Evropská unie chce rozdělit Google. Musí ale vymyslet, jak mu to nařídí

Evropský parlament přišel s nápadem, že by bylo dobré rozdělit internetový gigant Google. Mělo by jít ideálně o rozdělení byznysu internetového vyhledávání a ostatních aktivit společnosti. Unie na to ale zatím nemá vhodné páky.
Google. Zdroj: Flickr.com, Carlos Luna
Google. Zdroj: Flickr.com, Carlos Luna

Evropský parlament přišel s nápadem, že by bylo dobré rozdělit internetový gigant   Google. Mělo by jít ideálně o oddělení byznysu internetového vyhledávání a ostatních aktivit společnosti. Unie na to ale zatím nemá vhodné páky. 

Nejoblíbenějším „zlounem“ z hlediska monopolního chování byl v EU dlouho Microsoft. V poslední době se ale začala mračna stahovat i nad Googlem.

Skupině poslanců v čele se Španělem Ramonem Tremosou totiž připadá, že se firma stala takovým gigantem, že je třeba ji přibrzdit a rozdělit. Ideálně by mělo jít o oddělení internetového vyhledávání od ostatních aktivit společnosti.

Ramon Tremosa. Europoslanec. Google. Rozdělení. Zdroj: Flickr, Alberto Novi
Ramon Tremosa. Europoslanec. Zdroj: Flickr, Alberto Novi

Odborníci připomínají, že parlament ovšem k ničemu takovému nemá pravomoc. Může ovšem prosadit legislativu, která by mohla potřebná pravidla zavedla do praxe a faktické rozdělení společnosti umožnila.

Samotné konání by pak měla na starosti Evropská komise, která řeší i ostatní podobné spory. Zdá se tedy, že před sebou máme další dlouholetou a urputnou právní bitvu. Otázkou je, jestli má takové řešení vůbec smysl a zda k němu dojde, nebo jestli je to jen další z bláznivých nápadů europoslanců.

Ne poprvé, ne naposledy

Zatímco Microsoft byl u EU na pranýři především kvůli přítomnosti předinstalovaných vlastních aplikací v operačním systému Windows (různé spory se táhnou už od roku 1993), Googlu se v posledním desetiletí dostalo pozornosti především kvůli ochraně soukromí.

Naposledy například EU přinutila firmu zavést takzvané „právo na zapomenutí“, kdy může téměř kdokoli firmu požádat o odstranění odkazů s jeho jménem z výsledků vyhledávání. Povinnost by se měla vztahovat ovšem i na ostatní vyhledávače (tedy třeba i Bing od Microsoftu).

Kampaň proti Google. Londýn. Právo na zapomnění. Flickr.com, Lars Plougmann
Kampaň proti Google. Londýn. Zdroj: Flickr.com, Lars Plougmann

Google si ovšem na přísnější regulaci musí zvykat. A to nejen proto, že třeba tento rok prohrál další dlouhý (čtyřletý) spor – firma musela po nátlaku EK souhlasit, že bude ve výsledcích vyhledávání odkazy na své služby prezentovat stejným způsobem, jako odkazy na konkurenční služby.

Své vlastní služby by tedy Google neměl ve vyhledávání zjevně upřednostňovat. Internetový gigant navrhl způsob vypořádání už v únoru letošního roku, po připomínkách ovšem stále nebylo dosaženo konečné dohody.

Android taky používá příliš lidí

Vyhledávání Googlu je momentálně nejčastějším terčem antimonopolních sporů, ale do budoucna tomu tak nebude. Google je totiž dominantní silou i v dalších oblastech – zejména třeba na poli mobilních operačních systémů.

Evropská komise. Google. Rozdělení. Zdroj: Flicrk, TPCOM
Evropská komise. Zdroj: Flicrk, TPCOM

V roce 2013 bylo 78,9 % prodaných chytrých telefonů vybaveno operačním systém Android od Googlu. Systém je sice dostupný jako open-source, ovšem Google se v poslední době snaží jej dostat více pod vlastní kontrolu a budoucnost Androidu jako volného softwaru je otázkou.

To už dostalo Google do hledáčku evropských regulátorů. Zabývat se budou tím, jestli dominance Androidu neznamená nefér výhodu při zpřístupňování služeb Googlu oproti konkurentům

Total
0
Shares
Další články