Práce v digitálu: Inovativní vzdělávací Coding bootcampy přivádí do IT desítky tisíc nových lidí

Kolik jste v poslední době četli článků o tom, že na českém trhu práce chybí desítky tisíc IT specialistů? Celosvětově se jedná o miliony neobsazených pozic a právě na tento nedostatek zareagoval před několika lety koncept coding bootcampů. Na nich se efektivním způsobem vychovávají ze začátečníků programátoři, kteří se okamžitě uplatňují v technologických firmách.

Coding Bootcamp Praha, jediný český organizátor coding bootcampu u nás, v dubnu rozběhl již svůj šestý běh. V centru Prahy se sešla pestrá skupina studentů ze všech koutů světa s jasným cílem proniknout do světa webového vývoje.

V tomto běhu máme mimo studentů z České republiky a Slovenska také výrazné zastoupení studentů ze Spojených států a dále řady evropských zemí. Na webu postupně vybarvujeme naši ‚Alumni mapu‘ a už tam máme více než třicet zemí,“ popisuje zakladatelka projektu Jana Večerková.

„Naši čeští studenti jsou nadšení, protože si nacházejí nové přátele z celého světa. Zároveň jsme rádi, že v programu máme v průměru 30 až 35 procent žen, protože v českém IT je nejmenší podíl žen ze všech zemí EU,“ pochvaluje si zakladatelka.

Výcvikový kodérský kemp

A jak vlastně myšlenka na zorganizování programovacího bootcampu v České republice vznikla? Na konci roku 2015 se potkali jednoho podzimního večera v Praze tři lidé – Jana, organizátorka startupových programů a nadšenkyně do programování, Honza, který znal jak z korporátu, tak ze svého podnikání, jak těžké je nalézt ajťáka, a druhý Honza, webový vývojář, co chtěl předával své znalosti dalším generacím.

Od té doby uběhlo hodně času a od startu na podzim 2016 bootcamp pomohl již více než sedmi desítkám absolventů změnit svůj život. Stali se programátory či dokonce zakladateli startupů.

Coding Bootcamp Praha je dvanáctitýdenní intenzivní program a jedná se o jediný podobný koncept v České republice. Koná se třikrát ročně a další běh startuje na začátku září 2018. Slovo „bootcamp“ pochází původně z prostředí výcvikových kempů americké armády, a tak se i na kodérském bootcampu jede naplno. V číslech to znamená 420 výukových hodin, 5 celodenních hackathonů, 1 Demo Day a více než 20 hodin skupinových a individuálních HR konzultací pro pomoc se sháněním práce.

Garantujeme práci

Přes 90 procent absolventů Coding Bootcamp Praha si našlo práci v oboru do dvou měsíců od absolvování programu. Mezi hlavní přednosti programu patří učební metoda a studijní plán otestovaný specialisty z oboru, skvělé uplatnění absolventů a mezinárodní prostředí. Program je atraktivní pro studenty z celého světa, absolventi pocházejí z více než třiceti zemí.

Toto řešení uspokojuje jak situaci na trhu, tak poskytuje výrazný platový růst pro absolventy po zapracování se v oboru. Průměrný plat webových vývojářů s několikaletou praxí ve vyučovaných jazycích PHP/JavaScript se pohybuje mezi mezi 50 až 80 tisíci korun.

„Většina našich absolventů má už na konci programu několik pracovních nabídek a nastupují do pár dnů od ukončení. Pár příkladů, kde se naši absolventi uplatnili: Apiary (Oracle), Blue Wolf (IBM), Rohlik.cz, Startupjobs či MSD IT. Od jarního běhu také studentům, kteří si chtějí nalézt v Česku uplatnění v IT, úspěšně absolvují a aktivně si shání práci, nabízíme tzv. ‚Job Guarantee‘. To znamená, že pokud by student práci po programu nesehnal, tak mu vrátíme školné,“ říká druhý ze zakladatelů projektu Jan Večerka.

Krok za krokem

V bootcampu se začíná frontendem (HTML, CSS, Bootstrap, Sass), pak se účastníci učí programovat v JavaScriptu a následně v PHP. V druhé části bootcampu je studentům vysvětlen MVC model a krok po kroku začnou v týmu pracovat na svém finálním projektu. Většina týmů v projektu využívá Laravel a React. Někteří studenti se do bootcampu hlásí zejména kvůli tomuto projektu, protože jim umožní vytvořit si minimální produkt (MVP) pro svůj startup.

Vyvrcholením každého běhu bootcampu je závěrečná akce Demo Day, kde studenti prezentují výsledky svého závěrečného projektu. Demo Day se účastní také hosté z praxe. Na posledním, který se konal v březnu, prezentovali své zkušenosti vývojáři z Kiwi či Startupjobs.cz. Demo Days jsou otevřené veřejnosti, stačí se zaregistrovat.

Ve výuce se střídá šest lektorů, nadšených a úspěšných seniorních programátorů, kteří berou jako své poslání předat své know-how „nové generaci“. Každý z lektorů je především specialistou z praxe, kdy kromě výuky pracuje na dalších svých projektech.

Proč jsme se rozhodli, že Bootcamp zaměříme zrovna na PHP a Javascript? Odpověď je jednoduchá: V těchto technologiích je nejvíce pracovních nabídek a naším cílem je našim absolventům maximálně usnadnit vstup do světa IT. Jako programátor s více než dvanácti lety praxe jsem nadšený, že mohu předávat své zkušenosti a vychovávat novou generaci IT odborníků,“  říká Honza Polák, hlavní lektor.

Studenti mají přístup do kampusu, který se nachází v pražské Krakovské ulici poblíž Václavského náměstí, po celý den, včetně víkendů, a rádi toho využívají pro další studium. Velkou výhodou bootcampu je, že nikdo nemusí sedět zaseknutý sám doma, ale vždycky může pracovat s ostatními.

Lidí, kteří do Coding Bootcampu přicházejí, za sebou mají různé studijní a profesní zkušenosti. Najdete tu zaměření od marketingu, financí a práva, administrátory, testery, čerstvé vysokoškolské absolventy, učitele jazyků i byznys developery a zakladatele startupů. Co je spojuje? Touha změnit kariéru!

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Debilní Kecy Studentů jako virál pro Click and Study

Nestává se nám zas až tak často, že by se v jednom článku propojily jak české startupy, tak české virály, ale stát se to evidentně může. Viralbrothers dali do kupy další díl nekonečného seriálu Debilní Kecy - tentokrát se studenty pro český startup Click and Study.