Google se rozděluje na víc firem, zastřeší je holding Alphabet

Dosavadní šéf Googlu Larry Page zveřejnil v pondělí 10. srpna překvapivé oznámení. Obří firma se rozdělí na více nezávislých společností, které bude nově sdružovat holding s názvem Alphabet – tedy Abeceda. To má dát větší prostor pro vývoj nových produktů přímo nesouvisejících s hlavním internetovým byznysem googlu a jemu samotnému pomůže v soustředění. Šéfem holdingu bude právě Larry Page, na post šéfa Googlu je povýšen Sundar Pichai.

Google už nebude jako dřív. Z jedné velké společnosti, která sdružuje spoustu rozdílných odvětví, se stane firem víc. Ty na sobě budou v podstatě nezávislé, řídit je bude zastřešující organizace Alphabet. Ta převezme i roli firmy obchodované na burze. Společnosti sdružené v holdingu pak následně budou samy zveřejňovat své finanční výsledky a další zprávy.

Alphabet bude zodpovědná za přerozdělování finančních zdrojů v rámci celého holdingu, aby nadále mohly být podporovány nové inovativní projekty. Každá z firem sdružených v holdingu bude mít svého vlastního šéfa, který se bude zodpovídat přímo dvojici Larry Page (CEO) a Sergey Brin. Page ve svém dopisu říká, že chce, aby šéfy jednotlivých firem sdružených v Alphabet byly výrazné osobnosti.

Pichaových 11 tučných let – a teď teprve začíná

S tím tak souvisí aktuální povýšení Sundara Pichaie, který nahradí Larryho Page právě na postu nejvyššího šéfa Googlu. Sice zeštíhleného Googlu, od kterého se oddělí některé jeho dosavadní větve a filiálky, ale stále dost velkého na to, aby to byl pro Pichaie zatím největší životní úspěch.

Manažer původem z chudé tamilské rodiny začínal v Googlu v roce 2004, tehdy dostal na starosti projekt vyhledávacího políčka pro internetové prohlížeče Firefox a Internet Explorer. Sám však přišel s nápadem vývoje vlastního prohlížeče, po prosazení Chromu pak myšlenku rozvinul do podoby systému Chrome OS a jednoduchých cloudových notebooků – Chromebooků. Po těchto úspěších pak dostal pod svá křídla projekty Google Drive, Google Maps a Gmail – což byla služba, kterou Google spouštěl v den, kdy Pichai přišel do firmy na svůj pohovor (1. dubna 2004). A to se prosím ještě nepsal rok 2010. V roce 2013 pak převzal Pichai zodpovědnost za divizi operačního systému Android aniž by se vzdal svých předchozích zodpovědností, v roce 2014 tak oficiálně získal pozici produktového ředitele celé firmy. A teď tento raketově rostoucí manažer po jedenácti letech ve firmě usedá na pozici nejvyšší.

Soustředit se v ní bude dál právě na hlavní internetový byznys Googlu. Ostatní záležitosti by měly být odděleny do samostatných firem. Znamená to, že například videoportál YouTube zůstane v Googlu, který bude pochopitelně nadále největší součástí nově vznikajícího abecedního holdingu. A také hlavním zdrojem peněz, které budou další společnosti využívat pro svůj vývoj a růst.

Z firmy se však oddělí například společnosti Life Sciences či Calico, které se zabývají výzkumem v oblasti zdravotnictví. Jaké další společnosti v rámci holdingu Alphabet vzniknou, se můžeme jen domnívat. Kandidáty na autonomii jsou určitě například Project Ara (projekt modulárního smartphonu, na kterém pracuje laboratoř ATAP) nebo Nest, což je divize zabývající se internetem věcí.

 

Zcela jistě se ovšem samostatnou společností stane i speciální experimentální divize X lab – to je ta, která světu přinesla Project Glass, která vyvíjí samojezdící auta googlu, připravuje balónový internet Project Loon nebo systém dodávky zásilek za pomoci dronů Project Wing.

Evil is just one of our businesses

Samostatnost potvrdil Page ve svém otevřeném dopisu, v Googlu (eh, pardon, v Alphabet) k tomu přidali ještě malý vtípek. Samotná firma má totiž internetové stránky s adresou www.abc.xyz. A tak si Google dovolil malý odkaz na seriál Silicon Valley, ve kterém figuruje jemu nikoli nepodobná fiktivní společnost Hooli. A ta má právě divizi Hooli XYZ, která připomíná googlí X lab. Z jedné nenápadné tečky v otevřeném dopisu nejvyššího šéfa tak vede odkaz na adresu hooli.xyz. Že se Google navíc nebere vždy příliš vážně dokazuje fakt, že tento skrytý odkaz odporuje jeho kodexu pro korektní strukturu webových stránek. Vtipy se samozřejmě do překvapivého kroku Googlu začala strefovat i internetová veřejnost, je jich plný především Twitter.

 

Total
0
Shares
Další články