale možné neúčastnit se všech firemních akcí. Dlouhodobě takový člověk není pro firmu přínosný, nezapadá do kolektivu,“ pokračuje.

To má logiku, každý bychom měli překonávat sami sebe a snažit se zvládat i věci, které nám jsou proti srsti. Ostatně, příklad firmy Broadridge ukazuje, že každý si může z nabídky aktivit vybrat, co mu sedí. „A každý jako člen týmu má přece právo snažit se ovlivnit téma akce,“ dodává Boudný, šéf personálky.

Tentokrát vám #HRporadna nemůže dát jednoznačnou odpověď. Odpor vůči teambuildingu určitě není důvod k odchodu z práce ‒ ale pokud máte se svými kolegy dobrý vztah, zkuste to dát najevo. I když vás kvůli absencím na grilovačkách nikdo nevyhodí, dlouhodobě být v koutě přece není žádná výzva!

„Rozhodně bychom takového zaměstnance z kolektivu nevyřazovali ani se nesnažili o jeho odchod, ale otázkou je, zda by ho chybějící společné zážitky nevyřadily z kolektivu postupně samy,“ uzavírá Vinařová z Aluminca.

Co dělat, když vám nesedí firemní stmelovačky?

  • navrhněte vlastní obsah teambuildingu
  • berte to jako výzvu a překonejte se
  • násilím se do ničeho nenuťte, vysvětlete to šéfovi
  • co je povinné poznáte podle nároku na volno nebo příplatek

Total
0
Shares
Další články