Facebook umožní částečné odhlášení ze Sponsored Stories

Na základě mimosoudního vyrovnání, na které přistoupil Facebook ve věci žaloby pěti kalifornských občanů na Sponsored Stories, se sociální síti zkomplikuje její pozice v reklamě. Součástí vyrovnání totiž je, že uživatelům umožní odmítnout využívání jejich aktivit pro potřeby tohoto klíčového reklamního formátu.

Facebook nemusí umožnit definitivní odhlášení z Sponsored Stories, což je pro společnost v rámci nepříznivého vývoje alespoň částečnou výhrou. Namísto toho musí vytvořit nástroj, s jehož pomocí uživatel uvidí, jaká jeho aktivita byla během posledních dvou let využita pro Sponsored Stories. Zde bude moci pro každou jednotlivou položku pro budoucí využití zakázat. Jinými slovy, uživatelé nebudou mít možnost vypínat Sponsored Stories všeobecně, ale pouze zabránit v dalším reklamním využití takové aktivity, která již pro Sponsored Stories byla v minulosti použita.

To je pro Facebook rozhodně dobrá zpráva v rámci zprávy špatné. Kdyby totiž bylo možno vypnout Sponsored Stories jako celek, je pravděpodobné, že by k tomuto kroku přistoupila dostatečně velká část uživatelů na to, aby se dosah nejvýkonnější reklamy Facebooku znatelně snížil. Pro sociální síť jsou “sponzorované příběhy” jediným současným příjmem z mobilní reklamy. Na desktopu sice jiné reklamy nabízí, ale Sponsored Stories jsou zdaleka nejefektivnější a vydělávají sociální síti nejvíc.

Kromě nástroje pro vypínání Sponsored Stories bude muset Facebook doplnit podmínky o řadu ustanovení, v jejichž rámci uživatelé dají souhlas s obecným využíváním své aktivity pro reklamní cílení. Větší část z těchto nových ustanovení se bude týkat uživatelů do 18 let a vyjádření souhlasu jejich zákonných zástupců. 10 milionů dolarů, které Facebook zároveň v rámci vyrovnání vyplatí charitě, půjde trochu ironicky na ochranu uživatelů před zneužíváním jejich osobních údajů na internetu.

[TechCrunch] Facebook Sponsored Stories Class-Action Lawsuit Settlement

Via TC

Total
0
Shares
Další články