#HRporadna: Dostala jsem skvělou pracovní nabídku, ale ‚jsem v tom‘. Mám to říct?

Muži takové otázky v práci řešit nemusí, pro ženu ale podobná situace může znamenat velké dilema. I když lidská společnost o významu mateřství mluví a podporuje ho, z praxe jsou známé i odmítavé postoje zaměstnavatelů. Má tedy uchazečka u pohovoru být pragmatická a svoje těhotenství zatajit?

Stejnou otázku jsme položili trojici manažerů s velkými zkušenostmi z personalistiky  – jednou větou se dá shrnout jejich shodná rada: nic netajit, otevřenost je ve vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec cennější, než jednostranné vítězství.

Buďte připravená a nabídněte řešení

„Informaci o těhotenství budoucímu možnému zaměstnavateli netajte, ocení upřímnost a férovost. Určitě ale mějte předem promyšlenou odpověď na otázku vašeho návratu z mateřské dovolené,“ doporučuje Štěpánka Zdvořáková, personální ředitelka společnosti Zeppelin CZ.

Personalistka připomíná, že zákon přesně neříká, kdy se má zaměstnanec po mateřské či rodičovské dovolené vrátit do práce – dává nám možnosti, v rámci kterých se rozhodujeme, nejtradičnější ale bývá návrat po třech letech.

„To je obvykle pro zaměstnavatele dlouhá doba. Zkuste si představit dřívější návrat nebo možnost spolupráce v průběhu rodičovské formou dohody. A některou z těchto možností zaměstnavateli rovnou nabídněte,“ radí Štěpánka Zdvořáková.

Pokud projevíte svoji flexibilitu, je velká šance, že to nový zaměstnavatel ocení a najdete společnou řeč.

Podstatné jsou schopnosti

Zaměstnavatele samozřejmě zajímá především, co za vámi je; jakou máte motivaci pro změnu práce, jaké jsou vaše doložitelné výsledky, jak častá byla vaše fluktuace v předchozích zaměstnáních.

„Při dostatečném počtu pozitivních indikátorů by od nás nějakou nabídku mohla dostat i těhotná žena,” připouští Jiří Kapitán, ředitel firmy Omnitron s tím, že by pro začátek navrhl sjednání pracovního poměru na dobu určitou. “Počítal bych s tím, že narozením dítěte se může situace změnit,“ vysvětluje.

Dohoda je věcí obou stran

„Není nic horšího, než něco tajit a pak se divit, že zaměstnavatel informaci přijme negativně. Výsledná dohoda přece musí být vítězstvím obou stran,“ říká František Boudný, obchodní ředitel personální společnosti Předvýběr.CZ.

Šéf personálky připomíná, že vyjednávání s potenciálním novým zaměstnavatelem přece neznamená, že musíte práci změnit – pokud se nedohodnete, zůstanete v té stávající, má-li o vás firma, která vás oslovila, opravdový zájem, bude se snažit najít vzájemně výhodné řešení. I proto je nutné stavět na férovém přístupu.

Těhotenské paragrafy

„Určitě bych nehrál nepoctivou hru, to se z dlouhodobého pohledu vždycky vymstí,“ varuje František Boudný před variantou nastoupit do nového zaměstnání a počáteční těhotenství zatajit.

Platí totiž, že i v případě těhotenství může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době – a nemusí svoje rozhodnutí vysvětlovat.

Jak změnit práci, když jste těhotná?

  • základem je upřímnost a férovost, nic netajte
  • mějte jasno, jak dlouho chcete být na mateřské
  • navrhněte spolupráci i během péče o dítě

Total
0
Shares
Další články