Explodující koťátka vybrala na Kickstarteru peníze za 20 minut. Trhají rekordy a za hrou stojí Oatmeal

Co dokáže slušný mediální zásah v kombinaci s komunitním financováním ukazuje projekt karetní hry Exploding Kittens. Kampaň, která začala sotva včera, se už teď zapisuje do všech rekordních žebříčků crowd-fundingu. Požadovanou částku se podařilo vybrat za 20 minut, během méně než hodiny dostali autoři desetinásobek původního cíle, stonásobek za méně než 7 hodin. A to přitom mají zatím většinu kampaně před sebou.

Je to kombinace faktorů, jaká se sejde málokdy. Ale projekt jednoduché karetní hry Exploding Kittens dokazuje, že i opravdu bláznivý nápad se může dočkat neuvěřitelného úspěchu v crowd-fundingové kampani. Jen k tomu potřebuje několik dalších důležitých faktorů.

Musíte totiž být populárním kreslířem, který má na svém webu miliony návštěvníků denně, přes tři miliony followerů na Facebooku a téměř půl milionu na Twitteru. Musíte se pojit s lidmi, kteří mají určité zkušenosti s herní oblastí. A samozřejmě musíte lidem nabídnout reálnou a cenově dostupnou odměnu.

To vše kampaň na Exploding Kittens splňuje. Autorem vizuální podoby hry je známý kreslíř The Oatmeal, občanským jménem Matthew Inman. Ten si vysloužil pozornost svým suchým humorem v kombinaci s technologickými či geek tématy.  Jeden z posledních komiksů se týká například fenoménu tyčky na lepší selfie.

Hru si na Kickstarteru lze předplatit za pouhých 20 dolarů – za to dostanete nejspíš v červenci tohoto roku karetní hru, se spoustou zábavných ilustrací a velmi jednoduchými pravidly. Hru si snadno užijete ve dvou až čtyřech hráčích (pro víc hráčů je lepší koupit víc balíčků).

Na projektu s Inmanem spolupracují Elan Lee a Shane Small. Oba mají zkušenosti z Xbox divize Microsoftu, druhý jmenovaný také třeba z komiksového studia Marvell. Tito pánové hru vymysleli a několik let dávali dohromady pravidla tak, aby byla zábavná. V té době se pracovně hra jmenovala Bomb Squad. S nápadem ilustrací explodujících koťátek přišel právě Inman, který se rozhodl k projektu přidat.

Exploding_Kittens_02Nebudeme kompletně vysvětlovat pravidla, ale věc se má tak – hráči postupně v pořadí jeden po druhém tahají karty z balíčku, ten, kdo vytáhne kartu explodujícího koťátka, je vyřazen. Poslední přeživší vyhrává. Hráči mohou ostatním za pomoci dalších karet škodit nebo naopak sebe před nebezpečím ochraňovat. Hra by měla být jednoduchá a rychlá. A až vás omrzí, můžete si prohlížet všechny ty úžasné ilustrace, jejichž autorem je právě Inman, alias Oatmeal.

A teď k těm rekordům. Autoři hry si vytyčili skromný cíl, na její realizaci požadovali 10 000 dolarů. Tuto částku se podařilo vybrat během deseti minut, do hodiny to bylo desetkrát tolik. O necelých šest hodin později už projekt atakoval hranici jednoho milionu dolarů. To bylo po třičtvrtě na dvě ráno našeho času 21. ledna. Kampaň má přitom běžet až do 20. února, ale dá se očekávat, že vzhledem k neuvěřitelnému zájmu bude ukončena dříve. Je totiž otázkou, jak rychle by se pak podařilo uspokojit zájemce, kterých bylo v době psaní tohoto článku přes 26 000.

Hra sice nepřekonala rekord za nejrychleji vybraný milion dolarů – ten drží film Veronica Mars, kterému se podařilo částku vybrat za čtyři a půl hodiny. Ale i tak budí úspěch údiv a mezi „milionáři“ se na kickstarteru zařadí k nejrychlejším. Milion totiž získala po méně než sedmi hodinách, tedy rychleji než doposud druhá hra Torment: Tides of Numenera s časem 7 hodin a třetí konzole Ouya s 8 hodinami a 24 minutami.

Dosáhnout na víc než 1 000 % jen několika málo Kickstarter projektům. A za hranici 10 000 % se podařilo dostat jen dvěma projektům – přenosné párty chladničce Coolest Cooler (26 570 %) a chytrým hodinkám Pebble Watch (10 266 %). Na stonásobek požadovaná částky se tedy karetní hra dostala určitě nejrychleji ze všech projektů.

Z hlediska absolutní rychlosti překonávání cílové částky se nám přesnější statistiky nepodařilo dohledat, je ovšem pravděpodobné, že je tato karetní hra vůbec nejrychleji rostoucím projektem všech dob. Pravda, nízko nastavená cílová částka tomu hodně pomohla.

Total
0
Shares
Další články