Google zavelel k postupnému pokroku… souhrn Google I/O 2015

Letošní konference Google I/O mezi ty nejzásadnější v historii firmy patřit nebude. Internetový gigant se rozhodl, že namísto zásadních změn přinese postupný pokrok ve všech oblastech. Krom očekávaného Androidu M je tak největší novinkou jednoduchý operační systém Brillo, který bude určen pro Internet věcí.

Letošní konference Google I/O mezi ty nejzásadnější v historii firmy patřit nebude. Internetový gigant se rozhodl, že namísto zásadních změn přinese postupný pokrok ve všech oblastech. Krom očekávaného Androidu M je tak největší novinkou jednoduchý operační systém Brillo, který bude určen pro Internet věcí.

Google se během své letošní vývojářské konference I/O v podstatě nepochlubil ničím překvapivým. Všechny novinky, které firma představila, byly dopředu očekávány. Na druhou stranu ohlášených kroků kupředu je opravdu hodně.

Internet věcí

Paradoxně tím nejdůležitějším je do budoucna oznámení operačního sytému Brillo a komunikačního protokolu Weave. Obě tyto novinky jsou určeny pro rostoucí segment takzvaného Internetu věcí – tedy drobné připojené elektroniky, která má často jen minimální výpočetní výkon, ale která komunikuje přes internet třeba s cloudovými službami nebo chytrými telefony. Brillo je jednoduchý operační systém pro taková zařízení, dostane se například do termostatů, chytrých žárovek a další elektroniky, kterou cesta ke konektivitě v následujících letech čeká.

Brillo vychází z funkcí jádra Androidu, je ovšem maximálně odlehčeno tak, aby mohlo fungovat právě na levných zařízeních s minimálním výpočetním výkonem. Jde však o plnohodnotný operační systém, který půjde aktualizovat a díky tomu budou moci internetové věci získávat v průběhu své životnosti nové funkce, podobně jako dnes smartphony. Weave je pak komunikační protokol, který má sjednotit komunikaci na tomto poli. Je nezávislý na platformě a Google bude mít certifikační proces, který zajistí komunikační kompatibilitu. Přes Weave si tak budou povídat smartphony a aplikace v nich, připojené chytré věci a cloudové služby. Protokol chce Google zveřejnit koncem roku, Brillo se ve vývojářské verzi objeví ve třetím čtvrtletí.

Android a bezpečnost

U operačního systému Android se krom vylepšení řízení spotřeby energie novinky soustředí především na bezpečnost. Novinkou jsou dávkovaná oprávnění pro aplikace. Oprávnění doposud uživatel potvrzoval při instalaci programu v Google Play hromadně, teď se namísto toho budou aplikace na oprávnění ptát při prvním využití dané součásti systému.

Uživatel tak bude moci jednotlivě některým aplikacím udělit nebo zakázat přístup k určitým součástem systému. Tomu se budou muset vývojáři přizpůsobit, neudělení povolení v některé z oblastí totiž může znamenat omezenou funkčnost či dokonce nefunkčnost aplikace. Uživatelé tak budou mít větší přehled o tom, co vlastně aplikace za jejich zády dělají. Oprávnění půjdou detailně spravovat i v nastavení systému. I díky tomuto systému však Google dovolí více provázat aplikace vzájemně a vylepší jejich napojení na webové služby.

Android M. Zdroj: Android Developers Blog
Android M. Zdroj: Android Developers Blog

V rámci lepší bezpečnosti systému dostane Android M i vestavěnou podporu čteček otisků prstů. Na platformě tak dojde ke standardizaci tohoto prvku, který teď bude moci mít širší využití. Zabezpečení pomocí něj totiž budou moci používat i aplikace třetích stran. S otisky prstů se také zlepší zabezpečení plateb, ty nově Google umožní v rámci služby Android Pay.

Chytřejší služby

Vylepšení čeká celou řadu služeb od Googlu. Jednou z novinek jsou například Google Photos, které se oddělily od Google+ a které nabízí neomezený prostor pro fotografie uživatelů zcela zdarma. Nové Photos jsou již v provozu, nepotřebují novou verzi systému. Mnohem chytřejší bude v Androidu M i asistent Google Now. Díky funkci Now on Tap bude zjišťovat i kontext podle aktuálně otevřené aplikace, takže například nabídne informace o restauraci, o které si právě píšete s někým přes Messenger.

Vybrané novinky z Google I/O si na stránkách Tyinternety.cz představíme detailněji.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Fakta o obsahovém marketingu

Obsahový marketing je jedním z trendů současnosti, způsobem, jak oslovit své stávající i potenciální klienty něčím, co jim je užitečné samo o sobě. Co tento typ marektingu přináší, jak s ním společnosti zachází a jak by se s ním zacházet mělo?