Dokážete si představit svět jenom s katalogy místo Googlu?

Search Engine Roundtable si v My Website Got Accepted Into DMOZ! How Should I Feel About That? dělá tak trochu legraci z toho, že něčí web byl přijat do DMOZ. Zároveň ale Barry Schwartz říká něco o tom, že to vyvolalo vzpomínku. Dobrá pointa. Kdo dnes ví, co je DMOZ? O výlet zpátky časem se podělil Dan Dočekal na www.helloworld.cz.

Připomeňme, že vyhledávání, tak jako ho známe dnes, původně nebylo fulltextové a nedocházelo k tomu, že vyhledávací stroje procházely „celý“ dostupný Internet a mohly (teoreticky) najít cokoliv, na co je možné se dostat pomocí nějakého odkazu. V době před zhruba patnácti lety něco takového neexistovalo a objevování užitečných věcí se dělalo přes katalogy – jeden takový mělo Yahoo! (od kterého to tehdy dost jednoduše obšvihl Seznam), jiným příkladem je právě zmíněný DMOZ.DMOZ-2016-02-23-10_35_59-StartDMOZ (název vychází z directory.mozilla.org, původního doménového jména tohoto katalogu) vznikl v roce 1998 (ještě jako Gnuhoo) a dnes už málokdo tuší, že vůbec existuje, natož aby byl používán. Dnes patří AOL, ale údržba a obsah je zajišťován dobrovolníky, podobně jako je tomu u Wikipedie. Můžete se s ním setkat ještě pod zkratkou ODP (Open Directory Project). DMOZ má poměrně dlouhou historii, kterou asi nemá smysl do detailu popisovat, stačí si ji pročíst třeba v odpovídajícím hesle ve Wikipedii.Katalogy, předchůdci fulltextového vyhledávání, měly stromovou strukturu a ručně vkládané odkazy, stejně jako ručně prováděnou údržbu. Už jenom z toho je jasné, že dokázaly obsáhnout jenom zlomek toho, co Internet představuje. Můžete si je i představit jako vaši vlastní kolekci oblíbených odkazů, které si udržujete v prohlížeči.DMOZ, stejně jako další systémy udržované dobrovolníky, za roky existence opakovaně čelí kritice v tom, že jeho obsah je ovlivňován osobními sympatiemi i antipatiemi editorů (tedy těch, co DMOZ udržují), případně, že jejich aktivity ovlivňují i různorodé ekonomické zájmy. DMOZ tomu čelí podobným způsobem jako Wikipedia, zavedením pravidel, meta editory, dohledem a postihy těch, kteří jsou při nějaké té nekalosti přistiženi.DMOZ-2016-02-23-10_38_05-Start-1024x546

Cesta časem

Navštívíte-li www.dmoz.org, tak budete mít rozhodně pocit návratu do starých časů, kdy Internet byl prostý videa, obrázků a vůbec toho všeho, co ho dnes tvoří. Dnešní DMOZ obsahuje skoro čtyři miliony odkazů, teda žádné malé množství, pečuje o ně zhruba 90 tisíc editorů. Stejně jako v jiných katalozích buď můžete procházet strom kategorií, nebo hledat výskyt nějakého slova v názvu kategorií, ovšem v tam uložených odkazech.Samotné hledání je také poněkud cesta časem, chybí totiž komfort toho, že není prohledáván obsah stránek, které v katalogu jsou uloženy. Jsou prohledávány jen a pouze popisky a adresy (URL), které jsou v samotném katalogu. Takže pokud si chcete vyzkoušet jaké to bylo hledat před 15 lety, máte stále šanci.DMOZ-2016-02-23-10_39_05-Start-1024x471Když už jsme u té cesty časem, zkuste se podívat do Internet Archive na Yahoo z roku 1996. Případně na Seznam z roku 1996. V té době obě tyto služby byly čistým katalogem.

seznam 1996

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Miliardáři chtějí být všichni: Eurojackpot si zapsal nárůst publicity na webu o sto tisíc procent

Češi věří na pohádky – tak by se daly vyložit rekordy v hledání během minulého týdne na Seznamu. Zajímal je herec z Hvězdných válek, nějaký ten český bulvár i Eurojackpot. Přitom právě u něj se pravděpodobnost, že vyhrají, pohybuje někde u jedné ku téměř sto milionům. Ale počítejte to, když jde o miliardy korun a reklamu, co vyskakuje všude. Co všechno Čechy minulý týden zajímalo a ptali se na to Seznamu?