Google se přiblížil k uzavření svého vyšetřování Evropskou komisí

Joaquín Almunia, evropský komisař, který má na starosti vyšetřování Googlu v případu zneužití dominantního postavení na trhu, naznačil, že poslední návrh nápravných opatření od Googlu by mohl vést ke smírnému výsledku. Vyjádřit se ale neprve musí i konkurenti společnosti.

Google je komisí vyšetřován od roku 2010, kdy jej jeho evropští konkurenti obvinili ze zneužívání dominantího postavení ve vyhledávání a online reklamě. Později, po dvouletém zkoumání praktik společnosti, komise některé výhrady v březnu 2013 oficiálně uznala. Od té doby se snaží s Googlem dospět k dohodě, jak odhalené problémy odstranit.

Google sice v dubnu podal návrh, jak by bylo možné výhrady komise a nespokojených účastníků trhu řešit, ten ale komise v červenci odmítla jako nedostatečný. Další smírný návrh, který společnost dodala v posledních dnech, je již ale podle komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii dobrým základem pro konečnou dohodu.

Hotovo ovšem zatím není, podle komisaře bude EU s Googlem v příších týdnech na návrhu pracovat a dolaďovat jej do konečné podoby. Vyjádřit se také musí ty společnosti, které vyšetřování svými podněty iniciovaly. Přesto podle komisaře cílem vyšetřování není ochrana konkurentů největšího vyhledávače. Hlavní důvody vyšetřování jsou dva. Předně, jde o uchování motivace k inovacím na vyhledávacím trhu, aby se nabízené produkty i nadále zlepšovaly. Za druhé pak má komise na mysli také zachování možnosti spotřebitelů samostatně si vybrat, jaké produkty budou používat.

Mezi opatřeními, která Google navrhuje, jsou větší odkazy na konkurenční služby na stránce výsledků, změna systému aukcí pro některé placené odkazy a propracovanější možnosti, jak mohou Googlu jeho konkurenti znemožnit využívání obsahu, který patří jim. Měly by také být posíleny záruky, že reklamní kampaně ve vyhledávání budou volně přenositelné mezi Googlem a konkurencí.

Skutečně k dohodě dospět je především v zájmu samotného Googlu. Tomu v případě, že by se s komisí nakonec nedomluvil, hrozí pokuta až 10 procent z jeho celosvětových příjmů.

Celý včerejší projev komisaře Almunii je k nalezení na stránkách Evropské unie.

Total
0
Shares
Další články