#HRporadna: Chtějí mě donutit k odchodu, ale nevyhodí, protože nechtějí platit odstupné. Co dělat?

Právo a praktický přístup se někdy rozcházejí. Stoprocentně to platí v situaci, kdy vás firma šikanuje zákony jsou na vaší straně, ale pokud nejste úplní trotlové, hoďte to za hlavu a myslete hlavně na pohodu.

„Co mám dělat, když vím, že mě firma chce donutit k odchodu? Čekají, že sám dám výpověď, oni sami to nikdy neudělají, aby mi nemuseli platit odstupné,“ přistál nám nedávno dotaz čtenáře v redakčním mailu.

O radu jsme požádali několik zkušených zaměstnavatelů, o kterých víme, že jim na lidech naopak záleží. Co by ze svého pohledu, nejen jako zaměstnavatelé, ale i sami za sebe se svými zkušenostmi, nešťastnému tazateli poradili? Má být spíš asertivní a držet se toho, že pocity nejsou tak důležité, protože zaměstnavatel nemá právo někoho tlačit k odchodu ‒ nebo by mu spíš poradili, že v takové firmě nemá dlouhodobě smysl pracovat?

„Hlavně bych se ptala, proč se mě chce zaměstnavatel v této době zbavit. Třeba je možné si všechno vysvětlit. Mohlo by to být lepší řešení než pokračovat v boji o odchod,“ míní Lucie Finková, vedoucí oddělení mezd a personalistiky z firmy ČEVAK.

Také Jiří Malůš, jednatel společnosti Datron Technology, je přesvědčený, že komunikace je v takových případech důležitá. Radí ale, abyste zbytečně neváhali s odchodem, pokud cítíte, že diskuse příliš nepomůže: „Je zbytečné vystavovat se soustavnému stresu, doporučuji raději dát výpověď a co nejdřív jít vstříc novým pracovním příležitostem.“

„Vlastně vůbec nechápu, že v dnešní době, kdy se zaměstnavatelé o dobré lidi přetahují, existuje takový problém,“ říká František Boudný, obchodní ředitel personální společnosti Předvýběr.CZ. „Každému šikovnému člověku radím opustit takového zaměstnavatele co nejdřív. V dnešní době obratem najde mnohem lepší pracovní uplatnění,“ dodává šéf firmy, která na webu denně aktualizuje nabídku volných pracovních míst.

Podle Boudného by každý měl v práci víc dbát na svoje psychické zdraví a na pohodu než lpět na pozici, i když velmi dobře placené. „Najít dobrého zaměstnavatele dneska není problém. Ale stejná rada v principu platí i v horších časech,“ říká.

Situace, kdy firma, resp. její šéf, tlačí na zaměstnance s cílem zbavit se ho, často jenom pro vzájemné nesympatie nebo kvůli ješitnosti, se označuje jako bossing. Je sice nezákonná, teoreticky máte šanci bránit se u soudu ‒ ale stojí to za to? „Protiprávní jednání u soudu musí prokázat žalující strana. Přitom se nedá příliš spoléhat na svědectví kolegů, kteří chtějí ve firmě zůstat. Kdo v takové situaci uteče, ten vlastně vyhraje,“ uzavírá šéf personálky.

5 rad, když vás šéf chce vyštvat z firmy:

  • komunikace je základ ‒ zkuste si promluvit
  • znejte svoji cenu a kvality ‒ opravdu vám není co vytknout?
  • pracovní trh teď zoufale hledá lidi ‒ nebojte se najít si lepší práci
  • psychická pohoda je důležitější než sebelepší výplata
  • od špatné firmy je lepší co nejdřív odejít ‒ vymáhání práva je zdlouhavé a drahé

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Sekta, výplach, nebo prostě konference? Digital Summit 2014

Zděšení. To byla asi nejčastější emoce, kterou jsme vídali online po ohlášení Digital Summitu. Akci tvůrce Milionového impéria Davida Kirše ovšem zaštítila Mladá fronta a byť několik řečníků (např. Pavel Ungr) postupně odřeklo, do kongresáku přitáhla na téma online marketingu stovky lidí.