#HRporadna: Chtějí mě donutit k odchodu, ale nevyhodí, protože nechtějí platit odstupné. Co dělat?

Právo a praktický přístup se někdy rozcházejí. Stoprocentně to platí v situaci, kdy vás firma šikanuje zákony jsou na vaší straně, ale pokud nejste úplní trotlové, hoďte to za hlavu a myslete hlavně na pohodu.

„Co mám dělat, když vím, že mě firma chce donutit k odchodu? Čekají, že sám dám výpověď, oni sami to nikdy neudělají, aby mi nemuseli platit odstupné,“ přistál nám nedávno dotaz čtenáře v redakčním mailu.

O radu jsme požádali několik zkušených zaměstnavatelů, o kterých víme, že jim na lidech naopak záleží. Co by ze svého pohledu, nejen jako zaměstnavatelé, ale i sami za sebe se svými zkušenostmi, nešťastnému tazateli poradili? Má být spíš asertivní a držet se toho, že pocity nejsou tak důležité, protože zaměstnavatel nemá právo někoho tlačit k odchodu ‒ nebo by mu spíš poradili, že v takové firmě nemá dlouhodobě smysl pracovat?

„Hlavně bych se ptala, proč se mě chce zaměstnavatel v této době zbavit. Třeba je možné si všechno vysvětlit. Mohlo by to být lepší řešení než pokračovat v boji o odchod,“ míní Lucie Finková, vedoucí oddělení mezd a personalistiky z firmy ČEVAK.

Také Jiří Malůš, jednatel společnosti Datron Technology, je přesvědčený, že komunikace je v takových případech důležitá. Radí ale, abyste zbytečně neváhali s odchodem, pokud cítíte, že diskuse příliš nepomůže: „Je zbytečné vystavovat se soustavnému stresu, doporučuji raději dát výpověď a co nejdřív jít vstříc novým pracovním příležitostem.“

„Vlastně vůbec nechápu, že v dnešní době, kdy se zaměstnavatelé o dobré lidi přetahují, existuje takový problém,“ říká František Boudný, obchodní ředitel personální společnosti Předvýběr.CZ. „Každému šikovnému člověku radím opustit takového zaměstnavatele co nejdřív. V dnešní době obratem najde mnohem lepší pracovní uplatnění,“ dodává šéf firmy, která na webu denně aktualizuje nabídku volných pracovních míst.

Podle Boudného by každý měl v práci víc dbát na svoje psychické zdraví a na pohodu než lpět na pozici, i když velmi dobře placené. „Najít dobrého zaměstnavatele dneska není problém. Ale stejná rada v principu platí i v horších časech,“ říká.

Situace, kdy firma, resp. její šéf, tlačí na zaměstnance s cílem zbavit se ho, často jenom pro vzájemné nesympatie nebo kvůli ješitnosti, se označuje jako bossing. Je sice nezákonná, teoreticky máte šanci bránit se u soudu ‒ ale stojí to za to? „Protiprávní jednání u soudu musí prokázat žalující strana. Přitom se nedá příliš spoléhat na svědectví kolegů, kteří chtějí ve firmě zůstat. Kdo v takové situaci uteče, ten vlastně vyhraje,“ uzavírá šéf personálky.

5 rad, když vás šéf chce vyštvat z firmy:

  • komunikace je základ ‒ zkuste si promluvit
  • znejte svoji cenu a kvality ‒ opravdu vám není co vytknout?
  • pracovní trh teď zoufale hledá lidi ‒ nebojte se najít si lepší práci
  • psychická pohoda je důležitější než sebelepší výplata
  • od špatné firmy je lepší co nejdřív odejít ‒ vymáhání práva je zdlouhavé a drahé

Total
0
Shares
Další články