#GoogleMapy vstoupily do puberty – slaví 15 let

Google Mapy vstoupily do puberty – slaví 15 let

U příležitosti oslav 15. výročí spuštění Map Google nasnímala firma v Česku prostory zrekonstruovaného Národního muzea pro službu Street View. Zájemci si nyní mohou online projít vybrané prostory a prohlédnout si místa, která už brzy zaplní vzácné exponáty a vitríny. Prostřednictvím Google Street View se návštěvníci mohou bez front a zdarma podívat i do míst, která jsou zatím pro veřejnost nepřístupná, projít se pod známým plejtvákem myšokem nebo si v detailu prohlédnout busty a sochy Panteonu Národního muzea.

Budova Národního muzea, která nedávno prošla celkovou a nákladnou rekonstrukcí, v uplynulém roce přilákala k prohlídkám tisíce návštěvníků. Ti, kteří se však do Muzea jen tak nedostanou, nebo by si chtěli opravené prostory, fresky a malby raději prohlédnout bez lidí a v klidu domova, už nepřijdou zkrátka. Česká pobočka firmy Google totiž právě k příležitosti 15. výročí vzniku své služby Mapy Google interiéry zdokumentovala pomocí technologie Street View a od dnešního dne jsou části Historické budovy Národního muzea dostupné k virtuální prohlídce.

Za 15 let prošly Mapy Google neuvěřitelným vývojem. Zatímco v roce 2005 byl jedním z největších úkolů vymyslet optimální postavení tlačítka “tisknout”, protože většina planety používala mapy právě tímto způsobem, dnes Mapy využívá každý měsíc více než 1 miliarda aktivních uživatelů a najedou s nimi každý den přes 1 miliardu kilometrů. Stav dopravy v reálném čase či detailní navigace je pro uživatele už víceméně samozřejmostí. Prostřednictvím funkce Street View je zmapováno už více než 16 milionů km městských center, památek nebo i interiérů významných světových kulturních institucí jako je např. české Národní muzeum.

 

Virtuální návštěvníci Národního muzea si mohou užít mimo jiné procházku pod zachovalou kostrou samice plejtváka myšoka, kterou roku 1885 vyvrhlo moře na norské pobřeží, a jež se o osm let později stala součástí stálé expozice Národního muzea. Ve Street View už lze prohlížet také detailně zachycené busty a sochy významných osobností českých dějin vystavených v Panteonu Národního muzea a dokonce navštívit i prostory, které zatím nebyly veřejnosti zpřístupněny. Některé části Historické budovy Národního muzea navíc byly pro technologii Street View nasnímány v noci, virtuální návštěvníci tak mohou zjistit, jak vypadá Muzeum po soumraku.

 

Nasnímané prostory Národního muzea ve Street View:

Co je Google Street View

Street View je populární funkce Map Google, která je v současné době dostupná ve více než 80 zemích světa. Uživatelé si díky ní mohou prohlížet 360stupňové snímky ulic různých měst, ale i přírodních a kulturních památek po celém světě. V rámci Česka jsou tak virtuálně zpřístupněny mimo jiné všechny české památky UNESCO, řada hradů a zámků i přírodních krás, ale i trasa Jizerské 50, dnes již zrekonstruovaný byt Jaroslava Foglara v původním stavu nebo Muzeum Járy Cimrmana v Jizerských horách. Mezi nejnavštěvovanější místa na Street View v rámci České republiky patří zahrady Pražského hradu, historické město Český Krumlov nebo třeba centrum Prahy. V České republice je Street View dostupné od roku 2009 a pravidelně prochází aktualizací, aby poskytovalo co nejvěrnější obraz reality.

Web Hashtagy.cz pro vás vybral nejlepší hashtagy, pod kterými můžete sledovat na sociálních sítích komunikaci týkající tématu Google Mapy:

#GoogleMaps15
#15let
#GoogleMaps
#streetview
#GoogleMapy

Total
0
Shares
Další články