Google bude měřit display reklamu podle toho, zda ji uživatelé viděli

V obsahové síti Googlu a službě Doubleclick se chystá menší revoluce. V budoucnosti totiž odzvoní klasické metrice “served impressions”, aby místo ní Google měřil pouze ty reklamy, které uživatelé měli alespoň šanci vidět. Možné to je díky schválení nové technologie ActiveView organizací Media Ratings Council.

V digitálním světě se sice dá všechno měřit, ale má to svá ale. Největší takové “ale” je, že ve skutečnosti to totiž vlastně tak úplně nejde. Jednou z věcí, které reklamní síť nikdy změřit nedokáže, je, zda uživatel viděl reklamu, která se vykreslila na jím navštívené stránce. Existují ale různé způsoby, jak se alespoň přiblížit udávání přesnějšího čísla než v současnosti.

Jedním z nich je rozlišování reklamy na above/below the fold (ATF/BTF), tedy zda se na stránce nachází na její první po návštěvě vykreslené části (taková reklama má alespoň šanci, že si jí uživatel všimne), nebo mimo ni (pokud se nedostane do vykreslené části, uživatel ani nemá možnost ji vidět).

Zadavatel reklamy se ale to, zda reklama byla pro uživatele viditelná či nikoliv, dnes dozví jen stěží. Právě k tomu účelu Google vyvinul technologii ActiveView, která má odreportovat, zda reklama byla na stránce ve viditelné zóně, a dokonce by na jejím základě bylo možné nakupovat reklamu tak, aby zadavatel platil pouze za reklamu ve viditelné části stránky. Podmínka, aby reklama byla považovaná za viditelnou, je stejná, jakou klade Internet Advertising Bureau – na obrazovce se uživateli musí alespoň na jednu sekundu objevit alespoň 50 procent plochy reklamy, kterou na stránce zabírá.

ActiveView Google představil minulý rok, včera ale dosáhnul s touto svou technologií jednoho podstatného milníku. Funkci totiž schválila organizace Media Ratings Council, díky čemuž ji Google může s čistým svědomím začít integrovat do svých produktů. Ještě tento rok by se měla objevit v obsahové síti Googlu a také v produktech DoubleClick. Prozatím bude existovat vedle existujících možností měření jako další varianta, časem by ale podle Googlu mohla nahradit stávající způsob měření podle počtu zobrazení (vykreslení) reklamy.

Jaké to bude mít dopady? Google tvrdí, že při započítání toho, zda reklama byla viditelná, či nikoliv, se ukázalo, že viditelné reklamy měly stejnou výkonnost, ať už byly ATF či BTF. Měření času, po který je reklama viditelná, by mohlo být dalším krokem. Podle zjištění společnosti se při zobrazení reklamy na viditelné části stránky delším než 20 sekund zvyšuje šance na proklik o 125 procent oproti průměru (a jak je vidět na grafu, nesrovnatelně oproti časům do tří vteřin). Především ale zadavatelé nebudou muset platit za reklamu, kterou uživatelé prokazatelně neviděli.

To, zda reklama pozornost uživatelů na stránce upoutala, pokud byla v její viditelné části, asi nebude možné měřit, dokud před každým uživatelem nebude sedět marketér nebo jeho robot a nebude sledovat směr jeho pohledu. ActiveView ale vypadá prozatím jako druhé nejlepší řešení, díky němuž bude možné odfiltrovat alespoň ty případy, kdy uživatel reklamu vidět prostě nemohl.

Total
0
Shares
Další články