Na FakeHacks vznikly projekty bojující s fake news na Facebooku i dezinformačními weby

V karlínské kanceláři technologické společnosti Ackee se o víkendu ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Nadací Open Society Fund uskutečnil hackathon FakeHacks. Programátoři během něj 24 hodin pracovali na aplikacích, které pomohou s problematikou fake news.

„Nesnažíme se nikomu vnutit konkrétní jedinou pravdu. Jde nám především o ověřování informací a jejich dokládání zdroji. Právě s tím mohou technologie snadno pomoci,“ komentoval cíle hackathonu Dominik Veselý, CTO Ackee. Na akci FakeHacks se sešlo 14 programátorských týmů, z nichž nakonec vzešla čtveřice nejpovedenějších.

Boj nejen na Facebooku

Na prvním místě se umístil tříčlenný tým s projektem MindBrella. Jde o plugin do Google Chrome, který vyhodnocuje důvěryhodnost facebookových skupin a stránek podle množství sdílení z dezinformačních webů. Vývojáři Martin Vastl, Jakub Bareš a designér John Roose ho během 24 hodin vymysleli, nakódovali a nainstalovali do prohlížečů. Za první místo si nakonec odnesli 30 tisíc korun. Jedná se sice o neziskový projekt, ale tvůrci by ho rádi na Facebooku zpopularizovali.

Na druhém místě skončil nástroj Source Check. Projekt, který si za cíl stanovil zjednodušit přístup k meta-informacím o zpravodajských portálech. Například umožňuje rychle zjistit vlastníka portálu, mediální skupinu, přítomnost portálu na seznamu dezinformačních webů, nosná témata a klíčová slova. V neposlední řadě pak částečně mapuje přejímání informací mezi různými weby.

Dostane se na všechny

Třetí místo si nakonec rozebraly dva týmy. Projekt BreakTheBubble je gamifikovaná aplikace, která dokáže podle zdroje a obsahu článků upozornit čtenáře na to, že čtou pouze jednostranně orientované texty a že by mohli „vystoupit ze své sociální bubliny“ a přečíst si články také z jiných zdrojů. Uživatele znázorňuje v aplikaci animovaná postavička kostlivce, která na sebe podle zdroje čtených obsahů obléká atributy představující východoevropské či západoevropské smýšlení.

Druhým projektem na třetí příčce je nástroj Relationeer. Aplikace hledá propojení mezi uživateli na Facebooku. Na vstupu jsou facebooková jména určité skupiny uživatelů a výstupem je graf, ze kterého je patrné, kdo je jak moc aktivní, kdo má vztahy s kým, jak silné a co konkrétně mají tito uživatelé společného apod.

Aby ale nepřišly zkrátka ani zbývající projekty, rozhodli se je pořadatelé hackathonu zpropagovat prostřednictvím hlasovacího systému Prezident 21. „Každý se bude moci během následujícího týdne seznámit se všemi 14 projekty a ohodnotit je podle sebe. Hlavní smysl veřejného hlasování vidíme v tom, že všechny projekty získají větší pozornost, což si rozhodně zaslouží,“ uvádí Petra Knýblová, PM v Ackee. Firma chce navíc vzniklé nápady podporovat i po hackathonu, aby mohly i nadále fungovat.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Newslettery, cloud, zákazníci, social. Přednášky z La Degustation Online

Seriál mikrokonferencí La Degustation Online, zaměřený hlavně na tuzemské agentury, se za poslední rok na české scéně velmi dobře zabydlel. Akce organizovaná pod taktovkou Asociace.BIZ už vystřídala nespočet atraktivních témat a po kratší pauze se záznam vrací i na Tyinternety. Podívejte se na čtyři poslední diskuze, nebo si vyberte jen to téma, které vás nejvíc pálí.
Přečtěte si více

Hledáte náhradu za Google Reader? A co takhle Star Wars čtečka?

Pokud bychom sestavovali seznam nejčastěji parodovaných filmových scén, úvodní titulky z Hvězdných válek bychom rozhodně museli umístit na čelní místa. Došlo na ně i v rámci stále živé debaty o konci Google Readeru a nutnosti výběru z řad jeho náhradníků - spíš než plnohodnotnou náhradu ale v tomto případě čekejte jen trochu té víkendové zábavy.